Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC GRUPA: PREGATITOARE - Activitate integrata,,Stii, raspunzi si castigi"

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

DATA:

GRUPA: PREGATITOARE



SUBIECTUL:Activitate integrata,,Stii, raspunzi si castigi"

OBIECTUL: Dezvoltarea vorbirii, cunoasterea mediului, activitate matematica,educatie muzicala, activitate artistico-plastica

TIPUL ACTIVITATII: Verificarea cunostintelor

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL: Verificarea capacitatii copiilor de a formula propozitii enuntiative, interogative si exclamative; formarea capacitatii de a

plasa imagini intr-un spatiu dat; consolidarea deprinderii de a gasi cuvinte cu un numar diferit de silabe; perfectionarea

discernamantului auditiv in sesizarea sunetelor care lipsesc din cuvintele date; consolidarea deprinderii de a efectua

operatii de adunare; exerasarea deprinderii de a alcatui un tablou folosind simbolurile date.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, problematizarea, observatia, exercitiul, jocul;

MIJLOACE DIDACTICE: zana primaverii, copac confectionat, flori, veverita, ciocanitoare, albinute, litere, cifre, bagheta,

carioca, fise, plicuri , stimulente;

ELEMENTE DE JOC: competitia, surpriza, aplauzele, recompense, formule ritmice;

REGULILE JOCULUI: 1. Copiii se grupeaza in doua echipe: grupa narciselor galbene si grupa pasarilor;

2. Din fiecare grupa cate un copil alege o creanga a copacului.

3. Copilul nu poate aseza piesa pe polistiren decat daca va rezolva sarcina corect de pe spatele crengutei.

4. Cel care greseste va cere ajutorul colegilor din echipa sa.

5. Castiga echipa care rezolva corect sarcinile de pe bucatile de puzzle;

6. Echipa cea mai disciplinata si mai atenta va primi, la sfarsitul jocului, o recompensa in plus.

DURATA: 40-45 minute

PROPUNATOARE: MARIA FAGADAR, GRADINITA ,, SFANTA MARIA", TURDA

ETAPELE ACTIVITATII

OBIECTIVELE ACTIVITATII

CONCEPEREA SI ORGANIZAREA ACTIVITATII

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATORIC

2.INTRODUCEREA IN ACTIVITATE

a)CAPTAREA ATENTIEI

b)ANUNTAREA TEMEI

3.CONSOLIDAREA INVATARII

DESFASURAREA JOCULUI

VARIANTA DE JOC

VARIANTA DE JOC

4.CONCLUZII

EVALUARE

-sa recunoasca caracteristicile anotimpului primavara;

-sa recepteze tema activitatii;

-sa raspunda la intrebare;

-sa retina titlul si regulile acestuia;

-sa se grupeze dupa imaginea de pe medalion;

-sa enumere lunile primaverii;

-sa aseze ramura urmarind numarul scris pe ea;

sa formuleze o propozitie exclamativa;

sa formuleze o propozitie interogativa;

sa aranjeze cuvintele in ordine pentru a avea inteles propozitia;

sa gaseasca cuvinte si sa le desparta in silabe;

sa gaseasca cuvinte cu alt numar de silabe;

sa desparta in silabe cuvantul si sa numere silabele;

sa efectueze operatia de adunare;

sa sesizeze litera care lipseste;

sa cante un cantec de primavara;

sa recepteze modul de evaluare;

sa realizeze un tablou de primavara;

-aranjarea mobilierului:

-pregatirea materialului didactic:

Copiii vor fi solicitati sa dezlege urmatoarea ghicitoare:

,,Se umfla paraiele

Se-ntorc calatoarele

Iarba- ncepe sa-ncolteasca

Pomii toti sa-nmugureasca

Vreau sa-mi spuneti negresit

Ce anotimp a sosit?"

Se va citi o scrisoare adresata copiilor:,,Dragi copii din grupa pregatitoare, primavara va roaga sa gasiti raspuns la o intrebare:

,,Cine are trunchi si coroana,

Ne da frumusete si aer sa respiram

Si cateodata la umbra lui stam?"

Zana primavara a adus cu ea un copac si va roaga sa-i dati viata prin raspunsurile voastre.

Pentru aceasta ne vom juca jocul:,,Stii, raspunzi si castigi."

Voi citi copiilor regulile jocului pe care le-a adus Zana primaverii.

Copiii vor forma doua echipe:echipa narciselor galbene si echipa pasarilor.

1.Echipa narciselor

,,Primavara, anotimp plin de miscare

Cate luni ea are?

Stii sa le enumeri, oare?"

2.Echipa pasarilor

,,Acum bine sa te gandesti

O propozitie exclamativa despre primavara sa rostesti!"

3.Echipa narciselor

,,Acum bine te gandeste

O propozitie interogativa despre primavara , rosteste!"

4. Echipa pasarilor

,,Cateva cuvinte sa alegi

Propozitia corect sa o formulezi."

5.Echipa narciselor

,,Cateva cuvinte sa alegi

Propozitia corect sa o formulezi."

6.Echipa pasarilor

,,Si acum cubul sa-l rostogolesti

Cuvinte cu silabe cat iti arata numarul sa gasesti."

7.Echipa narciselor

,,Si acum cubul sa-l rostogolesti

Cuvinte cu alt numar de silabe sa gasesti."

8.Echipa pasarilor

,,Gaseste trei numere mai mici decat 7."

9.Echipa narciselor

,,Pune pe crengile copacului atatea flori cate silabe are cuvantul ,,veverita".

10.Echipa pasarilor

,,Aseaza cu doua buchetele de flori mai mult decat numarul silabelor din cuvantul ,,ciocanitoare"

11.Echipa narciselor

,,Stii sa calculezi cu voce tare

Cate litere propozitia are?"

ANA CITESTE.

3 + 7 =10

12.Echipa pasarilor

,,Stii sa calculezi cu voce tare

Cate litere propozitia are?"

NINA SCRIE.

4 + 5 = 9

13.Echipa narciselor

,,Gandeste si apoi vorbeste

Care litera din cuvant lipseste?"

A FABETUL

14,Echipa pasarilor

,,Gandeste si apoi vorbeste

Care litera din cuvant lipseste?"

SCO LA

Se vor desemna castigatorii

,,Bagheta imi sopteste

Ca primavara un cantec de la voi doreste."

Primavara doreste sa realizati un tablou folosind simbolurile date.

observarea comportamentului nonverbal

evaluare prin apreciere verbala

observarea comportamentului copiilor

evaluare prin recompense

evaluare prin recompensa si aplauze

evaluare prin stimulente si aplauze

evaluare prin recompensa si aplauze

observarea comportamentului nonverbal

evaluare frontala



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4553
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved