CATEGORII DOCUMENTE |
Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii |
Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica |
Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie |
Proiect de lectie
DATA: 19 octombrie
CLASA a IV-a E
ARIA CURRICULARA : Limba si comunicare
DISCIPLINA limba si literatura romana
SUBIECTUL "Rapsodii de toamna", George Toparceanu -
Poezia (strofa, versul)
UNITATEA DE INVATARE A ruginit frunza din vii
TIPUL LECTIEI mixta
DURATA 45 minute
OBEICTIVELE DE REFERINTA:
citirea in mod constient, corect, fluent si expresiv a unui text cunoscut
rostirea mesajelor utilizand pronuntarea si intonatia adecvata
identificarea elementelor de baza ale organizarii textului literar in pagina
identificarea sensului unui cuvant necunoscut cu ajutorul dictionarului
identificarea rolului ilustratiilor ce insotesc un text
redarea prin cuvinte proprii, a continutului unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat
manifestarea cooperarii in diferite situatii de comunicare
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
cognitive:
sa citeasca textul narativ cursiv, corect, constient si expresiv
sa povesteasca oral textul, dupa planul de idei
sa identifice in cazul dat elementele caracteristice textului in versuri
sa explice sensul cuvintelor noi cu ajutorul dictionarului
sa identifice personificarile din text
sa redea imaginile vizuale din text prin desen
sa realizeze un cvintet cu elementele din constructia unei strofe
sa memoreze una doua strofe din poezie
sa recite expresiv si corect o strofa din poezie
010. sa identifice lanturi de cuvinte care rimeaza
afective:
011.sa identifice trairile pe care natura si oamenii le au pentru acest anotimp
012.sa lucreze cu interes frontal, pe grupe, in perechi si individual
STRATEGIA DIDACTICA:
I. Resurse procedurale:
a) de comunicare orala:
expozitive: explicatia, expunerea, povestirea, instructajul verbal
conversative: conversatia, discutia colectiva;
b) de exploatare:
directa: observatia dirijata, jocul didactic, citirea selectiva, citirea in lant, memorarea, investigarea, lucrul cu cartea
indirecta: tehnici din gandirea critica:
v Brainstorming;
v Ganditi, lucrati in echipa, comunicati;
v STAD;
v Cvintetul.
v Puzzle-ul
v Cadranele
v Lucrul in cerc
2.Forme de organizare: *individual,
*pe grupe de 3 elevi,
*in cerc (2 grupe),
*frontal
II. Resurse materiale:
a) pentru invatator:
videoproiector
planse, jetoane;
flip-chart
b) pentru elevi:
coli A4, A3, markere, creioane colorate lipici;
fise cu cadranele
manualul
III. Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
autoevaluare
evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru limba si literatura romana. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2005
Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Limba si literatura romana - Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006
Carmen Iordachescu, Sa dezlegam taina textelor literare - clasa a IV-a, Editura Carminis, Pitesti, 2006
Elena Nica, Dora Baiasu, Daniela Ciolanescu, Filofteea Dumitrescu, Limba romana. Comunicare. Exersare, aprofundare, evaluare. Clasa a IV-a, ed. Carminis, Pitesti, 2006
Boris Craciun, Galeria Scriitorilor.50 de portrete color. Album scolar, ed. Portile Orientului, Iasi
Boris Craciun, Istoria ilustrata a literaturii romane. Album scolar, ed. Portile Orientului, Iasi
George Toparceanu, Balade vesele si triste, ed. Garamond, 2004
Dan Agrigoroaie, Limba romana - clasa a IV-a. Teme de evaluare, Editura Adan, Piatra-Neamt, 2001
Elena Mitoi, Mariana Volintiru, Metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Fundatiei Humanitas, Bucuresti, 2001
Georgeta Cornita, Metodica predarii si invatarii limbii si literaturii romane. Didactici speciale, Editura Umbria, Baia Mare, 1993
Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I - invatamantul primar, Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1994
Maria Voicu, Maria Grapa, Vasilica Mircea, Mariuca Cojanu, Silvia Condrea, Invata jucandu-te! (jocuri, careuri, curiozitati stiintifice, antologie de anecdote si de epigrame), ed. Terra, Focsani, 2000
Florica Chereja, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, ed. Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
Bratu, G. (coord.), Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
www.ro.vikipedia.org
OB OP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
|
|
|||||
I. Momentul organizatoric |
- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii. |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana - Se organizeaza in grupe de cate trei elevi |
frontal | |||
O1 O2 O12 |
II. Evocarea |
Spargerea ghetii: - Imparte elevilor pliculete cu piesele unor puzzle-uri. -Verifica efectuarea cantitativa a temei - Se verifica citirea fluenta, corecta, expresiva a textului Culesul porumbului, dupa Ion Agarbiceanu. Lucrul in cerc: - Le propune sa povesteasca in lant continutul textului - Face aprecieri generale si individuale privind respectarea cerintelor unei povestiri. |
- reconstituie imaginile toamneisi le lipesc pe un poster - afiseaza posterele pe tabla, conturand atmosfera de toamna - Citesc cu atentie fregmentul indicat - Se impart in 2 mari echipe. Fiecare elev din prima echipa are sarcina de a continua povestirea orala cu inca un enunt. Daca este in impas poate spune "pas". - Elevii din cealalta echipa au rol de observatori si fac aprecieri. - La final rolurile se inverseaza |
puzzle postere lipici grupe de 3 lucrul in cerc echipe de 8 obsevatia pe baza de ghid aprecierea frontal |
fragmente de puzzle coli A3 caietele elevilor manualele |
|
O11 |
II. Captarea si orientarea atentiei |
-Le cere sa gaseasca un alt titlu textului Brainstorming - Le cere elevilor sa-si lase imaginatia sa zboare, sa se lase cuprinssi de atmosfera toamnei si sa exprime cat mai multe idei |
- Dau exemple cu referire la anotimp si la bogatiile lui - Sunt incurajati sa foloseasca expresii deosebite, imbinari de cuvinte care sa produca un efect neasteptat |
brain-storming frontal |
flipchart markere |
|
in legatura cu acest termen - TOAMNA - Clasifica termenii in functie de imaginile redate si accentueaza sau completeaza cu muzicalitatea deosebita acestui anotimp |
clasificarea | |||||
III. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor |
- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: "Rapsodii de toamna", de George Toparceanu - Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie |
- Asculta cerintele |
frontal |
manualul portretul autorului |
||
O3 O4 O5 O6 O7 O8 O12 O9 |
IV. Realizarea sensului |
- Se citeste model poezia, recitare dublata de imagine si sunet in programul Ms Power Point, la video-proiector - Stabileste cu elevii ce tip de text este lectura si care sunt caracteristicile acestuia. Cadranele + STAD - Imparte elevilor fise de lucru impartite in patru chenare si patru sarcini de lucru, trei individuale si una colectiva - Posterele se expun si se prezinta frotal, se apreciaza, se completeaza Lectura si memorarea in echipa - Li se cere sa-si explice reciproc punctuatia si ortografia. Daca au neclaritati pot intreba o alta echipa. -Se verifica frontal prin recitarea in lant a strofelor. |
- Asculta si observa imaginile ilustrative ale strofelor - incadreaza textul in genul liric (text in versuri sau poezie). -identifica elementele caracteristice: versul, strofa, rima -Cei trei elevi din fiecare echipa isi impart rolurile: lingvistul - cauta explicatia cuvintelor noi in dictionar; stilistul - identifica personificarile din text, plasticiantul - reda grafic imaginile vizuale din text. - la final realizeaza impreuna un cvintet in al patrulea cadran. -se asculta reciproc la memorarea unei strofe din poezie. |
auditia si vizionarea frontal conversatia descrierea cadranele STAD grupe de 3 invatarea prin descoperire cvintetul aprecierea ganditi, lucrati in echipa, comunicati grupe de 3 |
computer vdeo-proiector manuale fise de lucru A3, jetoane, stilouri, carioci, creioane colorate manuale |
|
O10 O11 O12 |
V. Reflectia |
Exercitiu de creatie -Pentru fiecare cuvant gasiti cate doua rime si incercati sa creati doua versuri ale unei poezii. boare: soare, doare, floare, oare, moare, n-are; puf: papadii: flori: dalie: regret: zbor: toamna: zana: carare: - rezultatele se inregistreaza frontal |
- In echipa gasesc rime si incearca sa faca si o versificatie. |
individual in perechi de 3 |
flipchart plansa de creatie |
|
VII. Retentia si transferul |
- Prezinta volumul "Balade vesele si triste", de George Toparceanu si le recomanda sa citeasca poezia in intregime. - Face aprecieri generale asupra lectiei |
- Elevii vor avea ca tema transcris poezia pe caiet. |
prezentarea frontal aprecierea |
volumul "Balade vesele si triste", de George Toparceanu |
GEORGE
TOPARCEANU
ANEXA 1
ANEXA 2
Poetul
umoristic indragit de copii si studiat in scoala este muntean de obarsie,
dar a devenit moldovean convins, vietuind la
Volumele de versuri 'Balade vesele si triste', 'Parodii originale', 'Migdale amare' sunt un aliaj de umor si sensibilitate. El preface 'in glume lacrimile clare'. Cele mai cunoscute, inca din scoala, sunt: 'Balada unui greier mic', 'Rapsodii de toamna', 'Balada chiriasului grabit', 'Acceleratul', 'Cioara', 'Primavara', 'Balada mortii' s.a. A scris romanul umoristic 'Minunile Sfantului Sisoe' (neterminat, publicat postum, 1938).
Exista doua case memoriale legate de numele sau: la Namaiesti-Arges si la Iasi.
ANEXA 3
BRAINSTORMING
ANEXA 4
CADRANELE
VOCABULAR PERSONIFICARI 2.
CVINTET GRAFICA 3.
ANEXA 5
FISA DE CREATIE
-Pentru fiecare cuvant gasiti cate doua rime si incercati sa creati doua versuri ale unei poezii.
boare: soare, doare, floare, oare, moare, n-are;
puf:_____ _______ ______ ______________
papadii: _____ _______ ______ __________
flori: _____ _______ ______ _____________
dalie: _____ _______ ______ _____________
regret: _____ _______ ______ ____________
zbor: _____ _______ ______ _____________
toamna: _____ _______ ______ ___________
zana: _____ _______ ______ _____________
carare: _____ _______ ______ ____________
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8077
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved