CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
CLASA: a III-a
INVATATOARE:
OBIECTUL Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Pronumele
TIPUL LECTIEI: recapitulare, aprofundare
DURATA: minute
OBIECTIVELE DE REFERINTA:
-sesizarea corectitudinii gramaticale a unui enunt oral
-utilizarea corecta a partilor de vorbire studiate in enunturi / texte proprii
-sesizarea utilizarii corecte a cuvintelor in flexiune
-respectarea ortografiei si punctuatiei intr-un text propriu
-manifestarea interesului pentru redactarea corecta si ingrijita
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
cognitive:
sa recunoasca pronumele dintr-un sir de pǎrti de vorbire
sǎ integreze in enunturi proprii pronumele de politete si cel personal.
sa elimine dintr-o pereche pronumele scris gresit ortografic
sa analizeze pronumele dupa fel si persoana
sa utilizeze terminologia lexicalǎ invǎtatǎ in enunturi proprii
afective:
sa lucreze cu interes frontal, pe grupe, in perechi si individual
STRATEGIA DIDACTICA:
Resurse procedurale:
a. Metode si procedee: jocul didactic, observatia, conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, comparatia, demonstratia, analiza fonetica
b. Forme de organizare: individual, pe grupe de 4 elevi,, in perechi, frontal
Resurse materiale: manual, caiet, flip-chart, markere , fise de creatie (nori), fise de lucru - tabele, fise de evaluare, plansǎ cu ortografia pronumelui, tabla
Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
proba orala
tema de lucru in clasa
autoevaluare
Evaluare de catre colegi
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul National pentru Curriculum, Curriculum national. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998
***, "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura Pognosis, 2001
Nuta, Silvia -Metodica predarii limbii romane la clasele primare, Ed. Aramis 2000
Carmen Iordachescu -Exercitii de limba romana Ed. Carminis
OB OP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
| ||||||
I. Momentul organizatoric 1min. |
- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii. |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana |
frontal | |||
O1 |
II. Captarea si orientarea atentiei 5 min. |
a) Se realizeaza verificarea cantitativa si calitativa a temei. Se fac aprecieri asupra modului de rezolvare .ANEXA 1 b) Ghici ghicitoarea mea! La flip chart este afisat: Transcrieti si completati cu pronumele potrivite.Dezlegati ghicitorile. (Anexa 1) *Gazda buna si aleasa E la orisicine -n casa; .primeste pe orisicine Si cand pleaca sau cand vine. *Spre stanga de-i sucesti nasul, indata-ti umple vasul! Doua scanduri cu inele Pastram cartile pe ! |
Elevii prezinta caietele si verifica tema colegului Completeaza ghicitorile la flip-chart Dezleaga ghicitorile si anunta raspunsul. |
jocul didactic, individual expunerea conversatia frontal |
flip-chart |
|
III. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor 4 min. |
- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: Pronumele.Recapitulare si aprofundare. - Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie. |
- Asculta cerintele |
frontal |
tabla manualul |
||
O1 O5 O1 O1 O3 O2 O4 |
IV. Dirijarea procesului de recapitulare si aprofundare 15min. V. Obtinerea performantelor 13 min. VI. Evaluarea 10 min.
VII. Retentia si transferul 2 min. |
1. Munca independenta: Concurs: Cine este atent si istet, gaseste toate pronumele personale in 3 minute. Start! (Anexa 2) ' El zise: - Stii ce, mama, eu as vrea sa ma insor. - Bine, maicuta, bine ! Ai gasit si tu o fata buna ? - Ea e gasita, mama ! - O stiu si eu ? - O stiti si voi. Ea este fata din casa. ' ( dupa Petre Ispirescu, 'Sarea in bucate' ) Dupa plecarea caprei, iata si lupul in pragul casei. El manca pe cei doi iezi neascultatori. Venind acasa, capra afla de cele intamplate. De atunci cauta si ea prilej de razbunare. - Tu nu cumva sa te rasufli cuiva ! zise ea iedului celui mic. Capra isi tinu fagaduiala si il pedepsi pe lup. . Dirijeaza actualizarea notiunilor teoretice printr-un concurs intre 7 echipe, avand ca suport schema pronumelui. v Ce este pronumele? v Cate feluri de pronume cunoastem? v Ce este pronumele personal? v Ce este pronumele de politete? v Cate numere are pronumele? v Cate persoane are pronumele si care sunt ele? - Analizeaza si apreciaza activitatea echipelor.3. Copiii trebuie sa scrie in locul punctelor pronumele potrivite: (anexa 3) ...stii sa inoti. Va insotesc si ...in excursie. ..merg la cinema cand vor sa vada un film. ..alergam in cursa de maine. Prietenele ei si.... vor pleca intr-o excursie in curand. ..voi va veti insoti parintii la petrecere. ..joaca fotbal de cand ere mic. 4. Elevilor li se cere sa taie cuvintele scrise gresit: ( anexa 4) Noi ne-am/neam dus la bunica. Pe voi va/v-a rugat sa veniti. Vrei sai/sa-i spui aceeasi intamplare ? S-a /sa dus la scoala. Eu iau/i-au un caiet. Tu m-ai/mai vazut alaturi de el. Cartea sa/s-a este noua. Ea l-a /la vazut la fereastra. Corecteaza greselile care apar. Analizeaza si apreciaza activitatea echipelor. 5. Schimbati forma dupa model: idei-.. muzeu-. alei- troleu- pom-.. muncitor-.. Imparte clasa in grupe omogene de cate 4. Li se cere:"Alcatuiti o scurta compunere gramaticala cu titlul "In vizita", in care sa folositi cat mai multe pronume personale si de politete." Distribuie copiilor fise de munca independenta: Subliniati si analizati ( pe fise ) pronumele personale din textul urmator, dupa model: (anexa 5). tu= pronume personal, persoana a II a, numarul singular; Eu nu am vrut sa-ti spun tot ce-mi spusese batrana. Nici ea nu stia prea multe despre fecior. Aflase ca el plecase demult din sat. Nu i-a mai trecut prin minte sa se intoarca. Unii au intrebat-o pe batrana despre el, dar ea nu stia povestea in intregime. Au venit apoi niste oameni de prin alte locuri. Ei credeau ca au aflat ceva despre toate peripetiile . Face aprecieri generale asupra lectiei Indica tema pt acasa. De analizat 15 pronume din textul .Darnicie (M.Santimbreanu) |
Pronumele: el, eu, tu, ea, eu, voi. descoperite El, ea, tu, ea. -Pun intrebǎri celorlalte echipe. Rǎspund intrebǎrilor adresate de celeilalte echipe. - Completeaza in grup, urmand instructiunile -Afiseazǎ lucrǎrile, le prezintǎ si le analizeazǎ frontal Tu...stii sa inoti. Va insotesc si eu...in excursie. Ei..merg la cinema cand vor sa vada un film. Noi..alergam in cursa de maine. Prietenele ei si.ea... vor pleca intr-o excursie in curand. ..Voi va veti insoti parintii la petrecere. El..joaca fotbal de cand era mic. Taie varianta scrisa incorect: Noi ne-am/neam dus la bunica. Pe voi va/v-a rugat sa veniti. Vrei sai/sa-i spui aceeasi intamplare S-a /sa dus la scoala. Eu iau/i-au un caiet. Tu m-ai/mai vazut alaturi de el. Cartea sa/s-a este noua. Ea l-a/ la vazut la fereastra. Scriu pe tabla si in caiete propozitiile corecte. Se afiseazǎ, se prezintǎ, se analizeazǎ si se evalueazǎ frontal Scriu pe caiete.forma schimbata: Idee, alee, muzee, trolee, pomii, muncitorii Gasesc si alte exemple asemanatoare. Compun o scurta compunere gramaticala. Se citesc selectiv variantele de compuneri. Se comenteaza corectitudinea exprimarii,respctarea partilor compunerii, folosirea justa a pronumelui. - Completeaza fisele de evaluare Eu, ea, el, el, ea, Elevii isi noteaza tema . Noteaza tema in caiet. |
explicatia frontal exercitiul individual Evaluarea concursul chestionatul pe grupe de 4 copii jocul didactic Exercitiul Individual exercitiul analiza aprecierea frontal Pe grupe Exercitiul de creatie analiza aprecierea exercitiul Proba scrisa independent Aprecierea Prezentarea frontal |
plansa didactica flip-chart Schema pronumelui Creioane colorate tabla Flip- chart Fise de evaluare manualul |
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8294
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved