Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE MATEMATICA GRUPA: mare - Numerotatia in concentrul 0 - l0

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE MATEMATICA

EDUCATOARE:



GRUPA: mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica

TEMA ACTIVITATII: "Numerotatia in concentrul 0 - l0,

MOD DE REALIZARE: Joc didactic

TITLUL ACTIVITATII: "Cine stie gistiga"

TIPUL ACTIVITATII: Consolidare - sistematizare

RESURSE TEMPORARE: 30 - 35 minunte

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Consolidarea si verificarea cunostintelor matamatice ale copiilor prin intermediul concursului si prin raspunderea lor la un numar de probleme, verificarea cunostintelor matematice privind numerotatia in concernu 0 - 10,

- utilizarea limbajului matematic adecvat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa numere corect crescator si descrescator in concentru 0 - 10 ;

sa caute vecinii cifrelor prezentate;

sa rezolve corect itemii din fisa matematica

sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;

SARCINA DIDACTICA:

Prima proba de concurs - sa numere corect crescator - descrescator;

A doua proba de concurs - gasirea vecinilor cofrelor scoase de educatoare;

Efectuarea fisei matematice:

Item 1 Uneste cifra corespunzatoare cu acelasi numar de obiecte.

Item 2 Deseneaza in diagrama tot atatea cercuri cate arata cifra si punele in corespondenta.

Item 3 taie cu o linie vecinii cifrei 3 si 8

REGULILE JOCULUI:

- copii sunt impartiti in doua grupe, pentru fiecare sarcina rezolvata, grupa primeste o bulina in cosulet;

- cistiga grupa cu mai multe buline;

- copii incep sa rezolve sarcina data la semnalul educatoarei.

ELEMENTE DE JOC: aplauze, competitia, asteptarea, recompensa

STRATEGIA DIDACTICA:

a)         metode: explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea,

b)            mijloace didactice: flanelograf cu buzunarase, jetoane cu cifre, jetoane cu semne matematice, fise matematice, carioci, table magnetice .

BILIOGRAFIE: Revista invitamintului Prescolar - Educatia in 2000. Actvitati matametice in invatamintul prescolar (metodica) de V. Paduraru

CONTINUTUL ACTIVITATII

Momentele activitatii

Continutul instructiv educativ

Strategii didactice

Tehnici de invatare

Metode

Mijloace

Precatirea actvitatii

2. Intraducere in activitate si captarea atentiei

3.Explicarea modului de desfasurare

4. Dirijarea consolidarii cunostinetlor insusite

5 Incheierea jocului

Aerisirea salii, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului demonstrativ.

Se face captarea atentiei cu ajutrul poeziei ,,Chipul cifrelor"(Anexa1).

Se anunta activitatea si tema ei.

Astazi vom desfasura un concusr cu tema "Cine stie gastiga", va voi da mai multe sarcini de indeplinit si grupa care a rezolvat mai multe sarcini corecte, va gistiga

Impartirea copiilor in doua grupe: grupa Ursuletilor si grupa iepurasilor.

Sarcina 1 - voi pune un copil din grupa ursuletilor sa numere in sir crescator pana la 7, apoi voi pune un copil sa numere in sir crescator pana la 10 de la grupa iepurasilorr si astfel in sir descrescator

Educatoare pune pe flanelorgraf, concomitent cite un jeton ce va reprezenta cate o cifra pentru ambele grupe. Cifrele trebuie sa difere de la o grupa la alta. De la fiecare grupa va iesi cite un copil la flanelorgraf si va cauta si va aseza pe flanelograf vecinii corespunzatori. In functie de rezultatul efectiat de copii se va acorda bulina rosie care va fi pusa in cosulet.

Revine copiilor sarcina de a aseza jetoane pe flanelograf in functie de numarul din casuta de jos. .

Sarcina 2 - fiecare copil v-a primi cite o fisa individuala, in functie de particularitatile individuale si de cunostintele acumulate.

Pentru fiecare fisa bine lucrata v-a primi o bulina rosie si aplauze.

In incheiere voi face aprcieri asupra desfasurarii jocului si a participarii copiilor la joc, voi desemna echipa cistigatoare si se vor imparti stimulente.

Expunerea

Conver-satia

Exercitiul si proble-matizarea

Exercitiul, analize, sinteze, comparatia

Evaluare

Jetoane cu cifre, ursuleti

Iepurasi

buline si cosulete

Fise individuale, carioca

Operato-rie

Operato-riei

Afectivi

FISA DE LUCRU

Item 1 Uneste cifra corespunzatoare cu acelesi numar de obiecte

2 6 8 5 9 10


Item 2 deseneaza in diagrama tot atatea cercuri cate arata cifra si punele in corespondenta


5 7

Item 3 taie cu o linie vecinii cifrelor 3 si 8

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Chipul cifrelor      Anexa 1

1 parca e un bat
Sugubat.
Poarta chipiul tras,
Cu cozorocul pe nas.

2 se-ndoaie usor
Pe picior,
Gatul, vezi, e cam asa
Cum il are lebada.

3 a fost un inelus
Pe deget invartecus.
Mesterul l-a rupt in doua
Sa-i dea folosinta noua.

4 scaun ar parea.
Cu spatarul in podea
Si picioarele in sus.
Cine oare-asa l-a pus?

5 se pare ca ma-nsel,
E o secera de-otel.
Dar, desi unealta-i noua,
Coada ei e franta-n doua.

6 e un melc rotit
In casuta rasucit.
Parca-ar vrea sa se rastoarne
Si sa scoat-n graba coarne.

7 parca-ar fi o coasa.
Nu va temeti, nu-i taioasa.
Are coada lunga,
Sa-i ajunga.

8 e-asa ca un colac
Cu miere, cu mac.
Nu-l mancati,
Ca va-nselati.

9 un carlig sa fie?
Cine stie?
Este greu de-asemuit.
Dar e noua, negresit.

10 va trimite vestea
Ca s-a incheiat povestea
Si-a semnat, precum imi pare:
Un bat c-un covrig la spinare.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5396
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved