CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA:a-III-a A
OBIECTUL:Educatie plastica
TEMA PLASTICA: nonculorile
OBIECTIVE CADRU: 1.Cunoasterea si utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru si a unor tehnici specifice artelor plastice;
2.Exprimarea prin si despre compozitii plastice;
OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.1 ;4.1;4.2
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa pregateasca materialelenecesare desfasurarii orei de educatie plastica;
O2- sa identifice in elementele mediului inconjurator culorile primare, binare si nonculorile, precum si elementele de limbaj plastic invatate
O3 -sa utilizeze materialele conform indicatiilor;
O4-sa cunoasca si respecte ordinea utilizarii materialelor;
O5-sa organizeze spatiul plastic conform indicatiilor;
O6-sa lucreze curat si ingrijit;
O7-sa analizeze lucrarile dupa criteriile stabilite;
METODE SI PROCEDEE: explicatia,conversatia,demonstratia,exercitiul,recompense;
MATERIALE: plansa model;coli de bloc de desen;acuarele;pensula;pahar;creioane colorate;diplome;
PROPUNATOR: institutor SIMILEANU RAMONA
SCOALA CU CLASELE I-VIII ISALNITA
DIPLOMA DE
ARTIST IN DEVENIRE
ELEVEI/ULUI..........
PENTRU CA AI REALIZAT O LUCRARE DE EXCEPTIE
INVATATOAREA TA,
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE |
CONTINUT |
STRATEGII |
EVALUARE |
|
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE |
||||
1. Moment organizatoric |
O1 |
Asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei. Verifica daca toti elevii au materialele necesare. |
Acuarele,pensula,pahar,carioca,creioane colorate; | ||
2.Reactualizarea cunostintelor (vocabularul plastic) |
O2 |
Se vor improspata cunostintele despre materiale de lucru(acuarele,carioca,creioane colorate,bloc de desen,pahar,pensula) cromatologie (culori primare, binare) si elemente de limbaj plastic(linia, punctul,pata de culoare) prin discutii legate de anotimpul toamna - Ce anotimp a sosit? -In ce elemente din natura recunoasteti culorile primare? Dar binare? -Care sunt culorile iernii? -Care este culoarea care predomina iarna? -Sunt alb si negru culori? Se discuta rolul nonculorilor(realizarea tonurilor) |
conversatia |
Formativa orala |
|
3.Anuntarea temei plastice si a obiectivelor |
O1;O2; |
Se anunta elevii ca vom realiza o compozitie plastica figurativa acromatica ,utilizand ca materiale acuarela,carioca,creioanele colorate Se discuta pornind de la titlul elementele ce vor fi surprinse in lucrare |
conversatia | ||
4.Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru |
O4; |
Se demonstreaza etapele realizarii lucrarii, se numesc : tehnica,materialele si elementele de limbaj plastic utilizate; |
explicatia; demonstratia; |
Plansa model Carioca,acuarela,creioane colorate,pensula,coala de bloc de desen; | |
5.Executarea lucrarii |
O3;O4;O5;O6; |
Cadrul didactic urmareste executarea plansei si da indicatii suplimentare individuale sau globale, daca este cazul. |
Explicatia; Exercitiul; |
Carioca,acuarela,creioane colorate,pensula,coala de bloc de desen; |
Formativa orala |
6.Evaluare |
O7; |
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat ora. Se formeaza un juriu din randul elevilor si se solicita juriul sa evalueze obiectiv lucrarile tinand cont de aspectul estetic, acuratetea lucrarii, respectarea temei etc.) si sa premieze cele mai bune trei lucrari. |
Analiza; Aprecierea; Recompense; |
Diplome pentru lucrarile reusite |
Sumativa orala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5021
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved