CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Clasa : a VI-a
Student practicant:
Obiectul : Educatie civica
Subiectul : Nevoia de lucruri
Tipul lectiei : mixta
Scopul : Insusirea de noi cunostinte, cultivarea atentiei si a grijii pentru lucrurile realizate prin munca omului sau pentru lucrurile din natura
Obiective operationale :
Ø Obiective cognitive:
- sa cunoasca diferenta dintre lucruri si fiinte
-sa identifice lucrurile din versurile date
- sa inteleaga rostul lucrurilor din jurul nostru
- sa aprecieze rostul lucrurilor
- sa ghiceasca lucrurile ce se ascund in spatele ghicitorilor
Ø Obiective afective :
- sa dovedeasca interes pentru activitate
- sa participe activ si constient la ore
Metode si procedee : conversatia, observatia, jocul didacic, explicatia, exercitiul
Mijloace de invatamint : imagini cu diferite obiecte, fise de lucru, ghicitori
Etapele lectiei |
Strategia didactica |
Metode si procedee |
1.Moment organizatoric |
-Pregatirea materialelor didactice in vederea desfasurarii optime a activitatii |
conversatia |
2.Captarea atentiei |
-Se prezinta elevilor versurile "Toate au un rost" ce urmeaza a fi citit in clasa de catre unul dintre elevi (Anexa 1) |
observatia |
3.Anuntarea temei |
-Elevii sunt anuntati ca vor invata despre lucruri |
conversatia |
4.Desfasurarea activitatii |
-Dupa lectura versurilor date, elevii sunt solicitati sa identifice lucrurile prezentate, precizand rostul lor. -Sunt prezentate lucrurile pe care le intalnim in natura si cele care sunt realizate prin munca omului -Se subliniaza atitudinea pe care trebuie sa o aiba oamenii fata de lucrurile create sau fata de cele care exista in natura - Elevii sunt solicitati apoi sa inscrie lucrurile urmatoare (farfurii, pusca, pat, tutun, bijuterii, masa etc.) in grupa potrivita : obiecte necesare, obiecte daunatoare, obiecte de lux - Urmeaza un alt exercitiu in care elevii trebuie sa aleaga dintre lucrurile din imagini pe cele care uneori sunt folositoare si alteori sunt daunatoare, oferind explicatie pentru fiecare situatie. |
exercitiul explicatia conversatia exercitiul observatia exercitiul |
5. Obtinerea performantei |
Se testeaza imaginatia creatoare a elevilor cerand elevilor sa gaseasca cat mai multe intrebuintari care se pot da unor lucruri : o piatra, un fular, o nuca, o batista, etc. |
explicatia exercitiul |
6. Evaluarea performantei |
Se prezinta elevilor mai multe ghicitori in urma carora trebuie sa descopere lucrurile ce se ascund in spatele acestora(Anexa 2) In finalul lectiei se fac aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie |
jocul didactic |
Anexa 1.
Toate au un rost
In jur sunt multe lucruri Pornind pe drum indata
Si vor mai fi, si-au fost Aceasta oare ce-i?
De oameni sunt facute Masina-i. La ce-i buna
Si toate au un rost ! Si care-i rostul ei?
Stam bine-aici in casa, Si muntele de piatra
Afara-i frig, polei; Se-nalta-n cer hai-hui;
La ce-i buna o casa ? La ce e bun un munte ?
Si care-i rostul ei? Si care-i rostul lui?
Ne punem haina noua In jur sunt multe lucruri
Cu buzunare trei; Si vor mai fi, si-au fost
La ce-i buna hainuta ? Si toate ne ajuta,
Si care-i rostul ei? Si toate au un rost!
Anexa 2
Camaruta de lemn tare Si un an de ma privesti,
Tine hainele-n pastrare! Tot pe tine te zaresti
(dulapul) (oglinda)
Cine sade in ghiozdane, Covor negru pe perete
Purtand gume si creioane? Are creta si burete!
(penarul) (tabla)
Sta in casa si in clasa Cine urme albe lasa
Poarta haine si nu-i pasa! Pe tabla neagra din clasa?
(cuierul) (creta)
Care minge colorata
Toata lumea ne-o arata?
(globul pamantesc)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3753
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved