CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
Invatator:
Clasa: I D
Data: 18 . 03 . 2008
Obiectul: Matematica
Subiectul: Adunarea numerelor formate din zeci si unitati cu numere formate
din zeci
Tipul lectiei: predare-invatare
Scopul: - insusirea algoritmului de calcul al adunarii
- consolidarea deprinderilor de calcul oral si scris
- dezvoltarea gandirii matematice
Obiective operationale:
a) cognitive:
O1 - sa descompuna corect numerele formate din zeci si unitati (ca suma de doi termeni)
O2 - sa aplice algoritmul de calcul al adunarii
O3 - sa rezolve corect adunarile date
O4 - sa defineasca corect notiunile de termen, suma
O5 - sa realizeze proba adunarii prin adunare
O6 - sa efectueze corect exercitii de adunare cu doi sau mai multi termeni
O7 - sa sintetizeze rezolvarea unor probleme
b) afectiv-atitudinale:
O8 - sa se incadreze in disciplina de lucru
O9 - sa participe activ si constient la desfasurarea lectiei
c) psihomotorii:
O10 - sa pastreze disciplina pe tot parcursul lectiei
O11 - sa-si ocupe si sa-si mentina corecta pozitia in banca
Strategia didactica
Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, explicatia, problematizarea, demonstratia, munca independenta, jocul didactic
Materiale didactice: manualul, Metodica predarii matematicii, fise de lucru
Forma de organizare: frontala si individuala
Evaluare: formativa, sumativa
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 45 minute
ETAPELE LECTIEI |
UNITATI DE CONTINUT |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
STRATEGIA DIDACTICA |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
EVALUARE |
|
METODE SI PROCEDEE |
MATERIAL DIDACTIC |
|||||
1. Moment organizatoric |
Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei |
Voi avea in vedere pregatirea materialului didactic pentru inceperea orei. Voi asigura ordinea si disciplina elevilor in vederea inceperii lectiei. |
Conversatia |
Manuale, caiete |
Se pregatesc pentru inceperea lectiei. |
Initiala |
2. Reactualizarea cunostintelor anterioare |
Verificarea temei scrise Calculul mintal |
Voi verifica tema calitativ si cantitativ. Voi face observatiile necesare. Pe baza exercitiilor date vom rezolva cerintele impuse. |
Conversatia Exercitiul |
Prezinta caietele de tema. Sunt atenti si activi. |
Initiala |
|
3. Captarea atentiei si anuntarea temei noi |
Anuntarea obiectivelor operationale |
Elevii vor fi anuntati ca vor face adunari ale numerelor formate din zeci si unitati cu numere formate numai din zeci. Se scrie data pe tabla. |
Conversatia |
Sunt atenti la anuntarea temei noi. | ||
4. Dirijarea invatarii |
Adunarea numerelor formate din zeci si unitati cu numere formate din zeci |
Le voi cere elevilor exemple de numere formate din zeci si unitati mai mici decat 20. Solicit elevilor sa-mi spuna numere formate numai din zeci. Cu ajutorul numerelor date stabilim o operatie de adunare recapituland terminologia ( suma, termen). Rezolv demonstrativ exercitiul obtinut. Voi scoate la tabla mai multi elevi care sa rezolve exercitii cu adunarea invatata. Insist pe asezarea termenilor unul sub altul respectand ordinele. Voi cere efectuarea probei adunarii prin adunare si operatia inversa a adunarii. Propun spre rezolvare o problema: " Un cioban are 16 oi negre si 10 oi albe. Cate oi are ciobanul in turma sa?" Se trece la judecata problemei cu toata clasa; ce cunoastem, ce se cere? Se trece la rezolvarea problemei la tabla si pe caiete. |
Conversatia Explicatia Demonstra-tia Exercitiul Problemati-zarea Problemati-zarea Munca independen-ta |
Manualul Caiete Culegere Tabla |
Dau exemple de numere conform cerintelor. Sunt atenti la explicatie si demonstratie. Rezolva operatiile cu adunarea invatata. Rezolva problema. |
Formativ-continua |
5. Asigurarea feed-back-ului |
Fise de lucru individual |
Pe baza fiselor de lucru elevii vor rezolva cerintele stabilite. |
Munca independen-ta Exercitiul |
Fise de lucru |
Rezolva cerintele fiselor de lucru. |
Sumativa |
6. Incheierea lectiei |
Tema pentru acasa |
Fac aprecieri verbale asupra modului de desfasurare a lectiei. Se da tema pentru acasa: exercitiile din manual. |
Conversatia |
Manualul |
Sunt atenti la aprecierile facute. | |
Activitate transdiciplinara: " Gaseste parcarea potrivita" |
Se desfasoara sub forma de joc pe randuri. |
Conversatia problematizarea |
Desfasoara jocul. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4245
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved