CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
PROPUNATOR:
Grup Scolar "Mihai Viteazul" Ineu
CLASA a IV-a (Ineu-Traian)
DISCIPLINA : Educatie tehnologica
SUBIECTUL : Tehnica Origami/ "Calutii nostri, la circ"
TIPUL LECTIEI formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINTA: - 1.1. sa observe relatii intre partile componente ale unui sistem familiar;
- 2.1. sa creeze produse utile in viata de zi cu zi, dupa un plan stabilit, combinand tehnicile;
- 2.2. sa aprecieze calitatea unui produs finit, in functie de criterii date;
- 3.1. sa‑si asume anumite roluri in proiectarea, executarea si evaluarea unui produs
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A. Obiective cognitive: Elevii:
- OOC1 - sa recunoasca
tehnicile de lucru Origami din proiect pentru realizarea lucrarilor;
- OOC 2- sa realizeze corect indoiturile din hartie, folosind tehnica Origami;
- OOC3 - sa asambleze estetic partile componente ale aranjamentului;
- OOC4 - sa aprecieze obiectiv lucrarile realizate.
B. Obiective motrice: Elevii vor deveni capabili:
- OOM1: sa manifeste deprinderi de a taia, indoi hartia;
- OOM2: sa manifeste deprinderi de a aranja intr-un mod estetic lucrarile realizate.
C. Afective: Elevii:
- OOA1 - vor participa cu interes la lectie;
- OOA2 - sa evalueze si sa autoevalueze in mod obiectiv lucrarile finale pe baza criteriilor de evaluare: corectitudine, acuratete, grad de finalizare;
- OOA3 - sa manifeste un comportament adecvat in relatie cu colegii dintr-un grup de lucru, in activitatea de realizare a temei date.
STRATEGIA DIDACTICA :
1. RESURSE PROCEDURALE :
a) Metode si procedee : conversatia, expunerea, observatia, explicatia, demonstratia ,brainstorming, auditia muzicala, munca in echipa.
b) Forme de organizare : individual, pe echipe de cate 4 elevi, frontal.
2. RESURSE MATERIALE: hartie, carton, servetele, foarfece, fond muzical pe suport CD (Johann Strauss - I Radetzky March), fise cu etapele de lucru,
3. FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica, evaluarea produselor realizate, co-evaluare, turul galeriei
BIBLIOGRAFIE - Programa scolara pentru clasa a IV -a, "Educatia tehnologica", Bucuresti, 2005;
- Abilitati practice - Ghid metodologic privind proiectarea si desfasurarea activitatilor de predare- invatare-evaluare (cl.I-IV), Lucian Stan, Ileana Stan, Ed. Aramis, Bucuresti, 2002
- www.origami-fun.com/origami-animals.html
Demersul didactic
Nr crt |
Evenimentele instruirii |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevilor |
Resurse |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei. |
se pregatesc pentru inceperea orei |
Frontal Conversatia Materialele |
Observarea sistematica |
|
Captarea atentiei |
Propun elevilor sa discutam despre diversitate. Conduc firul discutiei spre lumea animalelor si circ. |
Participa la discutii |
Frontal Brainstorming Conversatia |
Observarea sistematica Analiza raspunsurilor |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta tema lectiei: "Calutii nostri, la circ" si ulterior obiectivele urmarite in realizarea lucrarilor. |
Asculta cu atentie care este tema lectiei si obiectivele |
Frontal Expunerea Conversatia | ||
Dirijarea invatarii a ) Intuirea materialului b) Explicarea si demonstrarea modului de lucru c) Executarea lucrarii de catre elevi |
Cer elevilor: - sa descrie un cal; - sa-l compare cu modelul; - sa aprecieze modelul din punct de vedere estetic; - sa identifice materialele necesare; - sa observe etapele de lucru in proiect, demonstratia, sa asculte explicatiile. Solicit expertii din fiecare echipa. Explic etapele de lucru pentru experti. Pe ceilalti elevi ii rog sa decupeze din hartiile pregatite forme de patrat, atat pentru antrenament, cat si pentru lucrarile din expozitie. Solicit elevilor sa realizeze lucrarea pe echipe, fiecare echipa cu hartie de alta culoare. Cer elevilor sa respecte normele de protectie a muncii in timpul activitatii. Indrum, corectez, incurajez, atentionez. Cer elevilor as aseze calutii pe un carton invelit in servetel colorat. Solicit echipelor care au terminat sa-si expuna lucrarea pentru a realiza o expozitie. |
Descriu, observa, descopera asemanarile si deosebirile. Identifica materialele si ustensilele necesare. Observa etapele de lucru Elevii urmaresc cu atentie explicatiile si demonstratia. Expertii din fiecare echipa indruma, isi ajuta coechipierii. Asculta si respecta cerintele si incep sa lucreze pe fondul muzical propus. Se straduiesc sa lucreze in liniste si ordine. Realizeaza expozitia |
Frontal Observatia dirijata Explicatia Materialele si ustensilele necesare Frontal Individual Explicatia Demonstratia pe grupe Exercitiul Activitatea practica Auditia: Johann Strauss - I Radetzky March |
Observarea sistematica a comportamentului elevilor |
|
Analiza si aprecierea lucrarilor |
Cer elevilor sa aprecieze lucrarile dupa urmatoarele criterii: - corectitudinea; - aranjarea elementelor; - acuratetea lucrarii. Fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare al elevilor la lectie si a colaborarii in cadrul echipelor. |
Trec pe rand pe la fiecare lucrare expusa si le analizeaza. Fac aprecieri asupra lucrarilor expuse. Sunt receptivi la aprecieri. |
Conversatia Turul galeriei Analiza si aprecierea frontala |
Analiza si aprecierea lucrarilor |
|
Incheierea activitatii |
Fac aprecieri asupra intregii activitati, primesc fisa cu etapele de lucru pentru a lucra si acasa, din placere. |
Asculta aprecierile asupra muncii lor. Se mobilizeaza pentru activitatea de acasa. |
Conversatia |
ETAPELE
DE LUCRU
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5993
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved