CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
SCOALA GENERALA PENTRU COPII CU DEFICIENTE
SIGHETU MARMATIEI
PROIECT DE ACTIVITATE
Profesor:
Data 13.03.09
Clasa a Ix-a
Durata 45 min
Aria curriculara : Limba si comunicare
Disciplina Limba si literatura romana
Subiectul Cuvinte cu aceeasi forma dar cu intelesuri diferite
Tipul lectiei predare si insusire de noi cunostinte
Durata: 45 minute
Locul de desfasurare: sala de clasa.
Strategia didactica
Metode didactice conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta,
Material didactic imagini, panou, jetoane cu imagini, jetoane cu cuvinte,pioneze, fise de lucru, panou cu
calificative
Forme de organizare : frontal, individual, grupe
OBIECTIVE OPERATIONALE:
v sa verbalizeze corect cuvintele folosite in lectie;
v sa alcatuiasca propozitii cu ajutorul jetoanelor;
v sa scrie corect pe tabla si in caiete respectand semnele de punctuatie;
v sa completeze corect fisa de lucru
OBIECTIVE SPECIFICE:
v dezvoltarea interesului si motivatiei pentru folosirea limbajul verbal;
v dezvoltarea capacitatii de a lectura un text.
v dezvoltarea auzului fonematic in vederea perceperii corecte a sunetelor, cuvintelor;
MOMENTELE LECTIEI Durata |
CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII |
METODE DIDACTICE |
MATERIAL DIDACTIC |
FORMA DE ORGANIZ. |
EVALUARE |
1.Moment organizatoric |
- se pregatesc conditiile necesare pentru o buna desfasurare a activitatii; - se insista pe o pozitie cat mai corecta in banca pe tot parcursul activitatii; - se executa exercitiile pentru antrenarea motricitatii faciale, labiale si linguale, exercitii de respiratie verbala si nonverbala. |
conversatia exercitiul |
frontal |
evaluare prin observare |
|
2. Captarea atentiei |
Profesorul va arata elevilor imagini cu mere de culori diferite si ardei de culori diferite, insistand asupra denumirii imaginii prezentate, denumire identica in ciuda diferentelor de culoare |
conversatia |
Imagini |
frontal |
evaluare formativ-continua |
Anuntarea temei |
Profesorul va anunta elevii tema lectiei "Cuvinte cu aceeasi forma dar cu intelesuri diferite" si o va nota pe tabla , iar elevii o vor nota in caiete. |
conversatia |
frontal | ||
4. Desfasurarea activitatii |
Profesorul prezinta elevilor jetoane cu imagini cerandu-li-se sa denumeasca imaginile. Profesorul prezinta un nou sens pentru acelasi cuvant. Elevii vor alcatui propozitii pentru fiecare sens al cuvantului cu ajutorul profesorului. Profesorul va explica importanta contextului pentru formarea de repere care sa ajute elevii sa identifice semnificatia potrivita a cuvantului. Se va insista pe verbalizare corecta a cuvintelor. Profesorul va respecta aceste etape in prezentarea fiecarui cuvant cu aceeasi forma , dar cu inteles diferit. Profesorul va utiliza urmatoarele cuvinte: ( banca , ochi, luna, par, lac, sare, broasca, bloc , luna, noua, corn, liliac etc.) Se lucreaza diferentiat cu elevii care prezinta deficiente asociate conform planului de interventie personalizat. |
conversatia explicatia exercitiul |
Jetoane cu imagini Jetoane cu imagini Jetoane cu cuvinte |
Frontal individual |
evaluare formativ-continua |
5. Fixarea cunostintelor |
Profesorul imparte elevilor fise de lucru anuntandu-i ca vor fi apreciati individual cu calificative. Profesorul va explica sarcina de lucru data. Elevii vor rezolva fisa de lucru pe grupe (de cate doi). Fisele de lucru sunt alcatuite conform nivelului fiecarui elev. Se vor corecta fisele de lucru. |
exercitiul |
Fise de lucru |
grupe |
Evaluare sumativa |
6. Evaluare si incheierea activitatii 5' |
Profesorul apreciaza la modul general comportamentul, conduita si implicarea elevilor din timpul orei. Se acorda bulinute galbene. |
conversatia |
panou cu calificative |
frontal |
Evaluare finala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1877
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved