Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA CLASA: a III-a Educatie civica

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA:



SCOALA: Generala Nr. 6 "Iacob Muresianu" Brasov

CLASA: a III-a B

ARIA CURRICULARA: Om si societate

DISCIPLINA: Educatie civica

UNITATEA DE INVATARE: Trasaturi morale ale persoanei

TEMA: Despre bunatate si rautate

TIPUL LECTIEI: transmitere / insusire de noi cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa recunoasca si sa descrie intelesul unor termeni specifici limbajului civic

Sa exprime oral si in scris enunturi simple cu referire la situatii diferite de viata cu continut civic

Sa formuleze enunturi simple pro si contra in solutionarea unor dileme

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1

- sa identifice intr-un material-suport dat cel putin patru cuvinte sau sintagme referitoare la notiunile-nucleu ale temei lectiei: bunatate / rautate

O2

- sa asocieze corect notiunilor "bunatate" / "rautate" cel putin cate o actiune specifica dintr-o lista data

O3

- sa grupeze corect cel putin trei personaje dintr-o lista data avand drept criteriu de clasificare bunatatea / rautatea

O4

- sa recunoasca cel putin un comportament, fapta sau atitudine care demonstreaza bunatatea intr-un material suport dat

O5

- sa dea exemplu de cel putin o situatie de manifestare a bunatatii / rautatii fata de persoane, lucruri, animale, plante, raportandu-se la experienta proprie

O6

- sa exprime in scris, timp de 5-10 minute, cel putin o idee retinuta in urma celor discutate in clasa

O7

- sa manifeste un comportament adecvat muncii in echipa bazat pe cooperare, implicare, toleranta, responsabilitate

RESURSE:

a). procedurale: conversatia euristica, explicatia, expunere, observatia, eseul de 5-10 minute, ciorchinele, exercitiul, munca in echipa

b). materiale: fisa de lucru individuala, fisa de lucru in echipa, film educational: "O zi obisnuita", text-suport

c). temporale: 1 ora (50 minute)

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, activitate in echipa

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar, 1998

FORCE - Programul Phare 2001 Societate Civila

PROPUNATOR:

Evenimentele lectiei

Ob. oper.

Continut stiintific

Resurse

Evaluare

Indici de perf.

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Procedurale

Materiale

Temp.

1. Moment organizatoric

- Se asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfaturarii lectiei in bune conditii.

- Se pregatesc pentru lectie.

-conversatia

-explicatia

1 min.

frontal

observare directa

2. Captarea si orientarea atentiei

- Cere elevilor sa deseneze o persoana pe care ei o considera buna si sa motiveze alegerea facuta.

- Realizeaza desenul si prezinta argumente pentru alegerea facuta.

fisa de lucru

5 min.

indivi-dual, apoi frontal

observa-

rea com-portamentului

aprecieri

3. Anuntarea obiectivelor lectiei

- Comunica subiectul si obiectivele lectiei.

- Prezinta elevilor o floare avand in mijloc cuvantul "bunatate" (pe petale urmand a completa pe parcursul lectiei) si un nor avand inscris cuvantul "rautate".

- Asculta si se mobilizeaza.

-expunerea

1 min.

frontal

observa-rea com-portamentului

4. Dirijarea invatarii

O1



O2

O7

O3

O7

- Prezinta elevilor cateva versuri continand mesajul greierelui catre furnica si le cere sa identifice acele cuvinte (comportamente) care sugereaza bunatatea / rautatea.

- Cere elevilor sa puna in corespondenta cuvintele "bunatate" si "rautate" cu o serie de actiuni date si sa completeze petalele florii, respectiv picaturile de ploaie cu cuvinte referitoare la cele doua trasaturi morale.

- Prezinta elevilor o lista cu personaje cunoscute din povesti si le cere sa le grupeze  avand drept criteriu bunatatea / rautatea.

-Elevii asculta textul si identifica cuvintele care sugereaza bunatatea (omenos, binevoitor, saritor) si rautatea (zgarcenia) si le noteaza pe petale, respectiv pe picaturile de ploaie

-Rezolva sarcina de lucru in echipa, prezinta rezultatele, completand pe fisa de lucru si la tabla noi conotatii ale notiunilor-nucleu.

- Rezolva sarcina de lucru in echipa si prezinta frontal rezultatele, argumentand incadrarea personajelor intr-o anumita categorie prin faptele savarsite de acestea.

-conversatia euristica

-exercitiul

-ciorchinele

-exercitiul

-exercitiul

text-suport

plansa

fisa de lucru

-fisa de lucru

20 min.

frontal

activi-

tate in echipa, apoi frontal

activi-

tate in echipa, apoi frontal

5. Consolida-rea si fixarea cunostintelor, deprinderilor, competentelor

O4

O5

-Prezinta elevilor un film educational si cere sa identifice acele fapte, comportamente, atitudini care demonstreaza bunatatea avand in vedere cele discutate anterior.

- Cere elevilor sa demonstreze intelegerea celor doua notiuni prin raportarea lor la experienta proprie.

- Urmaresc filmul si pe baza acestuia identifica faptele, comportamentele, atitudinile care demonstreaza omenia, ajutorul, bunavointa.

- Dau exemple de situatii de manifestare a bunatatii, respectiv a rautatii fata de o persoana sau o planta, un animal.

-observatia

-conversatia euristica.

film: "O zi obisnu-ita"

10 min.

frontal

observa-rea com-portamentului

analiza raspunsu-rilor

6. Asigurarea feed-back-ului si obtinerea performante-lor.

O6

Cere elevilor sa noteze ideea care li s-a parut cea mai importanta in discutiile legate de tema lectiei si sa isi argumenteze parerea.

- Elevii scriu eseul, apoi il citesc clasei si discuta pe marginea lui.

-eseul de 5-10 minute

-dezbaterea

fisa de lucru

10 min.

indivi-dual, apoi frontal

evaluare formativa

(proba scrisa)

7. Tema pentru acasa

Cere elevilor ca pe marginea celor discutate sa realizeze un poster sub forma unui ciorchine avand in centru "bunatatea", iar in cercurile satelit sinonime, antonime, un proverb, exemple de personaje care prin comportamentul si atitudinile lor au demonstrat bunatate sau rautate.

Lucrand in echipa, elevii vor realiza posterele ce vor fi folosite ca material-suport in lectia de recapitulare si sistematizare a cunostintelor.

Fiecare echipa isi va afisa posterul, astfel incat celelalte echipe sa le poata analiza si sa-si exprime parerea referitoare la modul de lucru.

-explicatia

postere

creioane colorate

2 min.

frontal

observa-rea com-portamentului

8. Evaluare

Face aprecieri referitoare la comportamentul si participarea elevilor la desfasurarea lectiei si cere acestora sa-si autoevalueze comportamentul in grup in baza celor discutate pe parcursul lectiei.

Asculta si se auoevalueaza.

conversatia

1 min.

frontal

aprecieri

autoeva-luare





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6271
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved