CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Grup Scolar Industrial ,,Grigore Cerchez'',Bucuresti
PLAN DE LECTIE
CLASA a XII a/ Anul scolar 2008-2009
DATA:18.11.2008
DISCIPLINA: Consiliere si orientare
MODUL TEMATIC:Autocunoastere
TEMA: Planuri de viitor- Cu sau fara. influenta parintilor?"
DURATA: 45 minute
TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi si deprinderi
COMPETENTE GENERALE : Explorarea resurselor personale care influenteaza planificarea carierei
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :
OO1 - sa precizeze daca s-au hotarat ce doresc sa faca in viata, enumerand factorii care au contribuit in luarea acestor decizii;
OO2 - sa evidentieze rolul activ sau pasiv al parintilor in optiunea lor;
OO3 - sa isi expuna parerea in legatura cu plecarea tinerilor in strainatate pentru a-si asigura un viitor;
OO4 - sa evidentieze in ce masura ar putea sa se afirme in tara peste cativa ani daca ar urma domeniul dorit;
OO5 - sa argumenteze daca in prezent cariera profesionala a unui tanar depinde de calitatile sale si de performantele obtinute la invatatura, sau si de cunostinte (relatii) sau de bani.
STRATEGIA DIDACTICA
● RESURSE PROCEDURALE: metode si procedee: conversatia, explicatia,problematizarea,argumentarea, , jocul de rol,dezbaterea
forme de organizare: frontal, individual,pe grupe
● RESURSE MATERIALE: carti, reviste,fise de lucru scrisori de la prieteni plecati in strainatate,desene
BIBLIOGRAFIE:
NR. CRT |
ETAPELE LECTIEI |
COMPETENTE. |
CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI |
STRATEGIA DIDACTICA |
|||
timp |
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE SI PROCEDEE |
FORME DE ORGANIZARE |
RESURSE MATERIALE |
||
1. |
Moment organizatoric (2 minute) Exercitiu de dezghet (5 min) |
∙ Se consemneaza absentele. ∙ Verifica existenta resurselor materiale. "Cum te vezi peste 1, 5, 10 ani" (se lucreaza pe fise, prin autocaracterizare si " reflexia in oglinda" a aplicatiei) |
∙ Raspund la intrebari. ∙ Schimba amplasamentul bancilor sub forma de cadru deschis ∙ Se deplaseaza pentru a forma grupe de lucru |
conversatia se compara autocaracteri-zarile cu caracterizari facute de colegi unii altora |
frontal individual si pe grupe |
Fise de lucru |
|
2. |
Captarea atentiei (3 minute) |
"Viata omului este pretioasa numai atunci cand urmareste un ideal" (Liviu Rebreanu) "Numai o data in a ta viata Stai cu norocul fata-n fata Prinde-l atuncea cu putere, Leaga-l in lanturi, leaga-l in fiare, Caci, daca-ti scapa din mana atunci, Cu orice putere nu-l mai aduci." (Mihai Eminescu) |
∙ Elevii citesc cu atentie textele si incearca o posibila caracterizare a notiunii de plan de viata. |
conversatia problematiza-rea |
individual frontal |
Fise cu citate |
|
3. |
Comunicarea obiectivelor lectiei (2 minute) |
∙ Se propune abordarea a doua aspecte de baza : - care ar fi planul de viitor privind cariera profesionala si cum s-a ajuns la luarea deciziilor? - considerati ca o cariera profesionala depinde doar de calitati, de performantele sau si de alti factori? |
∙ Elevii asculta cu atentie si noteaza tema in caiete ; deseneaza, ilustrand ideile |
Individual si cu un coleg |
Desene |
||
4. |
Desfasurarea dezbaterii (20 minute) |
1 2 3 |
∙ Se pun in discutie termenii de cariera si plan de viata. ∙ Aveti un plan de viitor in ceea ce priveste cariera voastra profesionala? ∙ Cine v-a influentat in acest sens? ∙ Ce modele ati urmat? ∙ Aveti posibilitatea de a opta singuri in ceea ce priveste viitorul vostru? ∙ Va influenteaza parintii in alegerea viitorului? In ce sens? ∙ Se pune in discutie posesivitatea parintilor si libertatea copiilor in luarea deciziilor. ∙ Ce parere aveti despre valul de tineri care pleaca in strainatate pentru a se realiza? Considerati ca au dreptate sa ramana acolo? ∙Ati alege sa plecati in strainatate? Ce motivatie aveti? |
∙ Elevii se implica activ in dezbaterea aspectelor propuse. ∙ Explica si exemplifica planurile lor de viitor. ∙ Argumenteaza de ce nu s-au lasat influentati in luarea deciziilor asupra viitorului lor sau de ce s-au lasat influentati si de catre cine? ∙ Enumera persoanele alese ca modele de viata si dau exemple de calitati pe care acestea le au. ∙ Sunt stimulati sa se ex-prime daca au posibilitatea de a lua singuri decizii in privinta viitorului ∙ Comenteaza rolul si im-portanta parintilor in luarea deciziilor. ∙ Sintetizeaza avantajele/ dezavantajele implicarii parintilor in orientarea lor viitoare. ∙ Exemplifica si motiveaza. ∙ Sunt stimulati sa se exprime pana unde ar trebui sa mearga libertatea copiilor si daca aceasta libertate submineaza autoritaea parintilor. ∙ Comenteazape baza fenomenului de migratie a tinerilor (exportul de "materie cenusie" si de forta de munca). ∙Motiveaza de ce/ de ce nu ar emigra. |
conversatia explicatia problematiza-rea exemplifica-rea dezbaterea exemplul conversatia dezbaterea exemplul conversatia argumentarea |
frontal individual Se pot citi ca modele scrisori (mesaje, felicitari etc.) primite de la prieteni plecati in strainatate frontal individual | |
5. |
Obtinerea performantei (7 minute) |
4 |
∙ Considerati ca o cariera profesionala depinde numai de calitati , de performantele sau de cunostinte sau bani? |
∙ Comenteaza rolul si importanta anumitor factori in ascensiunea profesionala ∙ Exemplifica si argumenteaza. |
conversatia exemplul argumentarea |
frontal individual | |
7. |
Concluzii (3 minute) Fixarea notiunilor |
5 |
∙ Credeti ca peste 10 ani, cand ar trebui sa fiti
angajati intr-un serviciu, lucrurile vor fi altfel si va veti putea realiza
profesional asa cum doriti in |
∙ Exemplifica si comenteaza alegerea facuta. |
conversatia exemplul, joc de rol |
frontal individual | |
8. |
Evaluare (3 minut) |
Analizeaza daca acum, in urma acestei activitati, autocaracterizarile si caracterizarile colegilor de la inceputul orei, de la ex. de dezghet, se pot modifica in mod constructiv, in vederea dezvoltarii personale |
Joc de rol: parinti, copii, prieteni plecati sau reveniti din strainatate |
Frontal si pe grupe |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4074
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved