CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITATII DE INVATARE
UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul cu Program Sportiv Brasov
CLASA: a VIII-a
ARIA CURRICULARA / ACADEMICA: EDUCATIE FIZICA SI SPORT
DISCIPLINA: EDUCATIE FIZICA
UNITATEA DE INVATARE: CALITATI MOTRICE DE BAZA
SUBIECTUL: AMBIDEXTRIA, TARARE-CATARARE-TRANSPORT DE OBIECTE
DURATA ACTIVITATII: 1h
DATA:
TIPUL ACTIVITATII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
II. OPERATIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMA COMPETENTELE SPECIFICE
CODUL |
Obiective specifice ce exprima competentele specifice vizate |
Obiective operationale |
O. 1. |
OBIECTIVE MOTRICE |
1.1. Sa conduca mingea in dribling cu mana indemanatica si cu cea neindemanatica, din mers, fara sa o piarda de sub control. 1.2. Sa parcurga traseul aplicativ in timp cat mai scurt. 1.3. Sa rezolve adecvat posibilitatilor proprii, solicitarile motrice impuse de practicarea exercitiilor fizice. |
O. 2. |
OBIECTIVE COGNITIVE |
2.1. Sa reproduca regulile de desfasurare a exercitiilor propuse. 2.2. Sa denumeasca deprinderile motrice utilizate. |
O. 3. |
OBIECTIVE AFECTIVE |
3.1. Sa colaboreze cu colegii 3.2. Sa isi incurajeze colegii 3.3. Sa accepte infrangerea cu sportivitate |
III. NECESARUL DE CUNOSTINTE SI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR
Formatii de adunare de lucru si de deplasare
Treceri dintr-o formatie in alta
Mobilitate stabilitate si suplete musculara
Rezistenta musculara locala
IV. ARIA DE CONTINUT
Orientarea corpului in spatiu si coordonarea miscarii segmentelor
Indemanare in regim de viteza
V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECTIE
5 mingi baschet
2 panouri
2 banci de gimnastica
2 saltele
2 spaliere
VI. METODE DE PREDARE INVATARE
Codul |
Metoda |
Codul |
Metoda |
|
Exercitiul fizic |
Jocul didactic de miscare |
|||
Exersarea pentru dezvoltarea - educarea calitatilor motrice |
,,mingea prin tunel" ,,mingea peste pod" |
|||
Observarea executiei altor subiecti | ||||
|
||||
VII. STRATEGII DE EVALUARE
Observare sistematica
Autoevaluare
VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII
Frontala, grupe
Individuala
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
Obiective / Competențe specifice. |
Secventele de instruire |
Activitatea didactica |
Continutul instruirii |
Resurse procedurale |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
Forme de evaluare |
Timp |
|
Profesor |
Elevi |
||||||||
Moment organizatoric |
Da comenzi pentru fiecare pozitie |
Raspund comenzilor profesorului |
Adunarea, alinierea Verificarea echipamentului si a starii de sanatate Anuntarea temelor de lectie Adoptarea pozitiilor din gimnastica de baza, la comanda: ghemuit, pe genunchi, stand departat, culcat dorsal, culcat facial. |
explicatia |
fluier |
Linie pe un rand Comenzile se vor da alternativ pentru fiecare pozitie |
4 min |
||
Pregatirea organismului pentru efort |
Da comenzi pentru fiecare exercitiu |
Raspund comenzilor profesorului |
- Mers pe varfuri, bratele sus - Mers pe calcaie, mainile la spate Alergare cu joc de glezne Mers Alergare cu genunchii sus Mers Alergare cu calcaiele la sezuta. Din alergare usoara, joc de atentie: la un fluier - ghemuire, la doua fluiere - sarituri ca mingea, la trei fluiere - asezare. Mers cu miscari de respiratie Mers in cadenta, cu control voluntar al posturii Alergare lansata Alergare accelerata Mers cu miscari de respiratie "Leapsa pe animale" |
Exercitiul fizic |
fluier |
Coloana cate unu Raspanditi in sala |
Observare sistematica |
10 min |
|
Influentarea selectiva a aparatului locomotor |
Explica exercitiul ii corecteaza |
Sunt atenti la explicatiile profesorului si incearca sa execute exercitiul corect |
1. Din stand departat, mainile pe solduri: 1 - 4 Rotarea capului spre stanga 5 - 6 Rotarea capului spre dreapta 2. Din stand departat, mainile pe solduri: 1 - 2 Aplecarea capului inainte, arcuire 3 - 4 Extensia capului, arcuire 5 - 6 Aplecarea capului spre dreapta 7 - 8 Aplecarea capului spre stanga 3. Din stand departat: 1 Ridicarea bratelor prin inainte sus 2 Coborarea bratelor prin inainte jos 3 Ridicarea bratelor prin lateral sus 4 Coborarea bratelor prin lateral jos 4. Din asezat departat: 1 - 2 Aplecarea trunchiului inainte, arcuire 3 - 4 Extensia trunchiului, arcuire 6 Indoirea trunchiuluil lateral dreapta, arcuire 7 - 8 Indoirea trunchiului lateral stanga, arcuire |
Exercitiul fizic Exersarea pentru dezvoltarea calitatilor motrice |
Fluier |
Coloana de gimnastica cate 4 |
Autoevaluare |
10 min |
|
Sa parcurga traseul aplicativ in timp cat mai scurt. |
Ambidextria |
Invata elevii sa coduca mingea cu ambele maini |
Raspund comenzilor profesorului |
Conducerea mingii cu mana indemanatica Conducerea mingii cu mana neindemanatica Jocuri de miscare: "Mingea prin tunel" "Mingea peste pod" |
Jocul didactic de miscare |
Mingea |
Coloana de gimnastica cate 4 Se vor explica regulile jocurilor si se va insista pentru respectarea lor |
Observare sistematica |
10 min |
Sa parcurga traseul aplicativ in timp cat mai scurt |
Tarare - catarare - escaladare |
Da startul |
Parcurg traseul aplicativ sub forma de concurs |
Parcurgerea traseului aplicativ - utilitar: Tarare pe coate si abdomen pe lungimea a doua saltele de gimnastica - sarituri din ghemuit in ghemuit (3x) - mers pe banca de gimnastica, cu bratele lateral - catarare pe spalier - coborare - escaladarea a patru cutii de lada - revenire inapoia sirului. |
Exersare pentru dezvoltarea calitatilor motrice |
Saltele banca de gimnastica spaliere |
2 coloane de 5 elevi Ultimele trei repetari se vor desfasura sub forma de concurs. |
Observare sistematica |
10 min |
Revenirea organismului dupa efort |
Da comenzi pentru fiecare exercitiu |
Raspund comenzilor profesorului |
Alergarea usoara Mers cu miscari de respiratie Exercitii de intindere (stretching): - din stand: bratul drept indoit, palma sprijinita pe umarul stang, mana stanga apasa pe cotul drept (10"), relaxare (10"); exercitiul se reia pentru celalalt brat; din stand departat: indoirea trunchiului spre dreapta, mainile pe solduri; mentinere (10"), relaxare (10"); se reia spre partea stanga; din stand: aplecarea trunchiului inainte, bratele sus (mentinere 10"), relaxare (10") din ghemuit, intinderea picioarelor, indoirea trunchiului spre inainte, mainile la nivelul genunchilor (10"), ghemuit (10") |
Exersarea pentru optimizarea relaxarii |
fluier |
Coloana cate unu Se alterneaza intinderea (10") cu relaxare (10") |
Autoevaluare |
7 min |
|
Concluzii, aprecieri |
Evidentiaza elevii care au lucrat corect |
Cei care au lucrat corect sunt aplaudati de colegii lor |
Evidentierea copiilor care au lucrat corect Formularea recomandarilor pentru activitatea viitoare, temelor pentru acasa |
Linie pe un rand |
Verbala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4648
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved