CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE LECTIE
PROPUNATOR:
GRUPA: mijlocie
Activitate integrata
Domeniul de cunoastere : Domeniul om si societate
Categorii de activitati: Educatie pentru societate
Activitati practice si elemente de activitate casnica
Tema: "GALERIE MICILOR ARTISTI"
Tipul activitatii: mixta
Forma de realizare : Convorbire
Activitae practica
Scopul: Dezvoltarea capacitatii de a diferentia comportamente pozitive de cele negative;
Imbogatirea cunostintelor copiilor despre materiale si caracteristicile lor , precum si despre utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor produse simple ;
Exemple de comportament
-sa perceapa latura educativa a povestii ascultate ;
-sa compare aspecte pozitive cu cele negative ale comportamentului lor si consecintele generate;
- sa formeze grupuri de lucru in functie de cerinta educatoarei ;
- sa-si utilizeze abilitatile de cooperare in cadrul grupului;
-sa denumeasca ustensile de lucru accesibile varstei;
-sa execute lucrari practice din materiale diferite , combinindu-le intre ele (jucarii, machete etc) ;
- sa gaseasca utilitate tuturor obiectelor realizate (decor, expozitie, jucarie, masca);
-sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si sau fata de lucrarea celorlalti motivandu-si parerile;
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, problematizarea, metoda palariilor ganditoare, expunerea, metoda mozaicului (jigsaw), turul galeriei;
Material didactic: palarii colorate diferit, plicuri, ziare, cutiute, margele, hartie glasata, pasta de lipit, foarfeca, snur, role de carton, personajul "Petrisor"
Bibliografie:
Programa Activitatilor Instructiv-Educative in gradinita de copii, Editura VI Integral, Bucuresti, 2005
Elemente de pedagigie prescolara aplicata, Carmen Popa, Editura Universitatii din oradea, 2006;
Curriculum pentru invatamantul Prescolar(3,67 ani)Ministerul Educatiei , Cercetarii si Tineretului;
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
I Organizarea activitatii |
Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii; pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii activitate ; | ||
II Evocarea a. captarea atentiei b. anuntarea temei si a obiectivelor |
Copiilor le este prezentata surpriza activitatii ,si anume "Petrisor", personajul din povestea cunoscuta lor(silueta); -educatoarea le va reaminti pe scurt continutul povestii"Cum au fugit odata jucariile de la un copil" "-Azi il vom ajuta pe Petrisor sa inteleaga unde a gresit , si cum ar putea chiar singur sa-si construiasca jucarii" |
Surpriza Conversatia expunerea |
Suportul pentru expunerea povestii |
III Realizarea sensului |
Copii sunt asezati in semicerc pe scaunele ascultand derularea naratiunii,aducandu-si propria contributie atunci cand sunt solicitati; Se imparte grupa de copii in 4 subgrupe, fiecare grupa primind cate o palarie colorata diferit,asezandu-se fiecare grupa in jurul unei palarii, formand grupe distincte. Pe borul fiecarei palarii se gaseste un plica care contine cate un bilet pe care este notata cerinta pe care trebuie sa o dezbata fiecare grup. Plicul va fgi adus educatoarei de catre un copil de la fiecare grupa. PALARIA ALBA- INFORMEAZA -Despre cine este vorba in poveste? "-In poveste este vorba despre un copil pe nume petrisor de la care au fugit odata jucariile" li se cere copiilor sa motiveze afirmatiile facute; PALARIA ROSIE-SPUNE CE SIMTI! "_Ce simtiti voi cand va ganditi la atitudinea lui Petrisor fata de jucarii?" copiii sunt stimulati sa aprobedezaprobe comportamentul pus in discutie. De asemenea se va avea in vedere exprimarea copiilor in propozitii corect formulate din punct de vedere gramatical. PALARIA ALBASTRA-OPTIMISTII "-Cum ar trebui sa se comporte Petrisor cu jucariile?" li se cere copiilor sa gaseasca solutii de indreptare a comportamentului nepotrivit pe care la avut acesta fata de jucarii; PALARIA ROZ-SENSIBILII "-Ce credeti copii a regretat Petrisor fapta sa,cand si de ce?' Acest grup va relata partea povestii in care Petrisor isi gaseste jucariile pe raftul din magazin; pe parcursul derularii activitatii, educatoarea va avea grija ca toti copii de sub fiecare palarie sa fie antrenati in dezbatere; Deoarece Petrisor regreta fapta sa, educatoarea le propune copiilor sa-i ofere ajutor acestuia si anumae, aratandu-i acestuia cum pot si copii sa realizeze jocuri functionale pe care le pot apoi utiliza ; Se constituie grupurile casa. Grupa este impartita in patru subgrupe dupa cum urmeaza: Casa pasarilor ۩ Casa florilor ۩ Casa veselilor ۩ Csa stelutelor In fiecare casa sunt 4 copii fiecare primind cate un numar de la 1 la 4. Fiecare grupa isi alege un lider. Educatoarea explica fiecarei grupe tema pe care trebuie sa o realizeze , intuind in acelas timp materialele necesare desfasurarii activitatii practice dinn aceea zi. Se prezinta tema :" Galeria micilor artisti" Temele propuse spre realizare sunt: "Mingea"; "Clopotelul"; "Morisca"; "Robotul" Educatoarea va marca inceputul lucrului , stimuland si oferind indicatii acolo unde seste nevoie pe parcursul desfasurarii activitatii. |
Expunerea Conversatia Explicatia Palariile ganditoare Palariile ganditoare Conversatia Problematizarea Metoda mozaicului(jigsaw) Explicatia Conversatia Munca in grup |
Evaluare formativa continua Relationarea in cadrul grupului prin comunicare si actiune Evaluare formativa orala Evaluare orala,frontala si individuala |
IV Reflectia |
Liderul fiecarui grup va anunta incheierea lucrarii; Fiecare grup va aprecia lucrarile colegilor , le compara cu ale grupului sau, se comunica impresiile . |
Turul galeriei Conversatia |
Evaluare formativa continua in functie de obiective |
V Incheierea activitatii |
Educatoarea va face aprecieri cu referire la intreaga activitate integrata desfasurata in acea zi. Copiii vor primi stimulente; |
Expunerea |
Frontal si individual |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10054
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved