CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
TEMA ׃ "Eu simt, eu creez, eu exprim"
SUBTEMA: ,,Vestitorii primaverii"
TEMA ACTIVITATII:,,Ghiocelul"
TIPUL ACTIVITATII: dobandire de cunoștințe
SCOPUL: dezvoltarea capacitații de a cunoaște și ințelegere a mediului inconjurator, precum și stimularea curiozitații despre investigarea acestuia.
OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul activitatii toti copiii vor fi capabili:
O1-sa recunoasca verbal planta (ghiocel);
O2 - sa descrie aspecte generale ale plantei prin antrenarea tuturor organelor de simț privind forma, culoarea, mirosul;
O3 - sa asambleze ghiocelul formand parțile componente;
STRATEGII DIDACTICE
- metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicația, observarea, problematizarea.
- material didactic:
t Coș cu ghiocei, panou, flori de primavara, imagini.
LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: sala de grupa.
DURATA minute
MOMENTELE ACTIVITATII |
OB. OP. |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii: ●aerisirea salii de grupa; ●pregatirea materialului didactic; ●plasarea organizata a prescolarilor in spatiul educational, amenajat sugestiv | |||
Captarea atentiei |
Zana Primaverii sosește in sala de grupa. Fiind grabita, le ofera copiilor bagheta magica și un coșuleț cu flori de primavara. |
Conversatia Explicația | ||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta tema si obiectivele activitații precum si reguli de disciplina ce trebuie respectate pe parcursul activitatii. |
Conversatia Explicația | ||
Prezentarea onținutului și dirijarea primaverii Obtinerea Performantei Incheierea activitatii |
|
Ghioceii din coșulețul zanei sunt distribuiți copiilor. Dupa recunoșterea florilor, se analizeaza parțile component ale ghioceilor, precum și rolul lor in viața plantei.
- partea aeriana este subtire, delicata,de culoare verde si seamana cu un bastonas
- spontan in paduri,poieni,pajisti, -cultivat in gradina de flori sau in ghivece
Pe o imagine reprezentand mediul de viața
al plantei, se realizeaza asamblarea din parțile componente:
radacina, tulpina, Se fac aprecieri generale cu privire la modul in care au raspuns preșcolarii. Activitatea se incheie cu recitarea poeziei ,,Primavara'. |
Observarea Conversatia Explicația Exercițiul Observarea Conversatia Explicația Exercițiul Observarea Problematizarea Conversatia Explicația Exercițiul |
Frontala Individula Orala Frontala Individula Orala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8617
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved