CATEGORII DOCUMENTE |
Animale | Arta cultura | Divertisment | Film | Jurnalism | Muzica | Pescuit |
Pictura | Versuri |
PROIECT DIDACTIC
Clasa I A
Data: 13 decembrie
Propunatoare:
Obiectul: Educatie muzicala
Subiectul: Calitatile sunetelor muzicale
Tipul lectiei: predare
Obiective operationale:
001. Sa diferentieze linistea de zgomot;
002. Sa identifice sunete diverse din mediul inconjurator, precizand natura sursei producatoare;
003. Sa produca sunete utilizand ca mijloc propriul corp sau obiectele sonore avute la dispozitie;
004. Sa distinga in exemplele oferite sunetele muzicale de cele nemuzicale;
005. Sa foloseasca termeni adecvati pentru a caracteriza sau compara sunetele auzite.
Mijloace didactice:
Instrumente muzicale;
Obiecte sonore: zurgalai, clopotei, cutiute rezonatoare (umplute cu pietricele), capacele metalice, lanturi cu chei, pahare, etc.
Inregistrare sonora: ,,Petrica si lupul" de Serghei Prokofiev
DESFASURAREA LECTIEI
Secventele lectiei |
Obiective operationale |
Unitati de continut |
Descrierea demersului didactic |
I. Activitati introductive Moment organizatoric; Captarea atentiei II. Predarea-invatarea noului continut Prezentarea materialului stimul Dirijarea invatarii III. Obtinerea performantelor IV. Evaluarea |
Notiunile de liniste si de zgomot Surse de producere a sunetelor Notiunea de sunet Sunete produse de propriul corp Sunete muzicale si sunete nemuzicale (zgomote) Sunete produse de obiecte sonore si instrumentale muzicale Termeni pentru caracterizarea timbrului instrumental Auditie muzicala |
Se stabileste linistea si ordinea; Se pregateste materialul didactic; Se initiaza un dialog privitor la recreatia care tocmai s-a terminat: Cine a anuntat sfarsitul recreatiei? Ce ati facut cand ati auzit clopotelul? Se solicita un moment de liniste totala Copiii asculta cu atentie. Li se cere sa tina capetele pe banca si sa asculte cu ochii inchisi sunetele produse de invatator (batai din palme, din picioare, pocnete din degete, fluierat, sunete produse de diferite obiecte sonore). Ce ati auzit? Copiii raspund pe rand, identificand sursele sonore. Se comunica: Tot ce auzim in jurul nostru poarta denumirea de sunete. Se solicita producerea de sunete, elevii utilizand propriul corp (batai din palme, din picioare, pocnete din degete, etc.) Intonarea cantecului ,,Daca vesel se traieste" Se solicita elevilor prezentarea altor exemple de sunete. Ce sunete se aud pe strada? De cine sunt produse? Cum sunt aceste sunete: catifelate, dulci sau aspre, stridente? Se comunica: Traim intr-o lume de sunete: unele placute, linistitoare, altele neplacute, aspre, stridente. Sunetele placute care ne incanta auzul se numesc sunete muzicale. Celelalte sunt sunete nemuzicale sau zgomote. Elevii dau exemple de sunete muzicale si zgomote, precum si exemple de sonoritati specifice lumii satului: taiatul lemnelor, scartaitul portii, toaca bisericii, cantatul cocosului, cotcodacitul gainii, etc. Se interpreteaza cantecul ,,In gradina casei mele". Se prezinta cateva obiecte sonore si instrumente muzicale, demonstrand modul de producere a sunetelor. Elevii arata si ei ce obiecte sonore au adus. Elevii exerseaza producerea de sunete Cum suna fluierul: dulce, moale, catifelat sau aspru, strident? Dar clopotelul, suna zglobiu, cristalin sau intunecat si aspru? Se interpreteaza cantecul ,,Muzicantii". Se audiaza ,,Petrica si lupul de Serghei Prokofiev. Joc didactic muzical ,,Ghiceste ce ai auzit": Pe catedra se afla mai multe obiecte si instrumente producatoare de sunete: pahare, bete, lant cu chei, toba, clopotel, fluier, vioara, trompeta, etc. Dupa ce se prezinta fiecare obiect in parte, demonstrand modul de producere al sunetelor, se acopera, apoi se utilizeaza pe rand. Elevii au fise cu imagini ale obiectelor si instrumentelor respective si trebuie sa incercuiasca imaginile celor care produc sunetele auzite, cu rosu pe cele care suna catifelat si cu albastru pe cele cu sunet strident. Fisa de lucru: Colorati instrumentele care scot sunete dulci, moi, catifelate! Cum se numesc interpretii care canta la vioara, la chitara, la violoncel? Si pentru ca se apropie sarbatoarea Craciunului, vom interpreta in acorduri calde, linistitoare colindul ,,O Noapte Sfanta" Se apreciaza modul in care elevii au participat la lectie si se noteaza. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3555
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved