CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Clasa: a VII-a
Disciplina: Biologie
Tema: Igiena ochiului. PROIECT DE LECTIE
Tipul lectiei: predare-invatare
Obiective cadru:
1. Cunoasterea si intelegerea terminologiei, a conceptelor si a principiilor specifice stiintelor biologice.
2. Dezvoltarea capacitatii de comunicare, utilizand corect limbajul specific biologiei.
3. Formarea unor atitudini si deprinderi referitoare la impactul biologiei asupra naturii si a societatii.
Obiective de referinta
Sa stabileasca relatii intre functiile organelor din corpul uman si influentele factorilor de mediu.
2. Sa prelucreze datele inregistrate si sa elaboreze concluzii.
3. Sa interpreteze relatia dintre propriul comportament si starea de sanatate.
Obiective operationale (derivate):
Metode: ciorchinele, conversatia euristica, demonstratia.
Tipuri de activitati cu elevii: activitate individuala, frontala, in perechi, de grup.
Resurse materiale: manual, planse, creta colorata, folie retroproiector.
Resurse temporale: 50 minute.
Conditii prealabile: Lectia se desfasoara in laboratorul de biologie, conform scenariului didactic proiectat.
Nr |
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continuturi |
Activitati desfasurate |
Organi zarea activitatii |
Resurse |
|||
Profesor |
Elevi |
Proced. |
Mater. |
Temp. |
|||||
Moment organiz. Evocare |
Notarea absentelor |
Situatia stimul Initiaza o discutie despre importanta ochiului. Anunta modul si timpul de lucru. Scrie in centrul tablei igiena ochiului" Solicita elevilor sa scrie, 5 minute, in jurul notiunii cheie, cuvinte sau sintagme referitoare la subiect, apoi le cere sa realizeze conexiuni intre acestea. Organizeaza perechile de elevi si prezinta sarcina de lucru. Completeaza ciorchinele pe tabla, luand cate o idee de la fiecare pereche. Sprijina elevii timizi in oferirea de solutii. |
Anunta elevii absenti. Elevii discuta cu profesorul si aduc argumente despre necesitatea integritatii ochiului. Scriu in centru cuvantul cheie. Noteaza idei care le vin in minte spontan. Realizeaza conexiuni intre idei. Formeaza perechi. Prezinta colegului produsul creat si il completeaza cu informatii de la acesta. Perechile fac schimburi de idei. Marcheaza cu " ideile neclare. Noteaza in caiet. |
Individ. Perechi Grupuri Individual |
Brainstorming. Ciorchine Discutia Dezbatere |
tabla caiet notite creion |
3 min 5min 12 min |
||
Realizarea sensului |
1.Sa identifice factorii de risc care ar putea afecta integritatea ochiului 2.Sa explice efectele factorilor de risc asupra ochiului. 3.Sa stabileasca reguli de igiena ale ochiului. 4.Sa caracterizeze boli ale ochiului. |
Factorii de risc care pot actiona asupra ochiului sunt: mecanici (obiecte dure, taioase, murdare), fizici (lumina puternica ori prea slaba), chimici (acizi si baze puternice, alcool metilic) si biologici (virusuri, bacterii, ciuperci). Factorii mecanici pot cauza hemoragii, orbire, distrugerea totala a ochiului. Factorii fizici pot determina rani pe retina, defecte de vedere. Factorii chimici pot provoca arsuri, rani pe cornee, orbire, iar cei biologici pot duce la conjunctivita, infectii, orbire. Reguli de igiena -lumina sa cada pe obiect si sa vina din stanga sau de sus iluminatul sa fie suficient pentru ca ochiul sa nu oboseasca -distanta ochi-carte sa fie 25-30 cm; -purtarea ochelarilor fumurii cand lumina e prea puternica, altfel se poate ajunge la dezlipire de retina si orbire; -prezentarea imediata la medicul oftalmolog; Boli ale ochiului Conjunctivita Manifestare: inflamarea conjunctivei; Cauze: microbi, corpuri straine ajunse sub pleoape Xeroftalmia Manifestare: corneea devine opaca; Cauze:lipsa vitaminei A din alimentatie; Orbirea Manifestare: individul nu mai vede datorita: Cauze: tumora sau hemoragie in centrul vizual, lezarea nervului optic, opacifierea cristalinului, infectarea sau ranirea corneei si conjunctivei, hipertensiune in vasele de sange din coroida |
Comunica sarcinile de lucru Observa modul de lucru al elevilor Raspunde la intrebarile elevilor legate de modul de lucru sau alte neclaritati. Intreaba elevii ce informatii au clarificat si care sunt noile cunostinte pe care le-au aflat. Completeaza cu alte culori ciorchinele de la tabla. Traseaza conexiuni. Reaminteste notiunile neclare Ofera sugestii, la nevoie, privind conexiunile |
Fiecare citeste textul din manual. Confrunta ideile lor cu informatiile din manual. Clarifica aspectele notate cu Identifica noi informatii pentru completarea ciorchinelui. Completeaza si corecteaza cu alta culoare noile informatii. Bifeaza notiunile corecte. Scriu informatia noua cu alta culoare Realizeaza conexiuni intre vechile cunostinte si cele noi |
Individual Frontal Individual |
Lectura Compa ratia Analiza Sinteza Conver satia euristica Compa ratia |
manual creioane colorate caiet notite |
15 min 10 min |
|
Reflectia |
Ofera informatii necesare gruparii logice a ciorchinelui |
Cauta raspuns ora viitoare la aspectele neclarificate Reconstruiesc ciorchinele grupand logic informatia Alcatuiesc o lista cu intrebarile nelamurite. |
Individual |
Analiza Sinteza |
5 min |
Data: 22.X.2008
Clasa: a VI-a
Disciplina: Biologie
Tema: Locomotia animalelor in mediul acvatic PROIECT DE LECTIE
Tipul lectiei: mixta
Profesor: Merisef Alina
Obiective cadru
1. Cunoasterea si intelegerea terminologiei, a conceptelor si a principiilor specifice stiintelor biologice.
2. Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare in scopul rezolvarii de probleme specifice biologiei.
3. Dezvoltarea capacitatii de comunicare, utilizand corect limbajul specific biologiei.
Obiective de referinta
1. Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor.
2. Sa explice structura si functiile organismului unor vietuitoare.
Obiective operationale (derivate):
1.Sa aminteasca cunostinte dobandite anterior despre subiectul lectiei.
2.Sa stabileasca categoriile de animale care traiesc in mediul acvatic.
3.Sa evidentieze particularitatile diferitelor categorii de animale care se deplaseaza in mediul acvatic.
4.Sa compare membrele mamiferelor terestre si acvatice.
5.Sa identifice caracterele comune privind locomotia, ale categoriilor de animale acvatice.
Metode: "Stiu, vreau sa stiu, am invatat
Tipuri de activitati cu elevii: individual, pe grupe, frontal
Resurse materiale: manual, folii retroproiector, planse, creta colorata, tabla
Resurse temporale: 50 minute
Conditii prealabile: Lectia se desfasoara in laboratorul de biologie, conform scenariului didactic proiectat.
Verificarea cunostintelor din lectia anterioara: (10 minute)
1. Cum se deplaseaza insectele in mediul terestru?
2. Care sunt cele trei tipuri de mers?
3. Recunoasteti privind folia cele trei tipuri de mers.
4. Recunoasteti pe o plansa muta animalele cu mers digitigrad.
5. Explicati de ce animalele unguligrade se deplaseaza foarte rapid.
6. Explicati de ce albina este insecta cel mai bine adaptata la zbor.
7. Enumerati patru animale care se deplaseaza prin tarare.
8. Gasiti o asemanare si o deosebire intre deplasarea sarpelui si soparlei.
9. Caracterizati deplasarea ramei.
Scenariul didactic
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continuturi |
Activitati desfasurate |
Organi- zarea activitatii |
Resurse |
|||
Profesor |
Elevi |
Proced. |
Mater. |
Temp. |
|||||
I. |
Evocare Ce stiu despre subiect? |
1.Sa aminteasca cunostinte dobandite anterior despre subiectul lectiei. |
Moment organizatoric Actualizarea "ideilor ancora" |
Cere elevilor sa formeze perechi Construieste la tabla un tabel cu cele trei rubrici Solicita elevilor sa noteze tot ce stiu despre subiectul lectiei Completeaza coloana 1 cu informatii veridice de la perechile de elevi |
Formeaza perechi Deseneaza tabelul "stiu/vreau sa stiu/am invatat" in caietul de notite Reactualizeaza cunostinte anterioare Noteaza cunostintele amintite. Completeaza tabelul cu datele de la tabla |
perechi |
brainstorm stiu/vreau sa stiu/am invatat |
tabla creta caiet notite |
5 min |
II. |
Ce vreau sa stiu? |
Lista de intrebari ale elevilor |
Cere perechilor sa alcatuiasca o lista cu intrebari referitoare la subiect Noteaza in tabel intrebarile elevilor |
Realizeaza o lista de intrebari prin care inscriu subiectul in sfera lor de interes |
5 min |
||||
III. |
Realiz. sensului Inceputul invatarii Am invatat |
2.Sa stabileasca categoriile de animale care traiesc in mediul acvatic. 3.Sa evidentieze particularit. diferitelor categorii de animale care se deplaseaza in mediul acvatic. 4.Sa compare membrele mamiferelor terestre si acvatice 5.Sa identifice caracterele comune privind locomotia, ale categoriilor de animale acvatice |
Prezentarea generala a textului din manual Euglena-se deplaseaza cu ajutorul flagelului care se invarteste ca o elice sau loveste si biciuieste apa. Parameciul-inoata cu ajutorul cililor care executa o miscare coordonata, asemanatoare unui lan de grau sub adierea vantului. Hidra-animal fixat care se deplaseaza prin "tumbe", pasire sau inot. Pestii-se deplaseaza cu ajutorul inotatoarelor. Cea codala permite inaintarea, cele perechi au rol de carma, iar cele neperechi au rol in mentinerea echilibrului. Delfinul-are forma asemanatoare unui peste. Membrele anterioare sunt transformate in palete. Coada este transformata in inotatoare si are rol de carma. Caractere comune ale vertebratelor acvatice, ca adaptare la inot -corp hidrodinamic; -musculatura puternica; -prezenta inotatoarelor. |
Indica pozitia textului si a fotografiilor in manual Urmareste si indruma elevii in cautarea raspunsurilor la intrebarile lor Completeaza col. 2 cu noile intrebari Monitorizeaza activitatea elevilor Intervine pentru a corecta si indruma elevii. Completeaza tabelul. |
Citesc pe rand textul din manual sau citeste profesorul, avand in minte intrebarile formulate in prima coloana. Formuleaza noi intrebari ca reactie la noile continuturi si trec intrebarile la rubrica "vreau sa stiu" Realizeaza comparatii intre cunostintele anterioare si cele nou descoperite Cauta raspunsuri la intrebarile lor si le noteaza in col. 3 |
individual sau frontal individual perechi individual |
observatia demonstr stiu/vreau sa stiu/am invatat comparatia demonstr conver satia euristica |
manual folii retr. retropr tabla planse creta caiet notite mulaje |
13 min 10 min |
IV. |
Reflectia |
Cere elevilor raspunsuri la intrebarile care nu au fost rezolvate. Indica bibliografia necesara rezolvarii intrebarilor fara raspuns. |
Discuta intrebarile fara raspuns din col. 2 sau intrebarile formulate pe parcursul lecturarii textului. Elevii care stiu, raspund la intrebari. |
frontal |
explicatia |
7 min. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8039
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved