CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:
GRUPA: PREGATITOARE
DISCIPLINA: EDUCAREA LIMBAJULUI
TEMA: "PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR"
TIPUL: sistematizare,
FORMA DE REALIZARE: repovestire pe baza de metode interactive de grup: - explozia stelara -
SCOPUL ACTIVITATII: formarea capacitatii de a pune intrebari in legatura cu un fragment audiat, de a interactiona in scopul rezolvarii unei probleme date grupului din care faci parte;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
o Sa se grupeze in jurul unui coleg, in raport de steluta primita de coleg;
o Sa formuleze numai acel tip de intrebari cerut de grupul din care face parte;
o Sa formuleze intrebari pe marginea fragmentului lecturat;
o Sa faca aprecieri referitoare la activitatea proprie si a grupului din care face parte;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, problematizarea, explozia stelara, jocul;
MATERIAL DIDACTIC: imagini din poveste, cinci stelute inscriptionate cu intrebarile: CE? CINE? CAND? UNDE? DE CE?, carte de povesti;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Ø Programa activitatilor instructiv-educative ingradinita de copii, Bucuresti, 2005;
Ø S. Breben, E. Gongea,Metode interactive de grup - ghid metodic -, editura Arves, 2002
DURATA: 30-35 minute
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Captarea atentiei |
Se prezinta spre recunoastere cateva imagini din povestea "Praslea cel voinic si merele de aur". Se solicita copiilor formularea unor propozitii pe marginea imaginilor. |
Conversatia |
Evaluare verbala |
Anuntarea temei |
Pentru ca, prin propozitiile pe care le-ati formulat, mi-ati demonstrat ca stiti povestea, vom incerca astazi sa punem intrebari despre personajele acestei povesti. Despre cine ati dori sa puneti intrebari?(de comun acord se stabileste ca intrebarile sa faca referire la Praslea) |
explicatia | |
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Se prezinta copiilor cele cinci stelute si impreuma cu copiii se citeste intrebarea scrisa pe fiecare. Se aleg cinci copiii carora se distribuie stelutele. Acestia sunt rugati sa-si aleaga cate cinci colegi pentru a forma echipe. Se precizeaza faptul ca fiecare grup va formula numai intrebarea scrisa pe steluta. Se lectureaza un fragment din poveste si se face un exercitiu de proba. Se lectureaza fragmente din poveste, copiii fiind solicitati sa puna intrebari pe marginea celor audiate, dar respectand tipul de intrebare scris pe steluta. |
Explicatia Explozia stelara |
Grupare in jurul colegului Evaluare verbala |
Obtinerea performantei |
Dupa ce s-au lecturat fragmentele mai importante din poveste si copiii au formulat intrebarile sugerate de cele cinci stelute se initiaza "Jocul intrebarilor" prin care copiii adreseaza intrebarile formulate in grup. |
joc |
Evaluare verbala |
Incheierea activitatii |
Se solicita pareri asupra acestei modalitati de desfasurare a activitatii. Se fac aprecieri asupra intrebarilor formulate de copii |
conversatia |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5228
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved