CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a IV -a B
PROPUNATOR :inv.
OBIECTUL : Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE : Expresivitatea comunicarii
SUBIECTUL : Receptarea mesajului scris , transmis prin text literar narativ: "Cheia" de Mihail Sadoveanu ;
TIPUL LECTIEI : aprofundarea cunostintelor
OBIECTIVE DE REFERINTA :
sa sesizeze modificarile de sens ale unui cuvant in contexte diferite ;
sa identifice secventele descriptive dintr-un text narativ ;
sa identifice caracteristici fizice si morale ale personajelor din textele citite ;
sa citeasca fluent , corect si expresiv un text cunoscut ;
sa valorifice intr-un enunt propriu cuvinte si expresii dintr-un text citit ;
sa manifeste interes pentru anumite tipuri de lectura ;
sa imbine enunturi intr-un mesaj sau text propriu ;
sa aplice in mod constient semnele ortografice si de punctuatie ;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
sa citeasca corect , cursiv si expresiv textul din manual ;
sa cunoasca semnificatia cuvintelor :"fulguire" , "vibra" , "bucher" , "hieroglifa" si sa le integreze in alte structuri gramaticale ;
sa cunoasca proverbe referitoare la invatatura ;
sa cunoasca personajele povestirii si sa exprime pareri personale asupra comportamentului lor ;
sa identifice corect povestile scrise de Ion Creanga ;
sa alcatuiasca propozitii corecte , dupa cerintele date ;
sa redacteze un text scurt , adaptand continutul acestuia la titlul sugerat ;
sa scrie corect si lizibil ;
METODE SI PROCEDEE : conversatia euristica , explicatia, exercitiul, povestirea orala, munca independenta si in grup, problematizare , observatia ;
SUPORT SI RESURSE : textul "Cheia" dupa M. Sadoveanu, fise de lucru ;
EVALUARE : tema de lucru in clasa ;
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
METODE SI PROCEDEE |
1Avanpremiera 2Concentrare si revizuire |
Se creeaza un climat favorabil bunei desfasurari a lectiei prin afisarea mesajului zilei si purtarea unei discutii cu elevii pe marginea acestui mesaj : -1 Buna dimineata copii ! -2 A-nceput o noua zi -3 Penultima din saptamana -4 Dar si prima dintr-o luna . -5 Noua , zece ani aveti , -6 Deci sunteti copii isteti! -7 Astazi voi veti demonstra -8 Cand , ce cheie ati aflat -9 Si la ce v-a ajutat ! Pentru verificarea cunostintelor in legatura cu lectia: "Cheia" se va lucra pe grupe si frontal ; Elevii impartiti in 4 grupe vor scrie cate 3 enunturi , timp de 5 minute , despre : grupa 1 - invatatorul din lectie ; grupa 2 - copilul din lectie ; grupa 3 - natura prezentata in text . Obs. In acest timp invatatorul va verifica tema scrisa a elevilor , din punct de vedere cantitativ si estetic .(Continutul temei : Enunturi cu cuvintele date la vocabularul lectiei ) Verificarea muncii desfasurate pe grupe : Prin sondaj , elevii vor fi solicitati sa exprime pareri personale despre enunturile formulate de cealalta grupa ; Verificarea temei scrise : prin sondaj - se solicita elevilor sa descopere alte sensuri ale cuvintelor date (fulguire ,vibra ,bucher,hieroglifa) sau sinonime ale acestora ; |
Conversatia euristica Metoda 4 - 3 - 5 Munca pe grupe |
3Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale 4Dirijarea activitatii de consolidare a cunostintelor |
Se anunta tema lectiei si cateva obiective urmarite: " Astazi vom desfasura in ora de limba romana diferite activitati in care va trebui sa folositi cunostintele insusite in legatura cu lectia "Cheia" dar si alte cunostinte insusite la orele de comunicare , lectura sau compunere . Va trebui sa folositi cuvintele din textul studiat in enunturi noi , sa cititi corect si expresiv, sa gasiti sau sa recunoasteti parti de vorbire invatate , sa povestiti continutul lecturii , sa redactati un text scurt folosindu-va de regulile de alcatuire a unei compuneri invatate in orele de compunere si sa impartasiti colegilor informatii noi pe care le aveti din lecturile citite . Activitate pe grupe : Se solicita elevilor din fiecare grupa sa citeasca "in gand" un fragment din textul <Cheia> apoi cate un elev din fiecare grupa va fi solicitat sa povesteasca continutul fragmentului , facand apel la ideile principale ale lectiei . Un elev va povesti continutul lectiei in intregime . Activitate frontala : Se cere elevilor sa explice cateva expresii intalnite in text ( scrise in prealabil pe o plansa ) "lumina noua ca o fulguire" ; "sa legam si noi putintel cartea de gard" ; "ceas al luminii si al intelegerii" ; "paraiele curgeau cantand si scanteind" ; "epoca de intuneric" ; "sa scot din ceata o poveste" . Pe o plansa va fi scris in mijloc cuvantul "cheia" si in jurul acestuia opt ramificatii ; Se va cere elevilor sa gaseasca opt cuvinte care pot sa insoteasca cuvantul cheia , dandu-i de fiecare data alt inteles; |
Explicatia Munca independenta Povestirea orala Exercitiul oral |
|||||||||||||||||||
5Asigurarea retentiei si transferului 6 Incheierea lectiei |
Explozia stelara Exemplu : cititului usii sol
socotitului CHEIA fericirii apei succesului Activitate pe grupe : Sarcina pentru grupe -sa gaseasca pentru cuvintele identificate anterior : Grupa 1 : cuvinte cu sens asemanator Grupa 2 : cuvinte cu sens opus Grupa 3 : adjective obtinute prin transformare Grupa 4 : verbe obtinute prin transformare Activitate frontala : Elevii vor fi solicitati sa indice , scriind in caiete ,: -10 alte titluri de lecturi ce contin cuvantul <cheia>; -11 titluri de povesti scrise de Ion Creanga ;(se verifica titlurile prin confruntarea lor cu cele scrise pe plansa) ; -12 un proverb despre invatatura ; -13 antonimul cuvantului <deschide> - inchide -14 expresii cu aceste doua antonime :"deschide ochii" " Deschide sufletul!" " Inchide ochii!" "inchide sufletul" etc. Activitate pe grupe : Se cere elevilor sa alcatuiasca un scurt text (5 - 6 randuri) cu titlul : Grupa 1 : Amintiri despre invatatoare Grupa 2 : De vorba cu invatatoarea (dialog) Grupa 3 : Scrisoare catre invatatoare Grupa 4 : Cum am descoperit cheia.(Titlurile vor fi scrise pe o plansa )Se verifica munca desfasurata pe grupe prin sondaj ; se solicita cativa elevi sa faca aprecieri despre textele alcatuite de colegii lor ; Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei si se stabileste tema pentru acasa : elevii vor redacta un alt text cu titlul la alegere . |
Problematizare Munca Independenta Munca Dirijata Exercitiul |
|||||||||||||||||||
FISA DE LUCRU
I. a) Calculati :
=
b) Suma a trei numere consecutive este 1 821 . Aflati numerele .
II. a) Scrie A (adevarat) sau F (fals) in dreptul afirmatiilor urmatoare :
Scopurile revolutiei lui Tudor Vladimirescu au fost eliberarea nationala si dreptatea sociala
Fortele participante au fost romani din toate Tarile Romane
Tudor Vladimirescu a alcatuit un program al reformei
Revolutia s-a terminat cu victoria pandurilor
Imperiul Otoman a renuntat la domniile fanariote
b) Incercuieste raspunsul corect : Alba - Iulia
Tudor Vladimirescu a chemat poporul la lupta pe campia de la Pades
Islaz
boierimea
Revolutiei din Tara Romaneasca i s-a alaturat Imperiul Habsburgic
Eteria
boieri
Vladimirescu a fost tradat de panduri
Eterie
c) Noteaza cel putin trei dintre cauzele revolutiei conduse de Tudor Vladimirescu :
III. a)Descopera si noteaza insusiri fizice si sufletesti ale "Domnului Tudor" :
b) Alfabetul "istoric" : Noteaza cat mai multe cuvinte din lectia de istorie sau din lecturi care incep cu litera " p" :................................
c) Scrie o propozitie despre revolutia din 1 821 care sa respecte urmatoarele cerinte : - sa fie dezvoltata , interogativa si sa aiba predicatul nominal
IV. a) Enumera formele de relief , cu vegetatia si fauna specifice , pe care s-a desfasurat revolutia de la 1 821 :
b) Indica cel putin doua ape curgatoare "trecute" de pandurii condusi de Vladimirescu :
V. Alege un "reper" si defineste "starea" revolutionarilor fata de reperul ales :
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a IV- a B
PROPUNATOR : inv. Racolta Luminita Scoala cu cls. I-VIII Nr. 1 Seini
OBIECTUL : Istorie
SUBIECTUL : Revolutia de la 1 821
TEMA CROSSCURRICULARA
OBIECTIVE DE REFERINTA :
sa descrie intr-o maniera simpla si clara un fapt /proces istoric folosind surse istorice indicate ;
sa foloseasca termeni istorici in formularea unor enunturi ;
sa aprecieze valoarea de adevar a unei afirmatii ;
sa utilizeze algoritmi de calcul pentru operatiile matematice cu numere naturale ;
sa rezolve probleme ce presupun metoda figurativa ;
sa manifeste interes pentru studierea textului literar cu caracter istoric ;
sa observe dirijat elemente ale spatiului geografic ;
sa identifice si sa descrie caracteristici ale elementelor geografice ;
sa demonstreze abilitati practice in realizarea unor lucrari ;
sa interpreteze corect si expresiv cantece din repertoriul clasei ;
sa observe actiunile colegilor si sa aprecieze in mod realist raspunsurile acestora .
METODE SI PROCEDEE : conversatia euristica , exercitiul , problematizarea , munca independenta , studiu de caz ;
SUPORT SI RESURSE : fisa de lucru , textul cu caracter istoric: "Dreptatea lui Tudor" dupa D. Almas , harta fizica a Romaniei , plansa - imagine reprezentand "Trecerea Oltului de catre Tudor Vladimirescu" si pandurii sai ,harta reprezentand miscarea fortelor participante la Revolutia din 1 821 pe teritoriul Tarii Romanesti, portretul lui Tudor in miniatura , coli de desen , creioane colorate , foarfece , pasta de lipit .
Organizarea activitatii pe inteligente "tari" ;
STRATEGIA DIDACTICA
AVANPREMIERA :
Se citeste elevilor urmatorul text :
" Dunarea , Marea , Carpatii si Prutul - iata cele patru hotare , care-ngradesc pamantul Tarii Romanesti .
Adusi in Dacia de imparatul Traian , ramasi aici , in urma celei mai vajnice lupte ce-au vazut timpurile vechi , am pastrat in sangele nostru vitejia acelor doua popoare mari din care ne tragem , si nu o data , in zbuciumul atator veacuri , ne-am aratat urmasii vrednici ai marilor biruitori .De atunci au trecut aproape doua mii de ani . Multe razboaie am avut si multe nenorociri ne-au calcat in vremea asta . Vijelii cumplite au trecut peste noi , la toate am tinut piept , si nu ne-am dat , s-aici am stat . Ca trestia ne-am indoit sub vant - dar nu ne-am rupt .
S-am ramas stapani pe mosioara noastra . Stie numai bunul Dumnezeu cu cat sange ne-am platit noi pamantul acesta , scump tuturor romanilor , - scump pentru frumusetile si bogatiile lui , scump pentru faptele marete si inaltatoare care s-au petrecut pe el ." ( Al. Vlahuta - Romania pitoreasca )
Se discuta cu elevii textul prezentat si se scoate in evidenta mesajul patriotic al fragmentului - avem un trecut istoric zbuciumat , plin de fapte marete si o tara frumoasa si bogata ;
ACTIVITATI PROPUSE PENTRU INTELIGENTA :
Obs. Aceste activitati vor fi continute in mare parte pe fisa de lucru a fiecarui elev;
a) Logica / matematica :
- sa efectueze operatiile matematice din exercitiul cu paranteze , respectand ordinea efectuarii operatiilor si ajungand la rezultatul corect 1 821 ;
=
sa reprezinte grafic datele problemei propuse pe fisa de lucru si sa elaboreze planul de rezolvare conform metodei figurative ;
Problema : Suma a trei numere consecutive este 1 821 . Aflati numerele .
sa identifice si alte posibilitati de formulare si rezolvare a problemei , utilizand datele initiale ale problemei ;
sa afle suma cifrelor continute in numarul 1 821 (12) ;
sa indice rasturnatul numarului dat (1 281):
sa calculeze numarul de ani care au trecut de la anul 1 821 si pana in prezent;
b) Verbala / lingvistica :
- sa stabileasca corespondenta intre rezultatul exercitiului initial si anul revolutiei conduse de Tudor Vladimirescu ;
sa stabileasca valoarea de adevar a afirmatiilor :
Scopurile revolutiei lui Tudor Vladimirescu au fost eliberarea nationala si dreptatea sociala .
Fortele participante au fost romanii din toate Tarile Romane .
Tudor Vladimirescu a elaborat un program al revolutiei .
Revolutia s-a terminat cu victoria pandurilor .
Imperiul Otoman a renuntat la domniile fanariote .
- sa aleaga raspunsul corect ( Itemi cu alegere multipla)
Tudor Vladimirescu a chemat poporul la lupta pe campia de la Alba -Iulia
Pades
Islaz
Revolutiei din Tara Romaneasca i s-a alaturat boierimea
Imperiul Habsburgic
Eteria
Vladimirescu a fost tradat de boieri
panduri
Eterie
- sa precizeze cel putin trei cauze ale revolutiei de la 1 821 ;
Se prezinta imaginea cu Tudor Vladimirescu si pandurii trecand Oltul si se cere elevilor sa identifice si sa noteze pe fisa de lucru insusiri fizice ale conducatorului revolutiei ;
sa citeasca cu atentie textul : Dreptatea lui Tudor si sa rezolve cerintele inserate la finalul lecturii ;
- sa precizeze insusiri sufletesti ale Domnului Tudor , asa cum reies din lecturile citite sau din textul analizat ;
sa motiveze atitudinea Tincai ;
sa comenteze dreptatea facuta de Tudor ;
sa comenteze cuvintele lui Vladimirescu : "Patria se cheama poporul , iar nu tagma jafuitorilor"
sa indice pentru "alfabetul istoric" cat mai multe cuvinte care incep cu litera "p" ;
sa alcatuiasca corect ,din punct de vedere gramatical , propozitia despre revolutie ;
c) Spatial / vizuala :
sa recunoasca si sa precizeze formele de relief strabatute de revolutionari , indicand si felul vegetatiei si al faunei existente pe aceste forme de relief ;
sa precizeze ,dupa intuirea hartii prezentate ,cel putin doua ape curgatoare "trecute" de panduri ;
sa stabileasca "reperul" si "starea de miscare sau de repaus" a trupelor conduse de Vladimirescu ;
d) Corporal / kinestezica :
sa coloreze adecvat harta tarii in culorile tricolorului romanesc ;
sa decupeze portretul lui Tudor si sa realizeze un colaj pe harta colorata, plasandu-l la locul potrivit ;
d) Muzicala :
sa interpreteze cantecele "Tara mea" si "Cantecul lui Stefan" ;
e) Interpersonala :
sa organizeze o expozitie cu lucrarile realizate ;
f) Intrapersonala :
Se initiaza de catre propunator un joc ; se cere elevilor sa deseneze: un cerc , un patrat , o scara si o cruce si apoi sa alature fiecarui desen un adjectiv , primul care ii vine in minte ; Finalitatea jocului : Cercul - cum ma vad eu ; Patratul - cum ma vad altii , Crucea - cum sunt in realitate ; Scara - viata mea personala ;
sa participe la jocul "Despre mine"
INCHEIEREA ACTIVITATII
Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si se noteaza elevii ;
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a IV-a B
PROPUNATOR: inv. Racolta Luminita, Scoala cu cls. I-VIII Nr. 1 Seini
DISCIPLINA: Abilitati practice
UNITATEA DE INVATARE: Lucrari din hartie; tehnica colajului - Primavara
TIPUL LECTIEI: dobandire de noi priceperi si deprinderi;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa utilizeze tehnici simple de constructie si finisare a unor produse din diverse materiale;
sa prezinte initiativa in abordarea unor probleme practice;
sa-si formeze deprinderi polivalente;
sa-si puna in valoare capacitatile creatoare;
sa aprecieze calitatea produsului finit;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa interpreteze mesajul citatului;
sa aplice in situatii noi cunostintele dobandite anterior;
sa recunoasca materialele utilizate;
sa evalueze corect produsele finite;
sa lucreze corect si ingrijit;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, evaluarea;
SUPORT SI RESURSE: plansa model, coli de desen, foarfece, pasta de lipit, materiale din natura (pene), carton-sablon, vata, hartie glasata, hartie cu imprimeuri reprezentand flori de primavara, confetti, disc muzical cu "Anotimpurile" lui Vivaldi, pick-up;
DESFASURAREA ACTIVITATII
AVANPREMIERA:
". lumea copilariei este stapanita de demonul creatiei artistice. Mai artist decat copilul cred ca nu e nici un artist in lume. Sa ai inima sa-l simti si minte sa-l pricepi." ( I. Dragan )
GRUPE DE ELEVI PE TIPURI DE INTELIGENTA:
Lingvistica:
Explicati intelesul citatului evidentiind trasaturile unui copil artist.
Logico - matematica:
Compune o problema folosind cuvantul artist.
Spatial - vizuala:
Reprezentati printr-un simbol citatul.
Muzicala:
Intonati un cantec despre primavara.
Corporala - kinestezica:
~ Mimati ocupatiile unor artisti.
CONCENTRARE SI REVIZUIRE:
Rebus:
Instrument de lucru al artistilor plastici;
Rosu, galben si albastru sunt culori..;
La abilitati practice folosim pasta de..;
Artistii care creaza vestimentatie deosebita sunt creatori de.;
Cu ajutorul lui decupam;
Compozitia muzicala "Anotimpurile" este opera lui.;
Culoarea cerului senin;
O stea folosita la ora de educatie plastica;
Lucrare ce presupune decupare si lipire;
|
P |
E |
N |
S |
U |
L |
A |
||||
|
P |
R |
I |
M |
A |
R |
E |
|
|||
|
L |
I |
P |
I |
T |
|
|||||
|
M |
O |
D |
A |
|
||||||
|
F |
O |
A |
R |
F |
E |
C |
E |
|
||
|
V |
I |
V |
A |
L |
D |
I |
||||
|
A |
L |
B |
A |
S |
T |
R |
U |
|
||
C |
U |
L |
O |
R |
I |
L |
O |
R |
|
||
|
C |
O |
L |
A |
J |
|
|||||
ANUNTAREA SUBIECTULUI SI PREZENTAREA OBIECTIVELOR:
Astazi vom realiza un colaj cu tema: "Primavara". Vom folosi diverse materiale pe care va trebui sa le imbinati cat mai frumos pe suprafata pregatita orele trecute. Va fi necesar sa lucrati cu atentie, sa terminati lucrarea pana la sfarsitul orei si sa analizati lucrarile realizate de colegii vostri.
EXERSAREA GHIDATA:
Se prezinta elevilor plicurile cu materialele pregatite pentru fiecare elev si se analizeaza plansa didactica model. Atentia elevilor va fi dirijata spre recunoasterea materialelor folosite si spre observarea modului de asamblare a acestora in vederea obtinerii colajului cu titlul: Primavara.
Elevii vor lucra independent iar pe parcursul realizarii lucrarilor vor fi indrumati sau ajutati la nevoie.
Se va asigura un fond muzical placut.
INCHEIERE:
Lucrarile realizate vor fi analizate comparativ iar cele mai reusite vor fi notate.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8426
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved