CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Educatoare:
Grupa: mica
Categoria de activitate:Activitate matematica
Tema: "Jocul culorilor"
Tipul de activitate: de invatare
Forma de realizare: joc didactic
Scopul activitatii:
Familiarizarea copiilor cu cunostinte, priceperi, deprinderi de a grupa obiectele dupa o anumita insusire comuna -culoarea;dezvoltarea proceselor psihice; dezvoltarea unui limbaj matematic.
Obiective operationale:
a)cognitive:
sa observe, sa recunoasca, sa denumeasca obiecte (jucarii) din sala de grupa;
sa formeze grupe de obiecte (baloane) dupa culoare;
sa invete sa exprime verbal actiunea intreprinsa;
sa realizeze corect sarcina din fisa.
b)psiho- motorii:
coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica.
c)afective:
sa prezinte interes pentru activitate.
Sarcina didactica:
Constituirea si recunoasterea unor multimi dupa criteriul - culoare.
Regulile jocului:
Educatoarea trece printre copii cu o floare in mana si recita versurile: "Floricica , floricea ai vazut culoarea mea?"- copilul la care s-au terminat versurile priveste floarea si spune ce culoare are;
Alt copil vine la masuta educatoarei si alege o grupa de elemente de aceeasi culoare cu floricica.
Metode si procedee: jocul, observatia,conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul.
Material didactic: baloane colorate, jucarii de diferite culori, fise de lucru,
creioane.
Material bibliografic:
- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii -
Bucuresti 2005;
Durata: 15`
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
I. |
Captarea atentiei |
Se prezinta sub forma de surpriza un robotel. - Robotelul Stie-Tot a venit astazi la noi sa vada cum vom desfasura noi o activitate matematica. |
Surpriza | |
II. |
Reactualizarea cunostintelor |
- Unde veniti voi in fiecare zi? - Ce faceti la gradinita? - Cu ce va jucati? - Ce observati la masuta mea? - Voi ce ati primit pe masute? |
Conversatia | |
III. |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
- Astazi la activitatea matematica vom vorbi despre aceste jucarii si apoi le vom grupa dupa culoare.Vom juca jocul numit "Jocul culorilor" |
Explicatia | |
IV. |
Dirijarea procesului de invatare |
- Robotelul Stie-Tot este foarte atent la voi. Priviti cu atentie jucariile de la masa mea. Sa vina un copil si sa le denumeasca. Voi mai numi inca doi copii care vor veni,pe rand, si vor denumi jucariile. - Acum fiti atenti la mine. Eu cu o floare in mana voi trece printre copii recitand versurile: "Floricica , floricea ai vazut culoarea mea?". Copilul la care s-au terminat versurile priveste floarea si-mi spune ce culoare are aceasta. Alt copil vine la masa mea si formeaza o grupa de aceeasi culoarea cu floricica. |
Demonstratia Exercitiul Jocul | |
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
- Robotelul Stie-Tot vrea sa vada daca voi stiti sa formati grupe de jucarii dupa culoare. Copiii formeaza la masutele lor grupe de baloane dupa culoare. |
Exercitiul | |||
V. |
Evaluarea |
Voi da copiilor fise de lucru. |
Exercitiul |
"Formati grupe de obiecte dupa culoare" |
VI. |
Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si asupra modului de comportare al copiilor. |
Explicatia |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5635
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved