CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a VII-a A
Profesor
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Subiectul: Metode de descompunere. Factor comun
Tipul lectiei: Predare
Obiective de referinta:
1.2 Sa inteleaga semnificatia si proprietatile operatiilor cu numere reale si sa le aplice in calcule variate
1.6 Sa utilizeze elemente de calcul algebric pentru a aplica formulele de calcul
2.6 Sa analizeze veridicitatea unor rezultate obtinute prin diverse procedee.
Obiective operationale:
Pe parcursul activitatii didactice elevii vor fii capabili:
O: Sa recunoasca si sa aplice corect formulele de descompunere invatate.
O: Sa identifice rapid si corect factorului comun.
Strategie didactica:
A. Metode si procedee didactice: exercitiul, invatarea prin descoperire.
B. Material didactic: fise de lucru
C. Tipuri de activitate: frontala si munca individuala
SECVENTE ALE SCENARIULUI DIDACTIC
Etapele lectiei |
Strategia didactica- unitati de continut |
Durata |
I. Moment organizatoric II. Captarea atentiei -reactualizarea unor cunostinte III. Anuntarea temei IV. Dirijarea invatarii -realizarea transferului -obtinerea performantei Asigurarea feed-back-ului V. Incheierea activitatii |
Creez conditiile organizatorice si psihologice necesare desfasurarii optime a procesului instructiv educativ. Verific prezenta, tinuta, aspectul salii de clasa precum si predispozitia psihocomportamentala a elevilor pentru lectie. Ascult prin sondaj formulele si verific cantitativ si calitativ tema. Daca au intampinat dificultati, lucram la tabla exercitiul respectiv. Au avut de lucrat cateva exercitii de calculare a mediei aritmetice si geometrice a unor numere de forma si . Vor enunta si formula de calculare a mediei aritmetice si geometrice a doua numere. Voi pune urmatoarele intrebari: Ce inseamna a descompune? (a obtine din termeni, factori). Ex: x2-4=(x-2)(x+2) Cati termeni sunt in membrul stang? Cati factori sunt in membrul drept? Ce formula am aplicat? Ce alte formule de descompunere mai cunoastem? O alta metoda de descompunere este metoda factorului comun. ax+bx= Acest exercitiu il voi explica eu, folosind urmatoarele intrebari: Cati termeni avem? Cati factori are primul termen? Dar al doilea? Exista un factor comun? Propun spre rezolvare urmatoarele exercitii asemanatoare: 4a+4b= 5ax+5bx= ax+ay+ay= x2+x= Daca constat ca sunt intelese, trec la alt gen marind gradul de dificultate, daca nu mai rezolvam asemanatoare, inainte de a schimba genul de exercitii. Complicand putin exercitiile, voi explica urmatorul exemplu: a(x+y)+b(x+y)= iar apoi vor rezolva ei cateva asemanatoare: x(a+1) + y(a+1)= a(x+5) - b(x+5)= x(a-3)+y(a-3) - z(a-3)= Obs: Ce obtinem daca dam factor fortat in urmatoarea expresie: x - 2 = - (-x+2) = - (2 - x ). Verificare: - (2- x)=-2+x=x+2, pentru ca adunarea este comutativa. Folosind aceasta observatie, sa rezolvam exercitiile: a(a- 3)+b(a-3) - c(3-a)= x(x-1)-y(1-x)+z(1-x)= a(2x-5) - 3b(5-2x)+7c(2x-5)= Ce observam? Schimband ordinea celor doi termeni dintr-o paranteza care are semnul minus, se schimba si semnul din fata parantezei. Dar daca in paranteza este adunare si schimbam ordinea termenilor, se schimba semnul din fata parantezei? Nu, deoarece adunarea este comutativa. Sa combinam acum cele doua metode invatate, in urmatorul exercitiu: il voi scrie eu la tabla, in timp ce ei imi dicteaza din banci rezolvarea. Analog vom rezolva urmatoarele exercitii: a2(x-1) - b2(x-1)= x2(a2-4) - y2(x2-4)= a2(x2-9) -2ab(x2-9)+b2(x2-9)= x2(a2-b2) - 2xy(b2-a2)+y2(a2-b2)= Reamintesc titlul lectiei si pe scurt etapele ce trebuie parcurse in rezolvarea exercitiilor: - identificam termenii - stabilim cati factori are fiecare termen - care este factorul comun Pentru a verifica cum s-a inteles lectia, dau un scurt test de 5 minute, pe care il corectez pe loc.Testul va cuprinde doar doua exercitii: Ø 5a+5b= Ø x2(a2-1)+4x(1-a2)+4(a2-1)= Tema pentru acasa va fi din manual, de la pagina 40 exercitiile 1, 2 si 3. Vom rezolva oral cate un subpunct de la fiecare exercitiu. |
1 min. 5 min 2 min 1 min 9 min 1 min 5 min 1 min 6 min 1 min 6 min 2 min 8 min 2 min |
4a+4b=
5ax+5bx=
ax+ay+ay=
x2+x=
a(x+y)+b(x+y)=
x(a+1) + y(a+1)=
a(x+5) - b(x+5)=
x(a-3)+y(a-3) - z(a-3)=
x - 2 = - (-x+2) = - (2 - x ).
Verificare: - (2- x)=-2+x=x+2, pentru ca adunarea este comutativa
a(a- 3)+b(a-3) - c(3-a)=
x(x-1)-y(1-x)+z(1-x)=
a(2x-5) - 3b(5-2x)+7c(2x-5)=
a2(x-1) - b2(x-1)=
x2(a2-4) - y2(x2-4)=
a2(x2-9) -2ab(x2-9)+b2(x2-9)=
x2(a2-b2) - 2xy(b2-a2)+y2(a2-b2)=
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3282
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved