CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
Educatoare:
Gradinita:,,Lumea Prichindeilor"-structura I-Campia Turzii
Grupa:,,Fluturasii"-nivel 5-7ani
Categorii de activitati:
▪ Jocuri si activitati pe arii de stimulare.
▪ Educarea limbajului; Cunoasterea mediului;
▪ Activitate matematica; Educatie plastica.
▪ Jocuri si alte activitati desfasurate de copii.
Tema:,,Surprizele toamnei"
Forma de realizare:Activitate integrata
Tipul activitatii:verificare si consolidare
Scopul activitatii:Dezvoltarea capacitatii copiilor de a stabili diverse legaturi intre cunostintele dobandite despre toamna. Dezvoltarea capacitatii de a opta, de a lua decizii. Cresterea abilitatii de a relationa cu ceilalti.
Durata:o zi
Bibliografie:,,Programa Activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii"
,,Revista Invatamantului prescolar nr.1-2/2008 si nr.3-4/2008"
,,Metode moderne de invatare"-Pintilie,Mariana
Scenariul zilei
Copiii intra in sala de grupa cantand ,,Galbene si rosii frunze". In zona Biblioteca are loc intalnirea de grup, unde se citeste o scrisoare din partea Toamnei. Aceasta le explica copiilor ca le-a pregatit si le-a lasat multe surprize pe care sunt invitati sa le descopere de-a lungul zilei.
Mai intai, copiii trec pe la zonele amenajate pentru a descoperi materialele pregatite de toamna si apoi pot sa-si aleaga locul dorit. Astfel in zona Siinta se afla un cos cu materiale din natura:fructe,legume,frunze pe care copiii pot sa le analizeze, sa le compare, clasifice dupa diferite criterii, desfasurand jocul cu tema:,,Bogatiile toamnei". In zona Arta se confectioneaza ,,Cartea toamnei"-unde fiecare copil realizeaza o pagina prin colorarea unor imagini de toamna. In zona Jocuri de masa copiii aleg si sorteaza jetoanele care reprezinta fructe de toamna intr-un joc cu tema:,,Vitaminele toamnei".
Se interpreteaza cantecul:,,Toamna,toamna harnica"
Are loc o alta intalnire de grup (se utilizeza metoda,,ciorchinelui") in care pe un panou este scris cuvantul TOAMNA si langa acesta este lipita o imagine de toamna sugestiva. Se cere copiilor sa spuna cat mai multe idei care le vin in minte despre toamna,iar educatoarea va scrie cuvintele alese de copii. Se stabilesc apoi legaturi intre acestea. Copiii isi aleg din cosulet buline in culorile toamnei (,,mana oarba") si se impart astfel in trei grupe dupa culoare. Grupa1 spune numele unui fruct de toamna, Grupa2 formeaza propozitii utilizand numele acestuia, iar Grupa3 spune tot ce stie despre acel fruct (forma,culoare,gust etc.).
Se cere copiilor sa gaseasca raspuns la ghicitorile despre fructe de toamna. Din cosulet fiecare copil isi alege un fruct sau o frunza de culori si marimi diferite. Copiii se grupeaza (in functie de ce si-au ales) dupa urmatoarele cerinte:toate fructele impreuna,dupa culoare,marime,forma,forma si marime,forma si culoare,culoare si marime, se compara grupele formate cantitativ(mai multe,mai putine,tot atitea). Apoi copiii se impart in patru grupe: merele, perele, strugurii, frunzele (se utilizeaza metoda ,,harta conceptuala"). In mijlocul foii este desenat fructul reprezentativ al fiecarei grupe, iar copiii deseneaza sau scriu tot ce stiu despre acesta, prin sageti duse spre margine.
Se interpreteaza pe roluri poezia ,,Toamna" de Veronica Porumbacu.
Se adreseaza copiilor urmatoarea intrebare:,,Ce s-ar intampla daca nu ar exista fructele?" (se utilizeaza metoda ,,brainstorming").
Incantati de surprizele pregatite de Toamna, copiii vor sa-i daruiasca ceva in schimb, pentru a-i arata acesteia ce multe au invatat datorita ei. Astfel ei realizeaza:,,Daruri pentru toamna"-rochite,palarii, cosulete.
Cu materialele realizate pe tot parcursul zilei, se va amenaja un colt al toamnei, cadru unde se va face intalnirea finala de grup pentru a face,,turul galeriei" si pentru a efectua momentul de euritmie:,,Simfonia toamnei"
I.Jocuri si activitati pe arii de stimulare
Obiective operationale:
-sa identifice materialele puse la dispozitie;
-sa analizeze,sa compare,sa clasifice dupa diferite criterii materialele din natura;
-sa coloreze imagini utilizand culorile potrivite aspectelor de toamna;
-sa sorteze imaginile care reprezinta fructe de toamna;
-sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii de joc
pentru realizarea unei sarcini comune.
Strategia didactica
Metode si procedee:povestirea,conversatia,explicatia,problematizarea,exercitiul.
Material didactic:fructe,legume,frunze,castane,foi,creioane colorate,jetoane.
Forma de organizare:pe grupe
1) Zona Stiinta-,,Bogatiile toamnei"
Copiii analizeaza, compara, clasifica fructele, legumele, frunzele, castanele din cosulet dupa diferite criterii: forma, marime, culoare, gust, miros.
2) Zona Arta-,,Cartea toamnei"
Copiii coloreaza diverse imagini de toamna si apoi le imbina pentru a obtine o carte.
3) Zona Joc de masa-,,Vitaminele toamnei"
Copiii sorteaza jetoanele astfel incat sa aleaga numai imaginile care reprezinta fructe de toamna.
II.Aria curriculara:Educarea limbajului
Tema:,,Surprizele toamnei"
Forma de realizare:joc didactic-activitate integrata
Tipul activitatii:verificare si consolidare
Scopul activitatii:Dezvoltarea gandirii critice prin valorificarea informatiilor intr-un cadru nou. Exersarea capacitatii de a-si exprima diversitatea de opinii, ganduri, semnificatii.
Obiective operationale:
-sa descrie caracteristicile frunzelor si a fructelor de toamna;
-sa alcatuiasca propozitii corecte utilizand cuvinte date;
-sa se grupeze dupa criteriul cerut (forma,culoare,marime);
-sa-si argumenteze deciziile luate in legatura cu modul cum au rezolvat anumite sarcini.
Strategia didactica
1) Metode si procedee:ciorchinele,conversatia,explicatia,exercitiul,problematizarea,
brainstormingul,harta conceptuala.
2) Material didactic:plansa,panou,buline colorate,fructe,frunze decupate,foi de desen,
creioane colorate.
3) Forme de organizare:frontal,pe grupe.
4) Reguli de joc:cooperarea, respectarea semnalului, respectarea regulilor dupa care se
grupeaza.
5) Elemente de joc:batai din palme, inchiderea si deschiderea ochilor, gruparea in functie
de regula jocului, ,,mana oarba".
6) Metode de evaluare:observarea sistematica a comportamentelor, probe orale, practice,
scrise, analiza produselor.
Durata:40 minute
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategiile didactice |
Evaluare |
1.Organizarea activitatii |
Se amenajeaza spatiul educational. Se pregateste materialul didactic. Se organizeaza colectivul de copii. |
conversatia |
observarea comportamentului initial-interesul; |
2.Anuntarea temei |
Acum vom organiza un joc prin care vom descoperi ce ne-a mai pregatit Toamna pentru a afla ce stim deja despre ea. |
explicatia |
observarea capacitatii de atentie voluntara; |
3. Evocarea |
Are loc o intalnire de grup in fata unui panou pe care este scris cuvantul ,,Toamna" si alaturi este o imagine sugestiva despre aceasta. Se cere copiilor sa spuna cat mai multe idei, care le vin in minte despre toamna. Se scriu cuvintele spuse de copii. Se stabilesc legaturi intre acestea. |
ciorchinele |
evaluare orala; aprecieri verbale |
4.Stabilirea sensului |
Varianta I Prin utilizarea ,,mainii oarbe" copiii isi aleg din plic buline in culorile toamnei si se impart in trei grupe dupa culoare. G1-spune numele unui fruct de toamna G2-formeaza propozitii utilizand denumirea fructului spus de G1 G3-enumera caracteristicile fructului (forma,culoare,gust) Se cere copiilor sa gaseasca raspuns la ghicitori despre fructe de toamna. Varianta II Fiecare copil isi alege din cosulet un fruct sau o frunza in functie de ce vrea sa fie. Se analizeaza culoarea, marimea, forma acestora. Se cere copiilor sa se grupeze: dupa culoare:rosie,galbena,verde, violet; dupa marime:mari,mijlocii,mici; dupa culoare si marime; dupa forma si marime; dupa forma si culoare; dupa forma ,marime si culoare simultan, Se compara cantitativ grupele intre ele (mai multe, mai putine, tot atatea); |
explicatia exercitiul problematizarea explicatia conversatia exercitiul |
evaluare orala si practica; aprecieri verbale; evaluare orala si practica; aprecieri verbale; |
5.Reflectia |
Se solicita copiilor sa se regrupeze toate fructele impreuna si toate frunzele impreuna; fructele se impart dupa forma; S-au obtinut asfel patru grupe: frunze,mere,pere,stuguri. Se cere grupelor sa se aseze la mese. Se observa ca fiecare grup are pe masa o foaie si in mijlocul acesteia este desenat semnul reprezentativ al grupei:mar,para,strugure,frunza. Se cere copiilor sa deseneze sau sa scrie tot ce stiu despre ceea ce este in mijloc,prin sageti duse spre marginea foii de desen. Se pune copiilor urmatoarea intrebare:,,Ce s-ar intampla daca nu ar exista fructele?" |
explicatia harta conceptuala brainstormingul |
evaluare prin proba scrisa; evaluare orala; |
6.Incheiere |
Se interpreteaza pe roluri poezia,,Toamna" de Veronica Porumbacu. |
exercitiul in perechi; |
aprecieri verbale; |
III.Educatie plastica
Tema:,,Daruri pentru toamna"
Forma de realizare:decorare, pictura, modelaj
Obiective operationale:
-sa coloreze cu pensula omogen toata suprafata data;
-sa utilizeze culorile adecvate temei;
-sa decoreze suprafata prin imbinarea creativa a elementelor date;
-sa aplice tehnici variate de modelaj;
-sa imbine tehnicile creativ pentru a obtine forme asemanatoare celor din natura;
-sa valorifice impresiile, trairile afective in realizarea lucrarilor.
Strategia didactica
Metode si procedee:povestirea, explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia.
Material didactic:palarii, rochite, frunze decupate din hartie, acuarele, pensule, lipici, plastilina.
Forme de organizare: pe grupe
Scenariul activitatii:Copiii sunt introdusi in atmosfera prin aprecierile aduse Toamnei pentru surprizele pregatite si descoperite pana acum. Pentru a-i multumi ii vom darui si noi ceva:rochite, palarii si cosulete cu bunatati. Astfel ii aratam ce priceputi am devenit datorita Toamnei si materialelor lasate de aceasta.
Copiii se impart pe 3 grupe:
▪Grupa 1:decoreaza ,,Rochita toamnei"
▪Grupa 2:picteaza ,,Palaria toamnei"
▪Grupa 3:modeleaza ,,Cosuletul toamnei"
Lucrarile se aduna la coltul toamnei impreuna cu celelalte materiale realizate pe parcursul zilei.
IV.Jocuri si alte activitati desfasurate de copii
Tema:,,Simfonia toamnei"
Forma de realizare:euritmie
Obiective operationale:
-sa execute exercitii euritmice coordonandu-si miscarile corporale in ritmul muzicii;
-sa imite prin miscari sugestive fenomene ale naturii care au loc in anotimpul toamna;
-sa analizeze materialele realizate;
Strategia didactica:
Metode si procedee:conversatia, turul galeriei, demonstratia, exercitiul.
Material didactic:spatiul si suortul pentru Turul galeriei, toate materialele realizate pe parcursul zilei, cd cu muzica.
Forma de organizare:frontal
Scenariul activitatii:Cu materialele realizate pe tot parcursul zilei se amenajeaza un colt al toamnei, pe un fond muzical deosebit, care sa pregateasca emotional momentul de euritmie. Se face ,,Turul galeriei" analizandu-se produsele si materialele realizate pe parcursul intregii zilei.
Se va desfasura apoi euritmia:,,Simfonia toamnei" pe un fond muzical deosebit, care sa sugereze fenomenele naturii specifice toamnei:vant, ploaie ,etc, pe care copiii sa le imite, coordonandu-si miscarile in ritmul muzicii.
ANEXA 1
Scrisoarea Toamnei
Dragi copii,
Asa cum deja ati aflat eu, Toamna, am sosit pe meleagurile voastre. M-am gandit ca ar fi bine sa-mi fac simtita prezenta nu numai pe afara, in natura, ci si in sala voastra de clasa. De aceea v-am pregatit si v-am lasat multe surprize pe care va rog sa le descoperiti si asfel sa invatati mai multe despre mine.
Nu am putut sa raman pentru ca am foarte multa treaba, dar am sa ma intorc curand ca sa vad ce ati aflat.
Cu mult drag,
Toamna
Ghicitori
Boabele ii sunt margele, In barcute stau culcati
Insa in ciorchini stau ele. Laolalta patru frati.
Must si vin din ele fac, Mie, cel mai mult imi plac
Cui ii dai, zau ca ii plac! Cind ii simt in cozonac.
Ghici, ghicitoarea mea. Ghici, ghicitoarea mea.
Strugurele Nuca
Balon dezumflat, Acrisoare sunt si bune
Galben colorat, Brumarii li se mai spun.
Are mustacioara Si la fiert daca se pun,
Si se cheama.. Faci cel mai gustos magiun.
Ghici, ghicitoarea mea. Ghici, ghicitoarea mea.
Para Prunele
Un rotund putin turtit,
In livada gazduit,
Are frunza si codita,
Mustati, dar nu-i pisicuta.
Pe-o jumatate-i infocat,
Pe cealalalta-i luminat.
Ghici, ghicitoarea mea.
Marul
ANEXA 2
Patania marului Toamna
Mioara Stoica Veronica Porumbacu
Marul rotu si-nfocat - Unde este albul,
Intr-o zi s-a suparat: dulce miez de vara?
,,Eu sunt cel mai bun din lume - S-a ascuns in miezul
Sunt un fruct cum altul nu e!" nucii, in camara.
-Unde este jocul
Para, pruna si gutuia, auriu al verii?
Strugurele si aluna -A brodat cu rosu
Toate sau cam suparat in livada merii.
Si din cosul cel bogat -Unde-i stralucirea
Au fugit. Si l-au lasat din amiaza vie?
Pe mar singur, singurel Toata au sorbit-o
Sa se bucure nitel. Strugurii din vie.
-Unde-i violetul
Vazandu-se parasit, inserarii, spune!
D prieteni ocolit -Il primi livada,
Si-a dat seama ca pe lume iata-l azi pe prune.
Toate fructele sunt bune.
Chiar atunci marul frumos
Le-a chemat prietenos,
Sa stea alaturi de el
Si sa-mparta fiecare
Frumusete si culoare.
Numai toamna ni le duce
Cu parfum si cu gust dulce.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6087
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved