CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: MARE
EDUCATOARE:
GRADINITA Nr.1 BAIA DE FIER
DENUMIREA ACTIVITATII:ACTIVITATE MATEMATICA
MIJLOC DE REALIZARE:JOC DIDACTIC
TEMA ACTIVITATII:A CATA ALBINUTA A ZBURAT?
SCOP
-Utilizarea corecta a numeralului cardinal si ordinal ;
-dezvoltarea gandirii logice- matematice.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
* sa recunoasca cifrele in limitele 1-5.
* sa raporteze cantitatea la numar, la cifra si invers ;
* sa sesizeze lipsa fluturasului motivand prin numeralul ordinal a cata albinuta lipseste;
* sa foloseasca corect numeralul ordinal;
* sa rezolve fisa individuala de lucru.
SARCINA DIDACTICA:
-denumirea multimilor obiectelor prin numararea constienta in limitele 1-5 folosind in exprimare numeralul ordinal.
REGULA JOCULUI: copiii observa a cata albinuta a zburat
ELEMENTE DE JOC:surprize, aplauze, sunetul clopotelului.
STRATEGII DIDACTICE:
Mijloace de invatamant un pachet surpriza de la scolarii din clasa I, jucarii, papusi, fise de lucru, creioane.
Metode si procedee conversatia, explicatia, demonstratia,
problematizarea exercitiul, observarea.
FORMA DE ORGANIZARE:frontala si individuala
EVALUARE :partiala pe parcurs , finala prin fise.
ETAPELE ACTIVITATII |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE |
EVALUARE |
MOMENT ORGANIZATORIC CAPTAREA ATENTIEI ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR DIRIJAREA INVATARII OBTINEREA PERFORMANTEI EVALUARE INCHEIEREA ACTIVITATII |
Pregatesc sala de grupa, materialele necesare desfasurarii activitatii. Introduc copiii in sala de grupa. Elevii clasei I ne-au trimis un cadou. As dori sa vina un copil sa deschida cadoul. In cutia surpriza se afla doua plicuri numerotate, va trebui sa deschidem plicul cu numarul 1 Prietenii nostri mai mari ne roaga sa ne jucam la matematica cu ceea ce ne-au pregatit ei. Deci ne vom juca un joc pe care l-au numit "A cata albinuta a zburat:? 1. Vom numara pana la 5 . 2. Voi arata cifrele de pe palete iar copiii le vor recunoaste. 3. Folosind jetoanele numerice le vom ordona in multimi, in sir crescator de la 1 la 5 apoi descrescator. 4.Cer unui copil sa vina la panou, sa ordoneze albinutele in sistem liniar, sa le numere si sa aseze cifrele corespunzatoare sub fiecare. -Se urmareste stimularea si solicitarea tuturor copiilor 5.O albinuta a zburat .as dori sa aflam a cata albinuta lipseste Complicarea jocului Copiii inchid ochii. Din acelasi sir, vor pleca doua albinute in acelasi timp. De exemplu: prima si a patra. Copiii deschid ochii, privesc si copilul numit spune: "a plecat prima albinuta si a patra.Pentru a continua jocul, albinutele sunt asezate la locul lor. Acum o sa va rog sa poftiti la masutele de lucru. Prietenii nostri ne-au trimis niste fise de lucru pe care, trebuie sa le rezolvam. -Pe fise avem niste albinute si cifre. Voi va trebui sa trasati o linie de la albinuta care a plecat la cifra care ne arata a cata albinuta este. Voi cere unui copil sa repete, pentru a vedea daca au inteles sarcina. Voi face aprecieri individuale si generale. Voi impartii recompensele. Copiii parasesc sala de grupa cantand un cantecel. |
Copiii intra in sala de grupa si se aseaza pe scaunelele aranjate in semicerc. .asculta ceea ca le explic .un copil deschide cadoul primit .alegem plicul cu numarul 1 si il deschidem .numara in limitele 1- 5 .recunosc cifrele de pe palete Ordoneaza jetoanele in sir crescator apoi descrescator .executa sarcina didactica, .numara a cata albinuta lipseste Se aseaza la masutele de lucru. .inteleg sarcina si trec la aplicarea ei. .asculta aprecierile, primesc recompensele |
Explicatia Conversatia Conversatia, elementul surpriza Explicatia Explicatia, exercitiul, observatia Explicatia, exercitiul Explicatia, exercitiul problematizarea Explicatia, problematizarea Explicatia, exercitiul, problematizarea Observarea, explicatia, munca independenta |
Partiala Partiala finala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5067
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved