CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Invatator Institutor:
Unitatea de invatamant:
Clasa: I
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: In asteptarea verii
Subiectul: Sunetul si grupul de litere "che/Che"
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Durata: 2 x 45¢
Familiarizarea cu sunetul che si grupul de litere "che/Che"
1.1. sa inteleaga semnificatia orala a mesajului oral
1.3. sa distinga cuvintele dint-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant, si sunetele dintr-o silaba
2.1. sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date
2.2. sa integreze cuvinte noi in enunturi
2.3. sa manifeste initiativa si interes pentru a comunica cu ceilalti
3.1. sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul de mana
3.4. sa citeasca in ritm propriu, corect un text cunoscut
4.1. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte
4.2. sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte
O1: Sa recunoasca sunetul in vorbirea curenta
O2: Sa asocieze sunetul cu grupul de litere "che" si "Che" de tipar si de mana
O3: Sa scrie corect grupul de litere izolat si in cuvinte
O4: Sa compuna cuvinte si propozitii, in baza unor cerinte
O5: Sa scrie corect cuvinte si propozitii, in baza unor sarcini date
O6: Sa citeasca in ritm propriu, corect, constient cuvinte, propozitii si un scurt text
Strategia didactica:
Mijloace didactice: alfabetarul mare; plansa cu literele "che" si "Che"; fise de lucru; piese puzzle; CD - player ; imagini cu sala Thalia; afisul unui concert simfonic; caietele - auxiliar pentru scriere; medalii din carton colorat
Metode de invatamant, procedee: metoda fonetica analitico-sintetica, conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, exercitiul,
jocul didactic
Forme de organizare a activitatii: frontal, in perechi, individual;
6. Surse informationale:
Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor. Curriculum pentru clasele I-II, Bucuresti 2003
Nita S, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Ed. Aramis, Bucuresti 2001
Pop M, Vidrighin S, Invata sa citesti si sa scrii corect!, Ed. Imago, Sibiu 2006
Mihailescu C, Pitila T, Abecedar, Ed. Aramis, Bucuresti 2005
www.didactic.ro
Nota:
Toate obiectivele enumerate demonstreaza existenta unei stranse interdependente. Obiectivele cadru se refera la formarea unor capacitati specifice disciplinei pe parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referinta urmaresc achizitia de cunostinte si formare de capacitati in timp de un an scolar. Obiectivele operationale precizeaza performantade care va fi capabil elevul dupa parcurgerea unei activitati.
. Fisa pentru activitate independenta este realizata de catre invatator prin selectarea secventelor corespunzatoare din derularea intregii activitati.
Prima ora
Etapele lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continut esential |
Strategia didactica |
Metode de evaluare formativa |
||||||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare a activitatii |
||||||||
Momentul organizatoric |
pregatirea elevilor pentru lectie crearea atmosferei necesare pentru desfasurarea activitatii |
conversatia |
frontal | |||||||
Reactualizarea cunostintelor insusite anterior |
O4 |
Joc didactic "Observa, potriveste, citeste!" (variante) realizarea corespondentei intre imagine si cuvant prin potrivirea cartonaselor pereche (regina, covrigi, crengi) alaturarea unor cuvinte cu acelasi inteles: (gingas - delicat; galagios - zgomotos; culegi - strangi ) Verificarea temei de casa. Evidentierea elevilor care au scris ingrijit si au caiete ordonate. Citirea lectiei din manual : in lant si selectiv Reconstituirea unei propozitii ordonarea cuvintelor pe stelaj " Gina culege macese de la marginea padurii |
conversatia explicatia jocul didactic conversatia exercitiul explicatia exercitiul conversatia |
jetoane cu imagini si cuvinte cuvintele scrise pe cartonase |
frontal |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului proba orala |
||||
Captarea atentiei |
O1 |
Interventie pe propozitia deja formata : se cauta alte posibile raspunsuri la intrebarea: Ce ar mai putea culege Gina din padure? se cere pastrarea din enuntul de pe stelaj doar acelor cuvinte care pot fi asezate langa imaginea unui buchet de branduse. Se formeaza : "Gina culege (un buchet de branduse)." Se analizeaza: numarul cuvintelor din propozitie identificarea cuvantului care contine sunetul "che" (imaginea buchetului) despartirea cuvantului in silabe "bu-che-tul" localizarea sunetului in silaba refacerea cuvantului |
explicatia exercitiul conversatia metoda fonetica analitico-sintetica |
cuvintele scrise pe cartonase |
frontal |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului |
||||
Anuntarea temei noi si a obiectivelor urmarite |
Precizarea temei lectiei noi. se prezinta plansa model, cu grupul de litere "che/Che" Comunicarea rezultatelor care se asteapta de la elevi la sfarsitul activitatii. |
explicatia |
frontal | |||||||
Dirijarea invatarii |
O1 O2 O4 O3 O5 |
Exersarea pronuntiei corecte se insista pe aspectul specific: avem un sunet redat in scris printr-un grup de litere Exemplificare cuvinte care contin sunetul "che" (la inceput, la mijloc, la sfarsit) Intuirea grupului de litere pe plansa model elemente componente legatura intre litere Exercitii de recunoastere si incercuire a grupului "che/Che" pe fisa de lucru
Ce, ge, che, ci, Gi, Che elice, buchet, pachet, narcise, racheta,
ureche chenar, pace, crengi, orchestra, Enache,
veche Compunerea unor cuvinte se formeaza pe stelaj cuvinte care apar in lectia noua din abecedar: concert, orchestra, buchet, pachet, ochelari, pereche, dirijor selectarea doar acelor cuvinte care pot fi asociate cu urmatorul moment - surpriza al lectiei: o foarte scurta auditie muzicala (se alege un fragment atractiv de doua - trei minute) discutii pe baza imaginii din Abecedar: Unde putem asculta un concert? Cum arata o sala de concerte? Ce este o orchestra? Ce rol are dirijorul? Cum ne comportam pe parcursul auditiei? De unde putem afla programul unui spectacol? Cum citim un afis? Intuirea grupului de litere pe plansa modelscrierea model la tabla, insotita de explicatie Scriereaexercitii de pregatire: incalzirea muschilor mainii, reamintirea pozitiei corecte pentru scris simularea scrierii cu degetul pe banca, apoi cu creionul incercari de scriere (cu creion, culoare) pe caietul cu foaie alba scrierea in caietul special, cu respectarea cerintelor referitoare la titlu, alineat, distanta dintre litere. Dupa ce au fost scrise trei grupuri de litere invatatorul verifica si intervine pentru corectare, daca este cazul. Apoi fiecare continua inca trei-patru randuri. Elevii care au lucrat foarte corect pot scrie un rand folosind creion colorat. Activitate independenta, verificata prin schimbul de caiete intre colegii de banca scrierea pe caiete, dupa modelul prezentat pe tabla : buchet, pachet, pereche, ureche, ochelari, jacheta, vechecompletarea cuvintelor cu silabe potrivite pe fisa de munca independenta, urmata de transcrierea acestora pe caiete E-na-(che); Cos-ta-(che); Ior-da-(che) |
explicatia conversatia observatia exercitiul exercitiul conversatia explicatia demonstratia conversatia exercitiul explicatia exercitiul |
plansa model fisa de lucru alfabetarul mare CD -player imagini cu sala Thalia; afisul unui concert simfonic plansa model caiet cu foaie velina; caietul special fisa de lucru |
frontal individual frontal frontal individual individual, in pereche |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului proba scrisa proba orala observarea sistematica a comportamen-tului elevului interevaluare |
Etapele lectiei |
Obiective operatio-nale |
Continut esential |
Strategia didactica |
Metode de evaluare formativa |
||||||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare a activitatii |
||||||||
Momentul organizatoric |
pregatirea celor necesare pentru continuarea activitatii |
conversatia |
frontal | |||||||
Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Tema pentru acasa Incheierea activitatii |
O5 O6 O7 O5 O5 |
Exersare: asocierea cuvintelor cu sens opus pe fisa de lucru:
incheie despachetat noua veche impachetat descheie Alcatuire orala de propozitii enunturi in care "se incheie" are inteles diferit Studierea textului din manual: descifrare in mod independent citire cu voce tare (in lant si selectiv) citirea model de catre invatator citirea propozitiei scrisa cu litere de mana in partea de jos a paginii, urmata de copierea pe caiete Joc de rol: (variante) Ne miscam pe muzica. Suntem muzicieni intr-o orchestra, fiecare canta la ce instrument doreste, avem si un dirijor si "interpretam" o piesa. Puzzle "Unde s-a ascuns dirijorul?"sarcina de lucru: fiecare imagine a fost decupata in patru. Pe spatele pieselor este scris un cuvant cu litere de tipar. Fiecare piesa isi gaseste corespondentul, scris cu litere de mana pe foia suport si este lipita pe locul potrivit. Produsul: imagini cu diferite instrumente muzicale si un diijor. Exersare independenta:Sarcina 1preia litera initiala din fiecare cuvant: (Elena, Nicu, Angela, Carmen, Horia, Eugenia) Scrie corect cuvantul obtinut: Enache De ce aceste cuvinte se scriu intotdeauna cu litera mare? Sarcina 2desparte cuvintele si scrie propozitia: CostachepoartaojachetanouaSarcina 3ordoneaza corect pentru a obtine o propozitie: vioara Chelaru la canta Doamna Sarcina 4completeaza si transcrie apoi cuvintele: che-(.) (.)- che-(.) (.)-(.)-che Sarcina 5dictare, urmata de autocorectare, a celor doua propozitii cu care incepe lectia din abecedar Tema scrisa: pagina corespunzatoare lectiei din caietul special. Exersarea citirii in abecedar. Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lectie, implicarea lor in realizarea sarcinilor. Autoaprecieri sustinute de intrebari:- ce v-a placut cel mai mult in activitatea de astazi?- ce vi s-a parut dificil? |
conversatia explicatia explicatia conversatia exercitiul jocul didactic exercitiul exercitiul explicatia exercitiul explicatia conversatia |
fisa de lucru Abecedarul CD -player puzzle fisa de lucru medalii |
frontal individual frontal individual in perechi individual frontal individual |
observarea sistematica a comportamen-tului elevului proba orala proba scrisa autoevaluare autoaprecieri aprecieri recompense |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11518
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved