CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
CLASA a II- a
OBIECTUL Cunoasterea mediului
SUBIECTUL Anotimpurile
INVATATOR
OBIECTIVE DE REFERINTA:
dezvoltarea capacitatilor de observare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator;
cunoasterea si utilizarea unor termeni specifici, pentru a descrie fenomene din mediul inconjurator.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa descrie oral caracteristicile anotimpurilor redate prin simboluri;
sa gaseasca insusiri pentru unele cuvinte;
sa realizeze corespondente intre anotimpuri si lunile acestora;
sa resolve exercitiile matematice;
sa coopereze optim cu membrii grupului;
sa analizeze si sa aprecieze produsele activitatii.
METODE SI PROCEDEE:
Conversatia, observatia, explicatia, analiza, exercitiul, jocul didactic, lectura model, expunerea, invatarea prin cooperare, munca independenta, munca pe grupe, ciorchinele.
SUPORT SI RESURSE:
Afisul Stirile zilei", "Legenda anotimpurilor", CD- Anotimpurile- Vivaldi, planse didactice reprezentand cele 4 anotimpuri, imagini, coli de hartie, flip-chart, markere, creioane colorate, fise, aracet.
Nrcrt |
Etapele lectiei |
ob |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Suport si resurse |
Avanpremiera |
Pregatesc clasa si materialele necesare pentru desfasurarea orei de cunoasterea mediului. Salutul Voi saluta "Buna dimineata, albinutelor! Explic salutul elevilor(sa gaseasca o insusire).ex. "randunica voioasa". |
Asezati in semicerc, elevii isi adreseaza salutul dupa modelul invatatoarei, inspirati fiind de poezia "Primavara" de V. Alecsandri,(poezie studiata la ora de lb. romana); Elevii se pregatesc pentru lectie. |
Conversatia activ. in grup |
elevii |
||
Concentrare si revizuire |
Stirile zilei Ii solicit sa stabileasca data si ziua in care ne aflam; Pun intrebari in vederea verificarii cunostintelor(ex. Cate luni are anul? )si le cer rezolvarea exercitiilor matematice. |
Completeaza, formuleaza raspunsuri si rezolva exercitiile matematice. 1 an =.luni 1 an =..anotimpuri 1 anotimp = ...luni |
Activ. frontala conversatia exercitiul |
Flip-chart, plansa "Stirile zilei" markere |
||
Tranzitia spre noua invatare |
Aplicatia-joc: Analizeaza si realizeaza corespondente intre anotimpuri si lunile anului; Prin intrebari dirijate, solicit elevii sa rezolve cerintele. |
Vor analiza cu atentie simbolurile anotimpurilor si apoi vor realiza corespondente prin incercuirea lunilor anului cu o culoare simbolica anotimpului : (ex. primavara- verde, vara-rosu, toamna- maro, iarna-albastru, |
Jocul didactic Conversatia explicatia |
Flip-chart, plansa "Stirile zilei" markere |
||
Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale |
Lectia noastra de azi se numeste "Anotimpurile". Vom lucra pe 4 grupe reusind prin cooperare sa prezentam caracteristicile fiecarui anotimp. |
Elevii sunt atenti si isi noteaza titlul lectiei in caiete |
explicatia |
caiete |
||
Dirijarea activitatii Instruirea dirijata |
Expun "Legenda anotimpurilor" prezentand totodata planse cu cele 4 anotimpuri. Pun intrebari despre starea vremii, viata plantelor si animalelor, solicitand raspunsuri clare. Anunt sarcina de lucru pentru fiecare grupa (realizarea unui colaj-anotimpurile) - precizarea lunilor anotimpului; starea vremii, activitatile oamenilor; obiceiuri, traditii, sarbatori. Expun cele 4 colaje si cer elevilor sa intoneze in acest timp un cantec specific anotimpului in care ne gasim(" Cantec de primavara") |
Elevii asculta, observa, participa, incearca sa raspunda correct, coreleaza noile informatii. Se organizeaza: Gr.I Primavara, gr.II Vara, gr.III Toamna, gr.IV Iarna Dintr-un cosulet vor extrage plicurile cu elementele specifice fiecarui anotimp, realizand(pe fond musical) cele 4 colaje. Elevii intoneaza cantecul, apoi fac "turul galeriilor", prilej cu care isi impartasesc cunostintele, fac observatii si unele completari |
Conversatia explicatia, expunerea, lectura model activitate pe grupe ciorchinele-colaj Conversatia Analiza produselor |
Text suport ,, Legenda anotimpuri- lor planse cu cele 4 anotimpuri Planse, markere materiale specifice fiecarui anotimp, aracet, CD- Anotimpurile- Vivaldi colajele realizate |
||
Incheierea activitatii |
Fac aprecieri individuale si colective si anunt tema de casa: fiecare va avea de prezentat un anotimp(altul decat cel lucrat in clasa) |
Isi noteaza tema de casa. |
Explicatia |
LEGENDA ANOTIMPURILOR
A fost odata un batran, tare batran si avea patru fiice. Oamenii ii spuneau Batranul An.
Fiicele mosneagului veneau la el, dar, tot pe rand.Venea prima, cea mai tanara dintre ele, pe care Batranul An o dezmierda Primavara. Si venea, aceasta fata cu un alai intreg de pasarele, care il incantau cu cele mai frumoase triluri, imbracata in frumoasele ei haine verzi impodobite cu gingase flori de ghiocei, toporasi, lacrimioare si lalele. Mijlocul rochitei era incins cu un brau de bujori rosii, roz si albi. Pe cand se instala mai bine, livezile incepeau sa-i zambeasca, floarea se desprindea si plutea in vazduh peste mladioasa Primavara. Dupa ce ii oferea tatalui un buchet de flori de camp cu maci, nu-ma-uita si albastrele amestecate cu spicele verzi ale graului, isi lua ramas bun si pleca.
Sosea apoi, cea de a doua fiica-Vara. Pe infinitul albastru al cerului soarele stralucea si dogorea tot mai tare. Granele erau din ce in ce mai aurii. Oamenii o salutau bucurosi si dispareau lasand in urma zgomotul frenetic al secerisului. Si dupa ce si-au secerat graul, secara, orzul si ovazul se duc spre livezi pentru a culege primele fructe. Vara pleaca si ea sa se racoreasca si sa asculte clinchetul cristalin al izvoarelor, fosnetul de nepatruns al padurii.
In urma ei pomii isi pleaca frunzele care devin tot mai ruginii. Soseste, parca purtata pe unduirile lente ale vantului cea de-a treia fiica a Batranul An, Toamna. E imbracata in rochia-i de gala ruginie, impodobita cu porumb, mere, pere, nuci si ciorchini mari de struguri. Soarele o saluta politicos, dar paleste la vederea belsugului si bogatiei ce-o insotesc pe preafrumoasa Toamna. Pasarelele zgribulite, se aliniaza in varf de sageata si pornesc prin vazduhul nesfarsit spre taramurile unde, pentru o perioada vor fi doar musafiri.
An urma lor, copacii si pamantul primesc cu smerenie atingerea catifelata a fulgilor zglobii ce coboara din inaltul cerului ansotind-o pe cea din urma craiasa a Anului, Iarna. Invelita intr-o mantie argintie, cu bagheta ei fermecata transforma intreaga natura in imagini de basm poleite cu zahar. Aduce bucurie si veselie pe chipul tuturor cu sarbatorile de iarna si cu jocurile nesfarsite ale copilariei. Desi friguroasa si rece, ea-l saluta calduros pe Mosneagul asezat intr-un jilt de gheata care asteapta cu nerabdare o noua intinerire si transformare, ce urmeaza sa vina in clinchet de clopotei la cumpana dintre Ani.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7019
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved