Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


DE LECTIE Formarea,citirea si scrierea numerelor naturale de la 10 la 20

Matematica



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

PROPUNATOR: Spiridon Gabriela



CLASA:I

OBIECTUL:Matematica

SUBIECTUL:Formarea,citirea si scrierea numerelor naturale de la 10 la 20

TIPUL LECTIEI :predare-invatare

OBIECTIVUL CADRU :Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.1-sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor(zeci si unitati), utilizand obiecte pentru justificari;

1.2-sa scrie,sa citeasca,sa compare si sa ordoneze numere naturale

cuprinse intre 10 si 20;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa formeze numere naturale cuprinse intre 10 si 20,utilizand obiecte pentru justificari ;

sa citeasca corect numerele naturale de la 10 la 20 ;

sa scrie corect numere mai mari decat 10 si mai mici sau egale cu 20, identificand cifra zecilor si respectiv, cifra unitatilor ;

sa numere crescator si descrescator pana la 20, cu si fara sprijin concret ;

sa precizeze vecinii numerelor naturale cuprinse intre 10 si 20;

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: conversatia,explicatia, exercitiul, demonstratia,problematizarea,jocul didactic,observatia,lucrul independent;

MIJLOACE DE INVATAMANT:numaratoare,betisoare, fise de lucru,jetoane cu cifre, plicuri cu buline colorate,tabla cu cifre mobile,cuburi pentru jocul propus;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

I. NEACSU si colectivul-"Metodica predarii matematicii la clasele I-IV", E.D.P.,Bucuresti,1988

I. ARON-"Metodica predarii aritmeticii la clasele I-IV",E.D.P.,Bucuresti, 1973

E. SINCAN,V. PADUREANU,V. MOLAN-"Indrumatorul invatatorului pentru aplicarea programelor scolare la clasele I-IV",Ed. SIGMA, Bucuresti, 1995

FORME DE LUCRU: individuala, pe echipe de cate 2 si 4 elevi, frontala

ETAPELE

LECTIEI

CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE

METODE SI PROCEDEE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Moment organizatoric

Se asigura cadrul optim pentru desfasurarea in bune conditii a lectiei.

Se pregatesc pentru lectie.

Conversatia

Captarea atentiei

Se citesc versurile :

"Pe o scara mica, imaginara,

Numerele urca si coboara;

Merge scara crescator,

Primul numar e mic,ultimul-marisor.

Iar atunci cand se coboara,

Primul numar e mai mare."

Asculta versurile.

Reactualizarea cunostintelor anterioare

Se verifica cantitativ tema pentru acasa.

Se dau indicatii pentru rezolvarea sarcinii de munca independenta.

Se verifica tema independenta si se apreciaza activitatea echipelor.

Verific calitativ tema pentru acasa, prin sondaj.

Se fac aprecieri si observatii privind modul de rezolvare al temei.

Se fac exercitii de numarare pana la 10,din1 in 1,din 2 in 2, din 3 in 3,din 5 in 5,crescator si descrescator, folosind obiecte de sprijin daca este cazul.

Se explica sarcinile jocului  Spune care sunt vecinii .

Rezolva sarcina din fisa de lucru, in echipe cate 2.

Fisa contine jocul  Cine urca si coboara mai repede scara ? 

Pe fiecare treapta a scarii desenate se afla 3 numere,iar elevii vor incercui de pe fiecare treapta, doar numarul care arata ordinea crescatoare, respectiv descrescatoare.

Citesc rezultatele obtinute acasa.

Numara conform cerintelor.

Participa la joc.

Conducatorul jocului spune un numar si indica un elev care sa precizeze vecinii numarului respectiv.Elevul care raspunde corect devine conducatorul jocului.

Explicatia

Jocul didactic

Lucrul independent

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Jocul didactic

Enuntarea scopului si a obiectivelor urmarite

Anunt elevii ca vor invata sa numere mai departe decat 10,sa formeze numere cuprinse intre 10 si 20,sa scrie si sa citeasca corect aceste numere.

Scriu titlul lectiei pe tabla.

Elevii recepteaza.

Scriu titlul lectiei pe caiete.

ETAPELE

LECTIEI

CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE

METODE SI PROCEDEE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

Formarea numerelor naturale prin adaugarea unei unitati la numarul precedent,pornind de la 10

Se numara cate una bilele de pe o sarma a numaratorii.

Ce formeaza aceste bile luate impreuna ?

Se adauga o bila la cele 10 numarate anterior.Cate bile sunt acum ?

Daca la grupul de 10 bile am adaugat inca o bila,spunem ca sunt 11(unsprezece) bile.Acestui grup de 11 bile ii corespunde numarul 11.

Cum s-a format numarul 11?

Solicit elevii sa formeze prin numarare un manunchi(grup) de 10 betisoare pe care sa le lege cu o ata.

Cate betisoare aveti ?

Ce formeaza ele ?

Cum veti proceda pentru a forma numarul 11 din betisoare?

Cum ati numarat betisoarele pe care le-ati legat?

Ce reprezinta fiecare betisor luat separat?

In continuare,la cele 11 betisoare mai adaugam inca unul. Ce numar corespunde acestui grup ?

Analog se procedeaza pentru formarea celorlalte numere : 13, 14,,19 si 20,lucrandu-se cu numaratoarea si respectiv, cu betisoare.

In ceea ce priveste numarul 20, se va demonstra ca el este format dintr-un grup de 10 bile si inca un grup de 10 bile,adica din 2 zeci.

Numara individual folosind numaratoarea proprie.

Formeaza o zece de bile.

Sunt 11 bile.

Elevii recepteaza.

Dintr-o zece si inca o unitate.

Formeaza si leaga un grup de 10 betisoare.

Alcatuiesc o zece de betisoare.

La grupul de 10 betisoare format anterior,mai adaugam inca unul.

Le-am numarat cate unul.

Reprezinta o unitate.

Avem 12 betisoare si acestui grup ii corespunde numarul 12.

Exercitiul

Conversatia

Demonstratia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

ETAPELE

LECTIEI

CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE

METODE SI PROCEDEE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Formarea numerelor naturale 11-20 prin adaugarea la 10 a unui numar oarecare de unitati

Solicit formarea numerelor cuprinse intre 10 si 20,dintr-o zece la care se adauga numarul necesar de unitati.

De exemplu:numarul 15

Din ce l-ati format ?

Cum se numeste numarul format din zece si 5 unitati?

Deci, cele 5 unitati care vin spre grupul de zece alcatuiesc impreuna 15.

Pe parcursul formarii numerelor de la11 la 20 se vor rosti clar denumirile acestora si se vor corecta permanent elevii,astfel incat sa-si formeze deprinderi de pronuntie corecte.

Cer elevilor sa formeze numerele cuprinse intre 11 si 20,utilizand bulinele colorate din plicurile de pe banca.

Se numara pana la 20,crescator si descrescator, la inceput in ritm lent si folosind obiecte de sprijin,apoi fara obiecte.

Se efectueaza numaratori individuale sub forma jocului  Numara mai departe .

Se numara din 2 in 2 pana la 20,crescator si descrescator ,cu sprijin concret.

Formeaza numerele pe banca din betisoare, lucrand in echipe cate 4.

Lucreaza cate 4,formand intai o grupa de zece buline pe care o aseaza in stanga,iar in dreapta vor adauga unitatile corespunzatoare pentru a obtine numerele indicate.

Numara conform cerintei.

Numara pana la semnalul invatatorului,dupa care continua alt elev.

Lucrul independent

Explicatia

Demonstratia

Explicatia

Lucrul independent

Problematizarea

Exercitiul

Asigurarea conexiunii inverse

Se explica ca pentru scrierea numerelor cuprinse intre 10 si 20,se folosesc doua cifre,aceste numere fiind formate dintr-o zece si un numar de unitati simple.

Cifra corespunzatoare zecilor se scrie in stanga,iar cea a unitatilor in dreapta.

Sunt atenti la explicatii.

Explicatia

Demonstratia

Observatia

ETAPELE

LECTIEI

CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE

METODE SI PROCEDEE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Se scriu pe rand numerele la tabla cu cifre mobile,se citesc,apoi se scriu model pe tabla insotite de explicatiile necesare.

Joc in echipa cate 2 :

Solicit elevii sa scrie pe banca numerele de la 10 la 20, utilizand jetoanele cu cifre.

Urmaresc modelul, apoi scriu pe caiete.

Lucreaza cate doi.

Castiga echipa care scrie corect toate numerele si termina in cel mai scurt timp.

Exercitiul

Jocul didactic

Problematizarea

Intensificarea retentiei si a transferului

Cer elevilor sa stabileasca locul pe care -l ocupa un numar de la 10 la 20, in sirul numerelor naturale, indicand dupa ce numar urmeaza (predecesorul), ce numar se afla dupa el (succesorul),intre ce numere este situat.

Se realizeaza jocul "Numerele, prietenele literelor",dupa ce a fost explicata sarcina acestuia.

Pe catedra se afla 10 cuburi de carton care au pe o fata scris un numar de la 11 la 20,iar pe fata opusa cate o litera si vor fi folosite pentru joc.

Stabilesc locul numerelor date.

Elevii aseaza cuburile unul langa altul,astfel incat numerele inscrise pe ele sa fie in ordine crescatoare.Daca au ordonat cuburile corect, intorcandu-le pe partea opusa vor putea citi cuvantul   FELICITARI .

Explicatia

Problematizarea

Conversatia

Jocul didactic

Tema pentru acasa

Se precizeaza sarcinile ce le au de indeplinit acasa elevii si se dau explicatiile necesare.

Noteaza tema.

Conversatia

Explicatia

Incheierea activitatii

Se fac observatii si aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei.

Evaluarea activitatii se realizeaza dupa fiecare secventa de invatare.

Sunt evidentiati elevii care au raspuns corect la solicitarile invatatorului pe parcursul orei de matematica.

Participa la evaluare.

Conversatia de incheiere



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 10541
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved