CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 17.10.2008
UNITATEA: Gradinita PN Tirnova
EDUCATOARE:
GRUPA: Mare
TEMA ACTIVITATII Cand/cum si de ce se intampla?"
SUBTEMA:,,Fructe de toamna"
DOMENIUL: Jocuri si activitati alese (JAA)
SECTOR- Constructii
SUBIECTUL ACTIVITATII: ,,Cos pentru fructe"
OBIECTIV OPERATIONAL: Sa combine piesele rotodiscului pentru a obtine un cos
pentru fructe;
ACTIVITATEA: Copiii vor construi cu ajutorul rotodiscului un cos pentru fructe;
EVALUAREA : Modul creative in care s-au construit cosuletele.
2. SECTOR- Arta
SUBIECTUL ACTIVITATII: ,,Coloreaza fructele toamnei";
OBIECTIV OPERATIONAL: Sa coloreze fructele toamnei
ACTIVITATEA: Copiii denumesc materialul primit pe masute , fac incalzirea mainilor, dupa care vor colora fructele toamnei;
EVALUAREA : Se va evalua reusita reusita lucrarilor.
SECTOR- Stiinta
SUBIECTUL ACTIVITATII: Piramida toamnei;
OBIECTIV OPERATIONAL: Sa construiasca piramida toamnei dupa intrebarile verbale formulate de educatoare;
ACTIVITATEA:Copiii denumesc materialul primit pe masute, dupa care vor construi piramida prin sortarea patratelor dupa culoare si vor clasifica imagini la locul potrivit.
EVALUAREA : Se va evalua reusita realizarii piramidei.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE
ACTIVITATE INTEGRATA
DOMENIUL STIINTE: Activitate matematica-interdisciplinara
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa-si imbogateasca experienta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare la recunoasterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ multimi, pe baza unor insusiri comune (forma, marime, culoare) luate in considerare separat sau mai multe simultan;
Sa efectueze operatii cu grupele de obiecte constituite in functie de diferite criterii date ori gasite de el insusi: triere, grupare/regrupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantitatii prin punere in corespondenta.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 . sa foloseasca in joc formule de politete;
O2 . sa utilizeze bani de jucarie in cadrul jocului;
O3 . sa precizeze corect obiectul pe care doreste sa-l cumpere
O4 . sa descrie obiectul cumparat;
O5 . sa se adreseze ,,vanzatorului" in propozitii complete si corecte din punct de vedere
gramatical;
O7 . sa clasifice obiectul cumparat pe baza criteriului forma, marime si culoare;
O8 . sa resolve correct fisele.
SARCINA DIDACTICA:
Clasificarea fructelor dupa forma, marime, culoare;
Exersarea unor deprinderi si atitudini adecvate normelor de comportament civilizat;
Descrierea fructelor.
REGULILE JOCULUI:
La ,,taraba", copiii trebuie sa salute, sa ceara politicos un obiect (,,Va rog sa-mi dati. . "), apoi sa plateasca obiectul cumparat cu bani de jucarie.
Copiii au datoria de a descrie si de a clasifica fructele cumparate.
DURATA: 30'-35'
BIBLIOGRAFIE: MEC Programa activitatilor instructive-educative din gradinita de copii;
Breben Silvia, Gongea Elena, Metode interactive de grup, Ed. Arves;
Soriteu Emilia,
Cozma Janina, Didactica invatamantului prescolar, Ed. ,,Aurel
Vlaicu",
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentele instruirii |
Op. |
Situatii de invatare |
Continutul stiintific al activitatii |
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Evaluare |
Moment Organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor Expunerea modului de lucru Desfasurarea propriu-zisa a activitatii Complicarea jocului Verificarea retentiei si a transferului |
O1 O3 O4 O5 O2 O6 O8 |
Exercitii de captare a atentiei Exercitii de respectare a formulelor de politete Exercitii de folosire corecta a propozitiilor Exercitii de formare si selectare a unor multimi Exercitii de rezolvare a fiselor |
Asigura cond.optime desf. lectiei -aerisirea salii -asezarea meselor sub forma de tarabe. Pregatirea mat.care va fi prezentat sub forma de surpriza. Se va cere unui numar de 2-3 copii, sa denumeasca materialul primit pe masute. Astazi la activitatea matematica ne vom juca un joc care se numeste ,,La piata". Voi anunta obiectivele si voi executa un joc de proba. La ,,taraba", copiii trebuie sa salute, sa ceara politicos un fruct (,,Va rog sa-mi dati. . "), apoi sa plateasca fructul cumparat cu bani de jucarie. Copiii au datoria de a descrie si de a clasifica fructele cumparate. Dupa realizarea jocului de proba vom trece la desfasurarea propriu zisa a jocului. Educatoarea impreuna cu copiii aleg un copil care are rol de ,,vanzator"; ceilalti copii fiind ,,cumparatorii" Copiii ,,cumparatori" ,,vor pleca" de la gradinita la ,,piata" pentru a cumpara fructe. ,,Cumparatorii" se vor apropia de ,,taraba", vor saluta si vor cere apoi fructele dorite. ,,Vanzatorul" poate cere unele amanunte despre fructul solicitat (,,Ce culoare are marul?", etc.), iar raspunsurile trebuie date in propozitii complete si corecte din punct de vedere gramatical. Dupa ce primeste obiectul, ,,cumparatorul" plateste cu bani de jucarie, multumeste ,,vanzatorului", apoi saluta si pleaca. Copilul ,,vanzator" schimba rolul lor cu ceilalti copii, devenind ,,cumparatori". Dupa ce au cumparat mai multe fructe,,se intorc" la gradinita, unde trebuie sa aranjeze fructele cumparate dupa criteriul forma, marime culoare. In complicarea jocului, copiii vor forma multimi dupa mai multe criterii. De exemplu: multimea merelor mari si rosii vor fi asezate in cutia cu eticheta specifica acestei multimi. Astfel, se vor forma multimea merelor galbene, in alte cutii cu etichete specifice se vor forma celelalte multimi (multimea perelor, nucilor, strugurilor etc.). Atunci cand aseaza fructul intr-o multime, copilul va verbaliza de ce a asezat fructul in multimea respectiva (exemplu Am asezat marul in multimea merelor mari si rosii, pentru ca marul meu este mare si rosu"). Educatoarea va insista pe folosirea formulelor de adresare politicoasa, dar si pe corectitudine clasificarii fructelor. La finalul activitatii copiii vor rezolva fisa propusa de educatoare. Se fac aprecieri si se recompenseaza copiii. |
Convorbirea Demonstratia Exercitiul Dialogul Descrierea Conversatia Munca in perechi Munca in perechi |
Masute - tarabe, cutii de carton, cosulete, etichete pentru cutii, fructe, (mere rosii, mere mari si mici, mere galbene, pere, nuci, struguri, sacose, bani de jucarie, sort pentru vanzator. Fise |
Respectarea regulilor jocului Folosirea adecvata aformulelor de politete Exprimarea corecta in propozitii Corectitudinea formarii multimilor Corectitudinea rezolvarii fiselor |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6413
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved