CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
SCOALA NR. , ALEXANDRA NICHITA" VASLUI
PROIECT DIDACTIC
OBIECTUL Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Stejarul din Borzesti dupa Eusebiu Camilar
CLASA: a III-a B
INVATATOR:
TIPUL LECTIEI: consolidare
DATA:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-cognitive:
O1 - sa citeasca corect, fluent,coerent si cu intonatie textul;
O2 - sa inteleaga semnificatia unor cuvinte - cheie din text si sa alcatuiasca noi enunturi cu ele;
O3 - sa raspunda la intrebari de continut; sa citeasca selectiv, pe roluri, anumite fragmente din text;
O4- sa identifice personajele din text;
O5- sa analizeze comportamentul unui personaj din text;
O6 - sa povesteasca textul tinand seama de ordinea desfasurarii intamplarilor;
O7 - sa desprinda mesajul textului: dragostea de tara, vitejia, spiritul de sacrificiu, daruirea;
-afective:
O1-sa participe activ la lectie.
O2- sa coopereze, sa munceasca in echipa.
2. STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: citirea explicativa, explicatia, exercitiul, conversatia, observatia, problematizarea, jocul didactic, munca in echipa, brainstormingul, lucrul cu cartea, povestirea orala, predarea-invatarea reciproca, dramatizarea.
Mijloace de invatamant: portretul lui Stefan cel Mare, volumul "Povestiri istorice " de Dumitru Almas,lecturile copilariei pentru clasa a III-a , fise de lucru, coli pentru munca pe grupe, harta fizica a Romaniei, ilustratii, legende legate de STEFAN CEL MARE.
Forme de organizare: activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala/perechi/in grup ;
Forme de evaluare: orala si scrisa.
3. RESURSE :
- Manual de Limba ti literatura romana, clasa a III-a, de T. Pitila si C. Mihailescu, Editura Aramis Print, Bucuresti 2005;
- Almas, Dumitru, Povestiri istorice,ed. Vizual 2001
- Serdean, Ion -Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1993;
- Legendele geografice si istorice ale poporului roman, alese si povestite de Boris Craciun ed. Portile Orientului Iasi
Lecturile copilariei pentru clasa a III-a.
Momentele lectiei |
Ob. |
Continuturi si activitati de invatare |
Strategii didactice |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevului |
Metode si procedee |
Forme de activitate |
Mijloace didactice |
||
Momentul organizatoric |
Asigurarea cadrului si a atmosferei optime desfasurarii lectiei. Pregatirea materialelor necesare pentru ora. |
Elevii isi pregatesc manualul, caietul, penarul |
Conversatia |
Frontala | ||
Captarea atentiei |
O5 O3 |
Jocul didactic: ,,Daca ati fi"(o floare.De ce?) Pentru ca.(o culoare, o leguma,un fruct, un instrument muzical, o luna a anului, o insecta, o forma de relief,o emisiune TV, un joc, un personaj, o tara, un animal, un fruct, un fotbalist, un mijloc de transport, un anotimp, o sarbatoare,un personaj din desene animate, un domnitor,.. |
Elevii participa la joc, nu au voie sa foloseasca ,, nu stiu sa" Incerc sa ajung la raspunsul ,,Stefan cel Mare" pentru a putea anunta tema lectiei si obiectivele |
Observatia Exercitiul Conversatia |
Individual / Frontal |
Portretul Harta fizica a Romaniei |
Anuntarea titlului si a obiectivelor |
Astazi vom continua sa discutam despre marele domnitor, despre faptele sale,vom citi lectia si o vom analiza pe fragmente pentru a o putea intelege mai bine.Se prezinta elevilor titlul lectiei si autorul. Se scrie pe tabla data, titlul si autorul. |
Elevii noteaza in caiete data, titlul, autorul. |
Exercitiul |
Frontala |
Caietul |
|
Dirijarea invatarii |
O1 O2 O5 O3 O1 O2 O9 |
a)Citirea integrala a textului b)Prelucrarea textului Li se propune elevilor citirea textului:in lant, pe fragmente, selectiv, pe roluri, li se cere sa explice folosirea unor semne de punctuatie. Se incepe cu reactualizarea cunostintelor insusite anterior referitoare la autor, la volumul din care face parte textul. Ne intoarcem apoi in timp, cu peste 500
de ani in urma, in vremea domniei lui Stefan cel Mare, se localizeaza pe
harta c)Copacul ideilor: Ati citit si alte povestiri depre Stefan cel Mare .Sa vedem ce-ati retinut? Ce obisnuia sa faca dupa fiecare batalie castigata?La cine obisnuia sa ceara sfat atunci cand era in ceas de cumpana?Cum o chema pe mama domnitorului?Unde este inmormantat? Cum a fost numit de papa Sixtus al-IV-lea (loctiitorul lui Hristos) si ce au facut romanii din zilele noastre (l-au votat ca fiind cel mai mare roman)? Amintind de excursia de la Putna le solicit sa spuna ce i-a impresionat, ce i-a emotionat . Voi lipi pe tabla un copac in care este portretul lui Stefan cel Mare. Elevii vor trebui sa scrie pe frunze de stejar propozitii despre Stefan cel Mare. Propozitiile vor trebui sa fie cat mai originale, elevii respectivi fiind apreciati ca ,,Urmasi ai lui Stefan" cu chipul lui Stefan pe un ecuson. d) Reclama-afis:vor fi solicitati sa realizeze in perechi o reclama afis pentru filmul ,,Stefan cel Mare si Moldova".Le voi da eu coli albe pe care vor trebui sa scrie si sa deseneze un afis. e)Predarea-invatarea reciproca: elevii vor fi impartiti in 6grupe de cate3 cu ajutorul cartilor de joc, fiecare grupa avand de analizat cite un fragment: vor pune intrebari la care vor raspunde, vor povesti, vor lucra elemntele de vocabular,de punctuatie si vor extrage ideea principala (anexa 1).Elevii din fiecare echipa isi vor desemna un elev ce va trebui sa corecteze eventualele greseli din lucrarea echipei de alaturi. Fac observatii asupra modului in care au lucrat si colaborat. |
Elevii urmaresc cu atentie textul citit. Elevii citesc si urmaresc cu atentie.Elevii citesc textul conform cerintelor, Elevii citesc selectiv, pe roluri si explica folosirea unor semne de punctuatie. Vor scrie propozitiile pe frunze si eu le voi pune in copacul ce-l va reprezenta pe Stefan. Elevii redacteaza in perechi un text care sa atraga publicul la film. Elevii vor lucra pe grupe de cate 3. Elevii realizeaza dialogul. |
Lectura model Observatia Conversatia Citirea explicativa Explicatia Conversatia exercitiul |
Frontala Frontala Individual Frontal Frontal Individuala Perechi grupe munca cu manualul |
Manual Manual Dictionar Manual fise frunze |
Fixarea cunostintelor |
O7 O6 O |
.Vom urmari o prezentare Power point a personalitatii lui Sefan cel Mare. |
Elevii raspund intrebarilor. Elevii asculta informatiile si privesc ilustratiile prezentate Elevii vor urmari cu atentie. |
Observatia Conversatia |
Individuala Frontal |
fise |
Apreciere asupra activitatii. Tema pentruacasa |
Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat elevii, apoi individuale prin calificative. Transcrieti fragmentul al IV-lea din lectie. |
Elevii isi noteaza tema. |
MUNCA IN ECHIPA
Fragmentul:
Intrebari |
Raspunsuri |
Povestire |
Ideia principala |
Cuvinte cu sens opus |
Cuvinte cu acelasi inteles |
Cuvinte cu mai multe sensuri |
Familii de cuvinte |
Expresii |
Ortograme |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7297
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved