CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA Pregatitoare
EDUCATOARE:
UNITATEA: Gradinita nr.
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE PENTRU STIINTA-
ACTIVITATE MATEMATICA
ARIA DE CONTINUT: UNITATI DE MASURA
TIPUL DE ACTIVITATE: Dobandire de cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE: Exercitiu cu material individual
TEMA: Compararea dimensiunilor obiectelor prin masurare
SCOPUL: Familiarizarea copiilor cu tehnica masurarii obiectelor, utilizand unitati nestandardizate ( palma, cotul, pasul, schioapa, betisoare) si a unitatii standard - centimetrul(cm).
OBIECTIVE OPERATIONALE:
v Sa masoare utilizand etaloane nestandardizate diferite dimensiuni ale unor obiecte;
v Sa constientizeze necesitatea unitatilor etalon (standard) - cm;
v Sa estimeze dimensiunile unor obiecte cu ajutorul unitatilor de masura propuse;
v Sa ordoneze unele obiecte in functie de lungimea, grosimea, intinderea sau forma lor.
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
expunerea, problematizarea, descoperirea.
MATERIAL DIDACTIC: Cutia cu creioane colorate, foi albe, betisoare,
chibrituri, agrafe de birou, esantioane din carton de
diferite dimensiuni, rigla gradata 0-10 cm ( pentru
fiecare copil), rigle gradate de diferite lungimi, colorate
diferit, metrul de croitorie, metrul de tamplarie, subler, ruleta.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv- educative in
gradinita cu copii (proiect), 1998; M.Neagu, G.Beraru, Activitati
matematice in gradinita, Indrumator metodologic - 1997;
Gheoghe Herescu, Matematica - Ghidul invatatorului- clasa I, 1995.
DEMERSUL DIDACTIC AL ACTIVITATII
Secventele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Tipuri de invatare |
1. Introducerea in activitate |
Pun intrebari pentru a descoperi daca se sesizeaza categoria de activitate pe care o vor desfasura. |
Intuiesc materialul demonstrativ si raspund. |
Impuls emotional |
2. Enuntarea obiectivelor pe intelesul tuturor |
Anunta tema: "Astazi la activitatea de matematica vom efectua diferite masuratori ale dimensiunilor unor obiecte (lungime, latime, inaltime, adancime, grosime) folosind mai multe unitati de masura si apoi vom compara dimensiunile obiectelor ca urmare a masurarii efectuate". |
Asculta si precizeaza continutul temei. |
Receptiva. |
3.Reactualizarea cunostintelor |
1.Solicita copiilor sa ordoneze lungimile diferitelor obiecte (creioane, betisoare, esantioane de hartie). 2.Solicita copiilor sa compare grosimea caietelor si a cartilor expuse. 3.Scoate in fata clasei trei copii de dimensiuni diferite si solicita sa fie asezati in ordinea inaltimii. |
Copiii sorteaza obiectele din cosulete si le grupeaza de la cele mai scurte la cele mai lungi, verbalizand actiunile efectuate. Ordoneaza caietele si cartile expuse de la cel mai subtire la cea mai groasa, verbalizand modul de selectie (prin comparare-alaturare). |
Inteligibil-cognitiva Operationala Participativ-activa |
4. Dirijarea insusirii cunostintelor |
Cu ajutorul unui creion sau betisor masoara lungimea tablei, a unei planse, a mesei etc. si explica: "a masura lungimea unor obiecte inseamna a stabili cate lungimi de creion sau betisor se cuprind in lungimea diferitelor obiecte". Explica tehnica de masurare in doua moduri: 1.asezand "cap la cap" atatea betisoare cate sunt necesare pentru a acoperi toata lungimea de masurat (a obiectului propus); 2.asezand succesiv pe lungimea obiectului unui betisor si insemnand locul pana unde s-a ajuns, reluand masuratoarea de la acel semn, pana se acopera lungimea obiectului de masurat. Masoara lungimea tablei si a mesei cu palma, apoi cu cotul si atrage atentia ca desi lungimea celeilalte table este aceeasi, lungimea meselor este la fel, numarul care reprezinta rezultatul masuratorii este diferit, pentru ca difera palma de cotul celui care masoara. Face masuratori practice utilizand pasul pentru a constata distanta de la usa la fereastra. Numeste un copil pentru efectuarea masuratorii anterioare si inregistreaza la tabla, prin trasarea unor linii, numarul pasilor. Educatoarea concluzioneaza: "Pentru ca rezultatul sa fie la fel-atunci cand se fac masuratorile-oamenii au stabilit o unitate de masura universala (standard)-in cazul lungimilor, centimetrul si metrul". Se intueste centimetrul, lungimea de 1 cm notata pe rigla, pe metrul de croitorie, pe metrul de tamplarie, ruleta, subler si se precizeaza ca centimetrul este identic pentru orice unitate stadard de masura prezentata si utilizata de oameni. Executa cateva masuratori cu rigla gradata solicitand copiii sa spuna cati centimetri are lungimea cutiei de culori, a unei crete, a unui betisor. |
Un copil ii asaza pe cei trei colegi alesi special in ordinea inaltimii- de la cel mai scund pana la cel mai inalt. Copiii urmaresc explicatia si demonstratia practica si retin un numar diferit de lungimi, in functie de obiectul cu care se efectueaza masuratoarea. Fac comparatii si verbalizeaza situatiile descoperite, ajungand la concluzia ca, desi masoara aceleasi lungimi, rezultatul este diferit in functie de unitatea de masura utilizata. Numara pasii inregistrati pentru aceste masuratori: sala de clasa are lungimea de pasi si latimea de pasi. Comenteaza rezultatele obtinute si motiveaza de ce distantele difera, comentand diferentele obtinute prin marimea pasilor. Privesc, analizeaza si constata ca cele explicate si prezentate sunt reale. Copiii participa activ la masuratori si sesizeaza ca, utilizand rigla pe lungime, latime, inaltime, adancime, locul unde incepe masuratoarea este marcat cu zero iar numarul de centimetri este dat de numarul unde s-a sfarsit masuratoarea. Copiii efectueaza masuratoarea aplicand modul care le convine si inregistreaza pe foaie rezultatele. |
Impuls emotional Operatorie Receptiv-cognitiva Inteligibil-cognitiva Operationala Receptiva si inteligibil-cognitiva Operatorie Inteligibil-cognitiva Operationala |
5. Asigurarea conexiunii inverse( feed- back-ul) |
Copiii vor masura cu betisoarele latimea mesei si vor inregistra prin liniute (sau cu simboluri numerice) scrise pe foaie numarul masurilor gasite. Copiii vor masura lungimea foii de pe masa, lungimea creionului rosu, a esantioanelor de hartie din cosulet folosind palma, degetul, chibritul, agrafa de birou, analizand impreuna cu educatoarea rezultatele respective. |
Masoara, inregistreaza rezultatele prin liniute trasate pe foaie, verbalizand rezultatele. | |
6. Asigurarea retentiei si transferului |
Copiii sa traseze diferite linii cu ajutorul riglei gradate si sa noteze prin liniute cati centimetri au trasat. Daca pot scrie cifrele si literele mari de tipar vor mentiona in capatul segmentului numarul corespunzator centimetrilor trasati. ____________3 cm Analizeaza cu copiii segmentele trasate pe spatele fisei si cere sa le masoare si sa le inregistreze prin linii sau cifre. ___________________5 cm _____ _______ ______ ________6 cm _____ _______ ______ ____________7 cm Copiii vor preciza cati centimetri are primul segment, al doilea, al treilea. |
Copiii traseaza diferite segmente de dreapta, numara cati cm au trasat, apoi noteaza rezultatul. Copiii efectueaza masuratori si inregistreaza rezultatele. Copiii raspund conform rezultatelor inregistrate. |
Operationala Creativ-operatorie Operatorie |
7. Incheierea activitatii |
Educatoarea aprecieaza modul cum au raspuns si au actionat copiii pe parcursul activitatii, precum si precizia de stabilire a dimensiunilor date. |
Asculta si apreciaza copiii care au rezolvat corect toate sarcinile date. |
Cognitiv-operationala Cognitiv-afectiva |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11789
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved