Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC - In curand voi fi scolar

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Grupa Mare pregatitoare:



Activitate integrata: Cunoasterea mediului; educarea limbajului; activitate matematica;

educatie muzicala; elemente grafice.

Tema activitatii: "In curand voi fi scolar"

Tipul activitatii: Consolidarea si verificarea de cunostinte;

Durata:      35 - 40 minute;

Scopul activitatii: Verificarea si consolidarea cunostintelor necesare integrarii in clasa a

I-a; intelegerea rolului scolarului a grijei si atentiei acestuia fata de

rechizitele scolare de scoala si tinuta sa, trezirea dorintei de a deveni

scolari silitori si ascultatori.

Obiective operationale: 01. Sa cunoasca rechizitele scolare si sa spuna utilitatea lor;

02. Sa denumeasca obiecte, cu ce sunet incepe cuvantul, cate silabe are

cuvantul, sa desparta silaba pe sunete;

03. Sa alcatuiasca propozitii cu un cuvant dat in diferite pozitii in cadrul

propozitiei (inceput, mijloc, sfarsit);

04. Sa cunoasca locul numerelor in sirul numeric, vecinul mai mare sau

mai mic;

05. Sa rezolve probleme si sa transforme problema in operatii de adunare

ori scadere cu una - doua - trei unitati in limitele 1 - 10;

06. Sa denumeasca elementele grafice, sa le redea, scrie in spatiul dat

respectand distanta dintre ele;

07. Sa recunoasca cantecul dintr-un fragment, sa inteleaga mesajul si sa

constientizeze continutul cantecului prin interpretarea expresiva.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, observatia, lucru in echipa,

problematizarea, jocul.

Mijloace didactice: planse, siluiete, panou, rechizite scolare, foi, creioane.

Forme de realizare: frontala, individuala, pe grupe

Nr. crt.

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII

OB.

OP.

STRATEGII DIDACTICE

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE

MIJLOACE

FORME

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

Pregatirea gupului pentru activitate

Captarea atentiei

Anuntarea temei

Desfasurarea activitatii propriu - zise

Voi asigura conditii necesare desfasurarii activitatii. Voi aseza mobilierul asemeni unei sali de scoala, materialul didactic asezat la indemana.

Voi realiza captarea atentiei printr-un moment surpriza. Un scolar vine imbracat in uniforma si aduce in sala de grupa un ghiozdan si doua uniforme (una de fata si alta pentru baiat). Scolarul saluta si motiveaza pentru ce a venit la grupa.

- Ce este acesta?

- Ce sunt acestea?

- Cine foloseste ghiozdanul?

- Cine poarta uniforme?

Si voi la toamn, in curand veti fi scolari, de aceea ati primit aceste obiecte. Activitatea noastra de astazi se numeste "In curand vom fi scolari"

Fidbecul: Cum se numeste activitatea de astazi?

Cunoasterea mediului

- Cand veti fi scolari?

La toamna veti merge la scoala imbracati in uniforme si cu ghiozdan

- Cine va imbraca aceasta uniforma?

Copiii intra in sala de grupa in ordine si se aseaza cate doi la masute.

- Un ghiozdan.

- Uniforme scolare.

- Scolarii folosesc ghiozdane.

- Scolarii poarta uniforme.

- Activitatea se numeste: "In curand vom fi scolari"

- La toamna vom merge la scoala si vom fi scolari

- Fetitele vor imbraca aceasta uniforma pentru ca are rochie si sortulet

O2

O1

OBSERVATIA

CONVERSATIA

EXPLICATIA

GHIOZDAN

UNIFORMA

FRONTALA

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

Dar aceasta uniforma cine o va imbraca si de ce?

- Ce credeti ca este in ghiozdan?

Haideti sa vedem ce rechizite sunt in ghiozdan si ce facem cu ele.

Copiii vin pe rand si scot cate un obiect, il denumesc si spun ce fac cu el sau la ce ii ajuta.

Cand copiii vor scoate cartile si caietele voi interveni

- Atentie, am un plic in abecedar. Cum voi nu stiti inca sa cititi o scrisoare, am sa citesc eu. Ascultati!

"Eu sunt Abecedarul, vreau sa te invat sa citesti si sa scrii. Trebuie sa ai grija de mine si sa ma tii curat, nu murdar!"

Atentie! Si aici avem un mesaj. "Eu sunt cartea de aritmetica. Trebuie sa ai grija, sa ma invelesti si eu am sa te invat sa socotesti."

"Noi suntem caietele tale.

Nu trebuie sa ne indoi colturile filelor, iar petele nu ne plac deloc"

Fidbecul - Cu ajutorul acestor obiecte in curand veti fi?

Scolarii, baietii poarta pantaloni, haina (costum) si camasa

- In ghiozdan sunt rechizite scolare.

- Acesta este un penar si in el punem creioane, guma, pix, linie

- Aceasta este o sugativa pe care o folosim sa nu patam caietele.

- Acesta este un abecedar

- Aceasta este cartea de aritmetica

- Acestea sunt caietele

- "In curand vom fi scolari"

O1

CONVERSATIA

EXPLICATIA

RECHIZITE SCOLARE

FRONTALA

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

Mi-ati spus ca in curand veti fi scolari. (Educatia limbajului)

- Spuneti singularul cuvantului scolari?

- Cu ce sunet incepe cuvantul scolar?

- Gasiti cel putin trei cuvinte care sa inceapa cu sunetul s.

- Despartiti in silabe cuvantul scolar.

- Cate silabe are cuvantul?

- Care este prima silaba?

- Care este a doua silaba?

- Din ce sunete este alcatuita prima silaba?

- Din ce sunete este formata a doua silaba?

- Formulati o propozitie cu cuvantul scolar.

- Unde se afla asezat cuvantul in propozitie?

- Formulati o propozitie in care cuvantul scolar sa fie la sfarsit.

- Formulati o propozitie in care cuvantul scolar sa fie la mijloc.

- Cate cuvinte are propozitia?

- Cate silabe am spus ca are cuvantul scolar?

- Denumiti cateva rechizite ale scolarului care au doua silabe.

- Gasiti cuvinte cu trei silabe.

- Gasiti cuvinte cu patru silabe.

- Cine o sa va astepte

La toamna in clasa a I-a?

- Cate silabe are cuvantul invatatoare?

- Ce o sa va invete doamna invatatoare?

Singularul cuvantului scolariv este cuvantul scolar.

- Incepe cu sunetul s.

- scoala, sort, sapca, siret, etc.

- sco-lar

- doua silabe

- sco

- lar

- s, c, o.

- l, a, r.

- Scolarul merge la scoala. Scolarul

- Cuvantul se afla la inceputul propozitiei.

- doua silabe

- creion, carte, caiet, penar etc

- pensula, linie

- abecedar, sugativa

- doamna invatatoare

- cinci silabe

- sa citim, sa scriem si sa socotim

O2

O3

O2

CONVERSATIA

EXERCITIUL

FRONTALA



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 9115
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved