CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Modelul de instruire empirio - psiho - sociocentric in proiectul lectiei ,,Respiratia la nivelul plamanilor si tesuturilor''la clasa a VII- a
Proiect de lectie
Clasa: a VII - a
Obiectul: ,,Anatomia si fiziologia omului cu elemente
de igiena''
Subiectul lectiei: ,,Respiratia la nivelul plamanilor si
tesuturilor''
Scopul lectiei: dobandirea unor cunostinte referitoare la
corelatia dintre structura organelor care participa la
respiratie, necesare intelegerii mecanismului si
importantei fenomenului respiratiei.
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili sa:
O1-
defineasca corect fenomenul respiratiei si sa
stabileasca etapele
respiratiei, cu deosebirile
dintre inspiratie si expiratie;
O2 - efectueze experimente bazate pe experiente
simple (biometrie cu privire la volumul cutiei
toracice, modelarea foitelor pleurale, determinarea
ritmului respirator, determinarea mecanismului
respiratiei pulmonare cu aparatul Donders etc.);
O3 - interpreteze datele experimentale obtinute;
O4 -explice modificarile suferite de aer si de sange in
schimbul de gaze la nivel pulmonar si
celular, stabilind relatia dintre acestea;
O5 -reprezinte schematic schimbul de gaze in procesul
respiratiei.
Tipul de lectie: de elaborare de noi cunostinte, de
formare de priceperi si deprinderi intelectuale si
psihomotorii.
Modelul didactic: empirio - psiho - sociocentric.
Strategia didactica: redescoperire inductiva,
deductiva, prin analogie, dirijata, semidirijata,
individuala, in echipe.
Metode si procedee didactice: experimentul de
laborator, observarea independenta, rezolvarea de
probleme, demonstratia, conversatia, exercitiul,
explicatia.
Mijloace de invatamant:
a) pentru intreaga clasa: mulajul sistemului respirator, aparat Donders, spirometru;
b) pentru fiecare echipa de elevi: banda metrica, lame
de sticla, pipeta, ceas cu secundar, eprubeta cu
hidroxid de calciu, atlas ,,Corpul omenesc''
(Abraham Peter, Bucuresti, Ed. Colosseum, 1995),
modele;
c) pentru fiecare elev: fise de lucru, fisa de evaluare.
Organizarea activitatii: individual, pe echipe
eterogene de cate patru elevi, cu sarcini identice de
lucru, frontal.
●Huguette Cardona, Charles Desire, Michel Gaudichon
avec la collaboration, Biologie Humanie, Bordas, Paris,
1980
●Ciobanu, Mariana, conducator stiintific - prof.
univ. dr. Ioan Cerghit, Teza de doctorat - ,,Modele
alternative de instruire utilizate in invatamantul
biologic'', Bucuresti, 2003
●Lapadat,Marcu,M.,Macovei,F.,Dobran,F.,Biologie,ma
nual pentru clasa a VII-a,Bucuresti,Editura Teora,1999
Desfasurarea lectiei ,,Respiratia la nivelul plamanilor si tesuturilor'' - clasa a VII - a
O* |
Evenimentele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode si procedee didactice |
Instru-mente de evaluare |
O1O1O2O3O1O2O3O1O2O3O1O2O4O2O3O4O5O4O5 |
momentul organizatoric verificare si reactualizare de cunostinte insusite anterior; captarea si orientarea atentiei; anuntarea subiectului lectiei noi; reactualizare de cunostinte; redescoperire prin analogie, semidirijata, individuala a conceptului de ,,respiratie''; dirijarea invatarii; redescoperirea inductiva, dirijata, individuala a legaturii dintre etapele respiratiei; dirijarea invatarii; redescoperirea inductiva, prin analogie, dirijata, individuala a fenomenelor respiratiei; dirijarea invatarii; redescoperirea inductiva, prin analogie, dirijata, individuala si in echipa a fenomenelor respiratiei; dirijarea invatarii; redescoperirea inductiva, dirijata, individuala a ritmului respirator; dirijarea invatarii; redescoperirea inductiva, dirijata, individuala a modificarilor suferite de aer in schimbul de gaze la nivel pulmonar; prezentare de continut informational nou; dirijarea invatarii; redescoperirea inductiva, dirijata, individuala a modificarilor suferite de aer in schimbul de gaze la nivel pulmonar; dirijarea invatarii; redescoperirea deductiva, dirijata, individuala a modificarilor suferite de aer si de sange in schimbul de gaze la nivel pulmonar; conexiunea inversa; dirijarea partiala a invatarii; redescoperirea inductiva, semidirijata, individuala a modificarilor suferite de aer si de sange in schimbul de gaze la nivel celular (respiratiei celulare); prezentare de continut informational nou; dirijarea invatarii; redescoperirea inductiva, semidirijata, individuala a respiratiei celulare; conexiune inversa; prezentare de continut informational nou; fixarea finala a cunostintelor predate si evaluarea gradului de insusire a lor; notarea elevilor; indicarea temei pentru acasa. |
- noteaza absentii, verifica existenta grupelor de lucru, distribuie material didactic acestora; - prezinta mulajul sistemului respirator si cere elevilor sa denumeasca organele respiratorii si sa precizeze rolul lor, aplicand principiul biologic al corelatiei dintre structura si functiile acestora; - propune elevilor un experiment simplu: aplicarea degetelor deasupra nasului si presarea narilor; cere comunicarea constatarilor; - anunta elevii ca vor continua studiul sistemului respirator cu notiuni de fiziologie, titlul lectiei fiind: ,,Respiratia la nivelul plamanilor si tesuturilor''; - noteaza pe tabla titlul lectiei; - cere elevilor sa - si reaminteasca definitia respiratiei invatata in clasa a VI - a, la capitolul ,,Organizarea generala a unui mamifer''. - noteaza pe tabla definitia respiratiei; - distribuie fisa de lucru nr. 1 si solicita rezolvarea sarcinii nr. I; - rezultatele activitatii elevilor se confrunta la nivelul intregii clase si se stabileste concluzia cu privire la etapele respiratiei, cu ,,sublinierea'' legaturii dintre ele pe cale sanguina, a integralitatii organismului uman; - noteaza pe tabla etapele respiratiei: respiratia pulmonara, trasportul gazelor respiratorii si respiratia celulara; - indruma elevii in rezolvarea sarcinilor II, III, IV din fisa de lucru nr.1 si cere elevilor sa - si reaminteasca conceptele de ,,inspiratie'' si ,,expiratie'' studiate in clasa a VI - a, in capitolul ,,Organizarea generala a unui mamifer''; - se confrunta rezultatele activitatii la nivelul intregii clase; - cere elevilor sa rezolve urmatoarea problema: ,,Cum se realizeaza inspiratia si expiratia ?'' - se noteaza pe tabla concluziile elevilor cu privire la desfasurarea inspiratiei si expiratiei, dupa ce au fost discutate la nivelul intregii clase; - solicita elevilor rezolvarea sarcinii V din fisa de lucru nr.1; - se discuta cu elevii rezolvarea sarcinii, dupa care se demonstreaza mecanismul respiratiei cu ajutorul aparatului Donders; se cere elevilor sa observe schema modificarii volumului cutiei toracice din atlasul ,,Corpul omenesc'' de la pag.7; - pune urmatoarea problema: ,,Cum sunt cele doua fenomene ale respiratiei pulmonare, active sau pasive ?'' - cere elevilor sa rezolve sarcina VI din fisa de lucru nr. 1, precizand ca ritmul respirator la adult este de 16 - 18 respiratii / min. (in conditii de repaus); - subliniaza ca, intr - o respiratie normala intra si ies din plamani 0,5 l aer (aer respirator curent); - numeste un elev care sa efectueze in fata clasei 10 fandari; se numara respiratiile pe minut; cere elevilor sa compare ritmul respirator in respiratia normala si in respiratia fortata (profunda ) in care muschii respiratori se contracta la maximum si intra in actiune si alti muschi, sub actiunea vointei; - explica elevilor aerul complementar, aerul de rezerva, aerul rezidual, capacitatea vitala, capacitatea totala pulmonara si precizeaza volumele respective de aer; - masoara elevilor capacitatea vitala cu ajutorul spirometrului Barnes,dand indicatiile corespunzatoare pentru aceasta (inspiratie profunda si expiratie profunda in tubul spirometrului); - cere elevilor sa stabileasca relatia dintre capacitatea vitala si forta muschilor respiratori si importanta gimnasticii respiratorii; - solicita elevilor argumentarea afirmatiei: ,,Schimbul de gaze de la plamani consta in trecerea O2 din alveola pulmonara in sange si a CO2 din sange in aerul alveolar, de unde va fi eliminat''; pentru argumentarea afirmatiei, elevii sunt indrumati sa reactualizeze notiuni legate de structura plamanilor si a vaselor de sange, sa observe modelul ce reprezinta fazele respiratiei si schimbul de gaze din respiratie si sa rezolve sarcinile inscrise in fisa de lucru nr.2; - se discuta observatiile facute de elevi; - se noteaza pe tabla schimbul de gaze de la plamani si se solicita elevilor sa - l reprezinte schematic; - solicita elevilor sa - si reaminteasca notiuni invatate la lectia ,,Sangele'' si sa explice ce se intampla cu oxigenul care a trecut din alveola pulmonara in sange; - solicita elevilor sa - si reaminteasca despre rolul oxigenului, studiat in clasele anterioare; - cere elevilor sa explice ce se intampla cu CO2 rezultat din oxidarile celulare; elevii sunt solicitati sa observe modelul ce reprezinta schimbul de gaze din organism; - precizeaza ca o parte din CO2 rezultat in urma oxidarilor celulare va fi transportata sub forma dizolvata in plasma; - se cere elevilor sa stabileasca in ce consta respiratia celulara, adresand urmatoarele intrebari: ,,In ce consta schimbul de gaze de la celule ?'' ,,Ce fel de procese au loc in celule ?'' - noteaza pe tabla procesele respiratiei celulare; - solicita elevilor sa reprezinte schematic, schimbul de gaze in procesul respiratiei celulare; - se subliniaza importanta in respiratie a transportului gazelor respiratorii de catre sange si se noteaza pe tabla; - distribuie fisa de evaluare si cere elevilor sa o rezolve; fisele se corecteaza de catre profesor si se discuta in ora - lectie urmatoare, - pe baza raspunsurilor date pe parcursul orei, a modului de rezolvare a sarcinilor inscrise in fisele de lucru, se fac notari ale activitatii elevilor; - se anunta tema pentru acasa: de invatat lectia ,,Respiratia la nivelul plamanilor si tesuturilor'' de la pag. 61 - 64. |
- un elev va dicta profesorului numele colegilor absenti (daca exista) - fiecare organ respirator este denumit pe rand de cate un elev,stabilindu-se corelatia structura - functie; - precizeaza ca au avut senzatia de sufocare, aerul nemaintrand in organism datorita blocarii foselor nazale; - noteaza in caiete titlul lectiei; - un elev enunta definitia respiratiei: ,,Respiratia este schimbul de gaze dintre organism si mediul inconjurator.'' - noteaza in caiete definitia respiratiei; - rezolva sarcina I din fisa de lucru nr.1; - reprezinta schematic circulatia gazelor in organism (procesarea informatiei); - noteaza in caiete etapele respiratiei; - rezolva sarcinile indicate de profesor si constata cele doua fenomene ale respiratiei pulmonare (inspiratia si expiratia), modificarea cutiei toracice in functie de acestea, nesepararea lamelor intre care s - au pus cateva picaturi de apa, comparabile cu cele doua pleure (biometrie cu privire la volumul cutiei toracice si modelarea foitelor pleurale); - pe baza rezolvarii sarcinilor anterioare, pe baza cunostintelor insusite la anatomia sistemului respirator si a celor insusite in clasa a VI - a, elevii descopera: I. in inspiratie: - se contracta muschii respiratori; - se mareste volumul cutiei toracice; - se mareste volumul plamanilor; - presiunea intrapulmonara scade; - patrunde aer incarcat cu O2 in plamani; II. in expiratie: - se relaxeaza muschii respiratori; - se micsoreaza volumul cutiei toracice si al plamanilor; - presiunea intrapulmonara creste; - aerul incarcat cu CO2 iese din plamani. - opereaza si cu cunostinte insusite la Fizica, cu privire la difuziunea gazelor - noteaza in caiete inspiratia si expiratia; - rezolva sarcina de lucru: stabilesc analogiile dintre aparatul Donders si sistemul respirator (clopot de sticla - cutie toracica, tub de sticla bifurcat - trahee cu bronhii principale, balonase - plamani, membrana de cauciuc - diafragm), - observa demonstratia facuta de profesor si schema modificarii volumului cutiei toracice in timpul respiratiei; - pe baza observatiilor, elevii redescopera ca inspiratia este un fenomen activ, realizat prin contractia muschilor respiratori, iar expiratia este un fenomen pasiv, realizat prin relaxarea muschilor respiratori; - rezolva sarcina indicata de profesor si redescopera ca ritmul respirator la copii este mai mare decat la adult; - observa demonstratia efectuata de profesor, compara respiratia normala cu cea fortata si constata ca ritmul miscarilor respiratorii creste in timpul activitatii; - stabilesc ca cu cat forta muschilor respiratori este mai mare, cu atat capacitatea vitala este mai mare si ca pentru cresterea fortei musculare in respiratie este importanta gimnastica respiratorie (educatie pentru igiena individuala); - descoperirea argumentelor afirmatiei facuta de profesor se face pe baza reactualizarilor de cunostinte, a rezolvarii sarcinilor de lucru date, aplicand principiul biologic al corelatiei dintre structura si functii; elevii descopera ca insusirile fizice si chimice ale aerului expirat difera de cele ale aerului inspirat: aerul expirat este mai bogat in CO2 decat cel inspirat, mai sarac in O2, saturat in vapori de apa si la temperatura corpului (37º C), realizand corelatia dintre organism si mediu; in redescoperire, elevii fac corelatii interdisciplinare cu Fizica si Chimia; - noteaza in caiete schimbul de gaze de la plamani si - l reprezinta schematic (procesare de informatii); - precizeaza ca O2 ajuns in sange se uneste cu hemoglobina din hematii formand oxihemoglobina, care ajunsa la celule se va desface eliberand O2 ce va trece in celule; - reactualizeaza rolul oxigenului in oxidarea substantelor energetice rezultand, pe langa energia necesara vietii, CO2 si alte substante nefolositoare si toxice; - explica trecerea CO2 din celula in sange, unirea lui cu hemoglobina, rezultand carbohemoglobina, care la nivelul plamanilor se va desface, eliberand CO2 ce va trece in plamani, de unde va fi eliminat in exterior; - precizeaza ca respiratia celulara consta intr - un schimb de gaze (O2 din sange trece in celule, iar CO2 din celule in sange) si in procese de oxidare celulara; - noteaza in caiete procesele respiratiei celulare; - reprezinta, in caiete, schema schimbului de gaze in procesul respiratiei celulare (procesare de informatii); - noteaza transportul gazelor respiratorii efectuat de sange; - rezolva itemii din fisa de evaluare; - deschid manualul si noteaza tema pentru acasa. |
conversatia observarea independenta, conversatia de verificare; experimentul de laborator, observarea independenta, conversatia euristica; explicatia; conversatia euristica; exercitiul; exercitiul; conversatia euristica; experimentul de laborator, observarea independenta, exercitiul; demonstratia, observarea independenta, rezolvarea de probleme; experimentul de laborator, observarea independenta, explicatia; demonstratia, observarea independenta; explicatia; exercitiul; demonstratia si observarea independenta; conversatia euristica; experimentul de laborator, observarea independenta, modelarea; exercitiul; conversatia euristica; conversatia euristica, modelarea; explicatia; conversatia euristica; exercitiul; exercitiul; explicatia. |
evaluare orala; evaluare scrisa - item I; evaluare practica; evaluare scrisa - item I; evaluare practica; evaluare practica; evaluare scrisa - item II; evaluare scrisa - item III; evaluare scrisa - item II; evaluare scrisa - item II; evaluare scrisa - item II; evaluare scrisa - item III; evaluare scrisa - item I, II, III. |
*Obiective operationale
Fisa de lucru nr. 1 ¹
Data:
Numele si prenumele elevului:
Clasa:
Lectia: ,,Respiratia la nivelul plamanilor si
tesuturilor''
(Evidentierea mecanismului respiratiei
pulmonare)
I. Stabileste relatia dintre CO2 si O2, aer, plamani,
sange, inima, celule si reda o schema simpla a circulatiei gazelor in organism.
II. Observa cu atentie colegul de banca. Pieptul acestuia se ,,umfla'' si ,,se dezumfla'' in mod regulat. Ce se intampla ?
III. Masoara cu o banda metrica perimetrul toracic
al colegului cand pieptul se bombeaza si dupa revenire. Ce constati ?
IV. Suprapune doua lame de sticla. Desprinde - le.
Pune cateva picaturi de apa intre cele doua lame. Incearca sa le dezlipesti. Ce constati ? Cu ce le poti compara ?
V. Pe baza observarii aparatului Donders si a mulajului sistemului respirator, numeste organele analoage din aparatul Donders cu cele din sistemul respirator.
VI. Aplica palmele pe torace si numara respiratiile
pe minut. Noteaza - l si compara - l cu numarul de respiratii la adult.
¹ In sprijinul rezolvarii sarcinii de lucru I, elevii cu
randament scolar mai slab vor folosi desenele din
manual, de la lectiile ,,Circulatia sangelui in corpul
uman'' si ,,Respiratia la nivelul plamanilor si
tesuturilor''.
Fisa de lucru nr. 2
Data:
Numele si prenumele elevului:
Clasa:
Lectia: ,,Respiratia la nivelul plamanilor si
tesuturilor''
(Evidentierea schimbului de gaze de la
plamani)
I. Analizeaza insusirile fizice si chimice ale aerului inspirat si expirat, in tabelul urmator:
temperatura |
vapori de apa |
azot % |
oxigen % |
dioxid de carbon % |
|
aer inspirat |
variaza |
variaza | |||
aer expirat |
in jur de 37 ºC |
saturat |
Ce constati ?
II. Sufla deasupra unei lame de sticla. Ce se intampla ? De ce ?
III. Sufla pe dosul mainii. Ce simti ? De ce ?
IV. Sufla prin pipeta in eprubeta cu hidroxid de calciu. Ce constati ? De ce ?
V. Reaminteste - ti rezultatul experientei efectuata la lectia despre sange: ai agitat eprubeta, deci sangele s - a oxigenat; ai suflat in eprubeta, sangele s - a imbogatit in dioxid de carbon. Ce culoare a capatat sangele si intr - un caz si in celalalt ?
VI. Avand in vedere culoarea sangelui adus in
alveole din corp (culoare rosie inchisa) explica cauzele care duc la modificarile de culoare ale acestuia la nivel alveolar.
Evaluare curenta
Fisa de evaluare si autoevaluare
Data:
Numele si prenumele elevului:
Clasa:
Lectia: ,,Respiratia la nivelul plamanilor si
tesuturilor''.
Item I
Care din afirmatii este gresita? Incercuieste - o!
a) Respiratia: 1) este schimbul de gaze dintre organism
si mediul inconjurator;
2) are 3 etape: pulmonara, transportul
gazelor respiratorii, celulara;
3) atat inspiratia, cat si expiratia pot fi
fortate;
4) prezinta un ritm de 60 - 80 respiratii /
min., in conditii normale;
5) este o fundamentala functie de
nutritie .
b) In inspiratie:1) se contracta muschii respiratori;
2) cutia toracica se mareste;
3) plamanii isi maresc volumul;
4) presiunea intrapulmonara creste;
5) aerul intra in plamani.
c) In expiratie: 1) se relaxeaza muschii respiratori;
2) cutia toracica se micsoreaza;
3) plamanii isi micsoreaza volumul;
4) presiunea intrapulmonara scade;
5) o parte din aer iese din plamani.
Item II
Incercuieste raspunsul corect!
a) Schimbul de gaze de la nivelul plamanilor consta in:
1) oxigenul trece din alveola pulmonara
in sange, iar dioxidul de carbon din
sange in alveola pulmonara;
2) oxigenul trece din sange in alveola
pulmonara, iar dioxidul de carbon
din alveola pulmonara in sange;
3) oxigenul si dioxidul de carbon trec
din sange in alveola pulmonara, iar
azotul si monoxidul de carbon din
alveola pulmonara in sange.
b) Schimbul de gaze de la nivelul celulelor consta in:
1) oxigenul trece din celula in sange, iar
dioxidul de carbon din sange in celula;
2) oxigenul trece din sange in celula,
iar dioxidul de carbon din celula in sange;
3) oxigenul si dioxidul de carbon trec
din celula in sange, iar azotul si
monoxidul de carbon din sange in
celula.
c) Prin venele pulmonare circula:
1) sange venos;
2) sange cu dioxid de carbon;
3) sange oxigenat.
d) Prin artera pulmonara circula:
1) sange cu dioxid de carbon;
2) sange arterial;
3) sange oxigenat la plamani.
Item III
Reprezinta, printr - un desen schematic, schimbul si transportul gazelor respiratorii la nivel pulmonar si celular! ¹
Autoevaluare
Punctaj: I - 3,00 puncte;
II - 4,00 punct;
III - 2,00 punct;
1 punct din oficiu
Timp de lucru:
Barem de corectare si notare:
I. a4, b4, c4;
II. a1, b2, c3, d1;
III. figurile din schema lectiei
¹ Pentru rezolvarea itemului III, elevilor cu
deprinderi intelectuale mai slabe li se va sugera
consultarea desenelor din manual din cadrul
lectiei
Schema lectiei
Respiratia la nivelul plamanilor si tesuturilor
Respiratia = schimbul de gaze dintre organism si mediul inconjurator.
Etapele respiratiei: I. respiratia pulmonara;
II.respiratia celulara.
I. Respiratia pulmonara:
a) inspiratia: c) schimbul de gaze:
O
- muschii respiratori se contracta; - alveola pulmonara sange
- cutia toracica isi maresc volumul; CO
- plamanii - alveola pulmonara sange
- presiunea intrapulmonara scade;
- aerul patrunde in plamani;
b) expiratia:
- muschii respiratori se relaxeaza;
- cutia toracica isi micsoreaza volumul;
- plamanii
- presiunea intrapulmonara creste;
- o parte din aerul din plamani este eliminat.
O
II. Respiratia celulara: a) schimbul de gaze: - sange celula
CO
- sange celula;
b) procese de oxidare celulara.
Transportul gazelor respiratorii este efectuat de sange.
capilar sanguin CO alveole pulmonare capilar sanguin O celula
O2 CO
Fig. 5 Schimbul si transportul gazelor Fig. 6 Schimbul si transportul gazelor
respiratorii la nivel pulmonar (schema) respiratorii la nivel celular (schema)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2739
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved