CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Clasa a III-a
Aria curriculara Limba si comunicare
Disciplina Limba romana
Subiectul lectiei : "Iarna" -fragment- Nicolae Labis
Tipul lectiei : dobandire de noi cunostinte
(activitate transcurriculara)
Obiective transcurriculare:
Ø Crearea de situatii in care elevii sa rezolve probleme din viata reala, in care fiecare sa-si utilizeze inteligenta dominanta;
Ø Oferirea de alternative in invatare;
Ø Abordarea unor criterii specifice pentru evaluarea invatarii.
Obiective de referinta:
1.1.sa sesizeze sensul global al unui mesaj, identificand aspectele principale si de detaliu la care se refera un mesaj oral; 1.4.sa sesizeze mijloacele nonverbale (gesturi, mimica) folosite in comunicare. Obiective operationale: |
O1-sa citeasca corect si expresiv un text literar in versuri;
O2-sa alcatuiasca 3-4 enunturi, folosind 3-4 expresii din text;
O3-sa compuna doua catrene, dupa rime date;
O4-sa compuna doua ghicitori tematice;
O5-sa foloseasca diferite tehnici de lucru specifice abilitatilor practice;
O6-sa intoneze un cantec despre anotimpul iarna;
O7-sa compuna o problema, doua, cu doua operatii, folosind cuvinte date (din text)
O8-sa realizeze compozitii plastice echilibrate, utilizand paleta cromatica specifica anotimpului iarna;
O.A.- sa-si dezvolte gustul pentru lectura si sentimente pozitive pentru anotimpul iarna.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, citirea explicativa
citirea model, observatia, jocul didactic, lucrul in echipa,
metoda inteligentelor multiple.
Mijloace de invatare : volume de poezii de Vasile Alecsandri si George Cosbuc,
fise de lucru, trusa de desen, trusa de lucru, elemente de
decor, costume specifice personajelor.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe de elevi, aplicarea teoriei
inteligentelor multiple in instruirea diferentiata.
Bibliografie
Ø Instruirea diferentiata (aplicatii ale teoriei inteligentelor multiple) - ghid pentru formatori si cadre didactice elaborat de M.E.C. ,seria "Calitate in formare" - Bucuresti 2001;
Ø "Inteligente multiple - o teorie pentru o practica scolara" - Ligia Sarivan, in revista "Invatamantul primar" nr.3/1996, pag.63;
Ø "Teoria inteligentelor multiple - noi pasi spre practica" - Ligia Sarivan, in revista "Invatamantul primar" nr.3-4/1999 pag.49;
Evenimentul didactic |
Timp |
Continutul instructiv -educativ |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode |
Mijloace de invatamant |
Forme de organiza-re |
||||
1. Moment organizatoric |
1.min. |
Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei |
conversatia | |||
2. Captarea atentiei |
2. min. |
Elevii sunt solicitati sa gaseasca raspunsul la ghicitoarea: "E un mester iscusit Ce cu iarna a venit Noaptea si de dimineata Picteaza doar flori de gheata " (gerul) |
conversatia |
Plansa suport |
frontal | |
3. Reactualizarea cunostintrlor. Verificarea temei de acasa. |
2. min. |
Se verifica tema avuta pentru acasa. Se descopera textul de pe tabla: "Iat-o si pe cea mai draga prietena a copiilor! Iata prima zapada! Inca de ieri a inceput sa ninga cu fulgi desi si mari. " "Ninsoarea" dupa Edmondo de Amicis Se cere copiilor sa identifice anotimpul despre care se vorbeste in text. Care cuvinte din text induc ideea de iarna? (prima zapada, sa ninga, fulgi desi si mari) |
conversatia euristica exercitiul |
Plansa suport |
frontal |
Aprecieri pentru tema de acasa |
4. Anuntarea temei |
1.min |
Poezia "Iarna" de Nicolae Labis |
explicatia |
Tabloul din manual |
frontal | |
5. Dirijarea invatarii |
2. min. 2.min 2.min. |
a) Poezii de alti autori despre iarna: "Iarna pe ulita" de George Cosbuc "Iarna" de Vasile Alecsandri b) Se citeste poezia "Iarna" de Nicolae Labis in gand, elevii avand sarcina sa sublinieze cuvintele necunoscute intalnite in text. c) se explica cuvintele necunoscute si se integreaza in propozitii |
conversatia citirea model conversatia citirea explicativa |
"Iarna pe ulita" de George Cosbuc "Iarna" de Vasile Alecsandri |
frontal |
Aprecieri verbale Aprecierea propozitiilor alcatuite |
5. Dirijarea invatarii |
2.min. |
Citirea model a poeziei "Iarna" de Nicolae Labis |
conversatia | |||
6. Fixarea cunostintelor |
25. min. |
Grupa I (vizual-spatiala)Elevii vor desena un tablou sugerat de strofele poeziei (dupa preferinte) Grupa II (corporal-kinestezica)Isi folosesc corpul pentru a reprezenta : -goana cu care trece iarna; -copii care privesc de la geam tabloul de iarna; -mirosurile placute ce trec prin odai; -nerabdarea, agitatia catelului, care-si doreste partea lui; activitatea tatalui in gospodarie iarna. Grupa III (verbal-lingvistica)Recunosc anotimpul iarna in ghicitorile date; Compleeaza spatiile lacunare din enunturile date; Vor compune doua catrene dupa rimele: -sa cada -trece -zapada -vijelii -vijelie -rece -poezie -hazlii Grupa IV (logico matematica)Socotesc si afla raspunsul la doua ghicitori matematice. Enumera lunile de iarna. Stabilesc cel putin o asemanare si 3 deosebiri intre iarna si primavera care urmeaza. Stabilesc valoarea de adevar a unor afirmatii Alcatuiesc in scris o problema cu expresii din poezie : "podoabe", "pomi" Grupa V (muzical ritmica)Isi amintesc si dau exemple de cantece despre iarna;Recunosc, din textele acestora, elementele specifice iernii; Interpreteaza cantecul "" Grupa VI (naturalista)Sa enumere semnele specifice anotimpului iarna; Sa prezinte jocurile preferate ale copiilor in aer liber iarna Sa realizeze un tabel sinoptic cu semne caracteristice unui calendar al naturii iarna Propun masuri necesare pentru protectia animalelor in acest anotimp Enumera mirosuri specifice care se simt in aer cu prilejul pregatirilor pentru sarbatorile de iarna Coordonatorii celor 6 grupe (interpersonala)Organizeaza o expozitie cu lucrarile realizate Prezinta fisele de lucru Impartasesc colegilor , doamnei impresiile lor despre lucrari Fac aprecieri Acorda puncte fiecarei echipe Toata clasa (intrapersonala)Completeaza oral enuntul: "Daca as fi o luna de iarna, as fi ....., pentru ca ........ " |
Inteligenta vizual/ spatiala Inteligenta corporal/ki- nestezica Inteligenta verbal/ lin- gvistica Inteligenta logico/ma- tematica Inteligenta muzical/rit-mica inteligenta naturalista Inteligenta Interperso-nala Inteligenta intraperso- nala |
Planse de desen, trusa de pictura -costumatie pentru personajul Iarna; -foi mici de geam; -o masca de catel; -costumatie pentru tata. Fise de lucru Fise de lucru Fise de lucru Casetofon CD muzical Fise de lucru Lucrarile (finalizate) de la fiecare echipa |
Activitate de grup Activitate de grup In echipa In echipa In echipa Activitate de grup individual |
Proba practica Inregistrare video Proba practica Inregistrare video Proba practica Inregistrare video Analiza lucrarilor finale Autroevalu-area |
7. Incheierea activitatii |
5. min. |
Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor dobandite de elevi.Tema pentru acasa o compunere cu titlul"Podoabele iernii" |
Conversatia explicatia |
Aprecieri verbale, individuale si colective. |
.Grupa I ( spatial- vizuala)
. Desenati cate un tablou sugerat de strofele poeziei (la alegere, dupa preferinte):
Grupa II ( corporal- kinestezica)
Folositi corpul vostru pentru a reprezenta :
-goana in care trece iarna;
-mirosurile placute ce trec prin odai;
-nerabdarea, agitatia catelului, care-si doreste partea lui;
-activitatea tatalui, in gospodarie, iarna .
Grupa III ( verbal-lingvistica )
Recunoasteti anotimpul din ghicitorile de mai jos:
"Alba, moale si pufoasa,
Nu pot s-o poftesc in casa."
(.....)
"A venit baba din munti,
Peste rauri a pus punti,
Si a prins, spunand povesti,
Flori de gheata la feresti."
(.....)
Compuneti doua catrene dupa rimele date:
-sa cada -trece
-zapada -vijelii
-vijelie -rece
-poezie -hazlii
.. . . .. . .. .
Grupa IV ( logico-matemetica)
Socotiti si aflati raspunsul la cele doua ghicitori matematice:
"Iarna-n marginea padurii
Au iesit 8 copilasi
Cu 8 bulgari fiecare
S-au intors mai la-nserare.
Ia incearca, spune-mi mie,
Bulgari cati vor fi sa fie?
(....)
"Fluturi mari, albi, de zapada,
Au pornit azi sa ne vada
5 x 5 si inca 5
Stau pe capul unui pici
Si cu zece de la mine,
Ia vezi socotit-am bine? "
(......)
Enumerati lunile de iarna:
Stabiliti cel putin o asemanare si trei deosebiri intre iarna si primavara
Stabiliti valoarea de adevar a afirmatiilor:
-Lunile iernii sunt: decembrie, ianuarie, februarie.
-Iarna facem daruri celor ce-I iubim.
-Iarna nu ninge, nu bate vantul, nu este ger.
-Pe pamant se vad paraiase, in luna decembrie, pentru ca se topeste zapada.
-Sarbatoarea Invierii Domnului este totdeauna iarna.
Alcatuiti in scris o problema cu expresiile: "podoabe, pomi "
Grupa V ( muzical-ritmica )
Amintiti-va trei titluri de cintece despre iarna si dati exemple:
Recunoasteti, din textele acestora, elementele specifice iernii:
Interpretati un cantec din cele exemplificate.
Grupa VI ( naturalista)
Enumerati semnele specifice anotimpului iarna.
Exemplificati jocuri ale copiilor, in aer liber, specifice anotimpului iarna.
Realizati un tabel sinoptic cu semne caracteristice unui calendar al naturii.
Propuneti masuri necesare pentru protectia animalelor si plantelor in anotimpul rece.
Enumerati mirosuri specifice pe cere le simtiti in aer, case cu prilejul pregatirilor pentru sarbatorile de iarna.
Tabel sinoptic
Semne specifice calendarului naturii |
Simboluri |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11267
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved