Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

de activitate didactica Clasa: a VIII- a Emotiile

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de activitate didactica



Scoala : Scoala Speciala Medias

Clasa: a VIII- a B

Propunator : Ileana State

Data : 09. 05. 2006

Obiectul : Consiliere educationala

Tema : Emotiile

Subiectul : Tipuri de emotii

Tipul lectiei : Formare de priceperi si deprinderi

Scopul : Dezvoltarea atitudinilor si comportamentelor adecvate promovarii propriei sanatati fizice si mentale.

Obiective operationale

Obiective cognitive:

sa recunoasca denumirile diferitelor emotii placute si neplacute;

sa utilizeze modalitati potrivite de exprimare a emotiilor

sa descrie efectele emotiilor asupra organismului;

sa recunoasca, in exemple din viata de zi cu zi, rolul emotiilor;

sa sesizeze rolul emotiilor in realizarea diferitelor activitati;

Obiective afective:

sa participe constient si activ la lectie

sa prezinte interes pentru desfasurarea activitatii

Metode si procedee : conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, joc de rol, demonstratia, problematizarea.

Mijloace de invatamant plansa cu tipurile de baza ale emotiilor; un plasture si o inima de hartie (cu o bucata de banda adeziva pe spate) pentru fiecare copil; cartonase cu situatii emotionale.

Demersul metodic-analitic al activitatii

Etapele

lectiei

Strategia didactica

Activitatea elevilor

Metode si procedee

1.Moment organizatoric

Verificarea prezentei

Pregatirea materialului necesar desfasurarii in conditii optime a activitatii.

Se pregatesc pentru lectie

conversatia

2.Verificarea cunostintelor dobandite anterior

Se va efectua pe baza unor intrebari :

"Despre ce ati vorbit ora trecuta la dirigentie?"

"Cine poate sa-mi mimeze, cu ajutorul imaginii de pe plansa, surpriza"

Raspund la intrebari:

"Despre emotii"

Elevul nominalizat exprima situatia propusa.

conversatia

jocul de rol

3.Anuntarea temei

"Astazi vom ramane in continuare la aceasta tema interesanta si vom invata sa diferentiem emotiile si sa deosebim durerea fizica de cea emotionala"

Sunt atenti la explicatiile profesorului

explicatia

4.Dirijarea invatarii

Distribui plasturii si inimile de hartie

"Vom discuta despre doua tipuri de durere: durere fizica, in cazul careia se poate folosi plasturele, si durere emotionala, in care sentimentele sunt cele afectate".

Citesc urmatoarele situatii si rog copiii sa spuna pe rand, cum se simt si sa identifice daca este vorba despre o durere fizica sau despre una emotionala.

Elevii le plaseaza in dreptul inimii.

Asculta atenti si diferentiaza intre cele doua tipuri de dureri prin indicarea inimii sau a plasturelui.

exercitiul

demonstratia

explicatia

Mergi pe bicicleta, cazi si te julesti la genunchi.(fizica)

Iti moare animalul preferat.(emotionala/ tristete)

Bunicul tau este bolnav.(emotionala/ ingrijorare)

Reciti o poezie la o serbare. (emotionala/ nervozitate)

Te joci pe terenul de joaca si te lovesti la mana.(fizica)

Prietenul tau cade si se loveste destul de rau.(durere fizica pentru el; emotionala/ ingrijorare pentru tine).

Scriu pe tabla urmatoarele titluri: EMOTII PE CARE VA PLACE SA LE AVETI si EMOTII PE CARE NU VA PLACE SA LE AVETI. Dau fiecarui copil un cartonas cu situatii emotionale si solicit cativa voluntari sa le citeasca si sa reactioneze la ele.

Insist pe faptul ca emotiile care ne fac placere sunt asociate cu lucruri bune, in timp ce emotiile care nu ne plac sunt asociate cu situatii nefericite.

Pe masura ce fiecare elev isi impartaseste emotia si o categorizeaza, o trec pe tabla, sub titlul potrivit.

Cartonasele cu situatii emotionale:

Ti s-a rupt un dinte.

Ai invatat sa faci exercitii cu fractii.

Sunt atenti, iar cei nominalizati pe masura ce citesc, individual situatiile, identifica cum s-ar simti in situatia respectiva si diferentiaza daca emotia este una care le place (placuta) sau una care nu le place (neplacuta)

Prietenul tau s-a lovit.

Ai pierdut o carte.

D-na diriginta te-a pedepsit pentru ca ai mintit.

Bunicii tai au venit din alt oras sa te viziteze.

Fratele sau sora ta este bolnava.

Ti-ai pierdut haina.

A trebuit sa ramai in clasa in timpul pauzei.

Ti-ai facut un nou prieten.

Nu ai reusit sa mergi la film.

5.Obtinerea performantei

Discutii

Jocul nr.1

Intrebari referitoare la continut:

Care credeti ca este diferenta dintre durerea fizica si cea emotionala?

V-a fost greu sa deosebiti aceste doua tipuri de durere? De ce lururi ne-am folosit in cadrul acestui joc, care v-ar putea ajuta sa va reamintiti diferenta dintre ele?

Intrebari de personalizare

Ce fel de durere traiti mai des: fizica sau emotionala?

Ati trait vreodata un moment in care ati simtit ambele tipuri de durere, in acelasi timp?

Ce puteti sa faceti pentru a va simti mai

Sunt atenti la intrebari si participa la discutii.

conversatia

problematizarea

bine data viitoare cand veti trai o durere fizica sau una emotionala?

Aceasta ultima intrebare de personalizare introduce ideea importanta ca poti sa faci ceva atunci cand simti o durere. Prin intermediul discutiilor, elevii vor fi ajutati sa inteleaga ca pot sa vorbeasca cu cineva despre ceea ce simt, sa se implice intr-o alta activitate, sa deseneze sau sa scrie o poveste despre ceea ce simt, sa loveasca o perna pentru a se descarca cand sunt nervosi, etc.

Jocul nr. 2

Intrebari referitoare la continut:

A fost greu sa distingeti intre emotiile placute si cele neplacute?

A fost vreo situatie trecuta la categoria celor placute, dar care voua vi s-a parut neplacuta? Dar invers?

Intrebari de personalizare:

Ce fel de emotii ati prefera sa aveti: placute sau neplacute?

Ce credeti ca puteti face pentru a trai mai multe emotii placute?

Aceasta activitate reintareste vocabularul despre emotii si ajuta elevii sa recunoasca atat emotiile placute, cat si pe cele neplacute. Este important sa se accentueze faptul ca emotiile placute sunt preferabile, iar asupra emotiilor neplacute putem avea un oarecare control, spunandu-ne ca

problemele se pot rezolva, si, pentru ca acum ne simtim rau nu inseamna ca ne vom simti asa mereu.

6.Evaluarea activitatii

Se fac aprecieri despre aportul elevilor la desfasurarea activitatii.

Participa la discutii.

conversatia

7.Tema de casa

Elevii vor primi ca tema sa noteze pe o foaie care o vor avea in permanenta cu ei ce fel de emotii vor experimenta pana la ora viitoare de consiliere.

Sunt atenti la explicatiile profesorului.

explicatia

Anexa.1 

Bibliografie:

BABAN, Adriana (2001) Consiliere Educationala Ghid metodologic pentru orele de dirigentie si consiliere Ed. "Ardealul" Cluj Napoca;

LEMENI, Gabriela, MICLEA, Mircea (2004) Consiliere si Orientare Ghid de educatie pentru cariera Ed. ASCR Cluj Napoca;

VERNON, Ann (2004) Consilierea in Scoala Dezvoltarea Inteligentei Emotionale prin Educatie Rational- Emotiva si Comportamentala Ed. ASCR Cluj Napoca

UNDE TE DOARE?

Mergi pe bicicleta, cazi si te julesti la genunchi.(fizica)

Iti moare animalul preferat.(emotionala/ tristete)

Bunicul tau este bolnav.(emotionala/ ingrijorare)

Reciti o poezie la o serbare. (emotionala/ nervozitate)

Te joci pe terenul de joaca si te lovesti la mana.(fizica)

Prietenul tau cade si se loveste destul de rau.(durere fizica pentru el; emotionala/ ingrijorare pentru tine).

Cartonasele cu situatii emotionale:

Ti s-a rupt un dinte.

Ai invatat sa faci exercitii cu fractii

Prietenul tau s-a lovit.

Ai pierdut o carte.

D-na diriginta te-a pedepsit pentru ca ai mintit.

Bunicii tai au venit din alt oras sa te viziteze.

Fratele sau sora ta este bolnava.

Ti-ai pierdut haina.

A trebuit sa ramai in clasa in timpul pauzei.

Ti-ai facut un nou prieten.

Nu ai reusit sa mergi la film.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5926
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved