Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: A X-A AUTOCUNOASTERE SI DEZVOLTARE PERSONALA

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

modul: autocunoastere si dezvoltare personala



tema: eu in oglinda

clasa: a x-a b

prof. diriginte

loc de desfasurare: sala de clasa

data 23 ian 2009 ora 10:30

I. STRATEGIA DIDACTICA

OBIECTIV FUNDAMENTAL de a reflecta asupra comportamentelor proprii si a rezultatelor obtinute.

Obiective OPERATIONALE: la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

- sa enumere calitati si defecte care ii caracterizeaza;

sa-si identifice interesele si abilitatile;

sa-si contureze imaginea de sine;

sa propuna metode de imbunatatire a imaginii de sine;

sa-si contureze o imagine de sine corecta si obiectiva.

CONCEPTE CHEIE:

- autoevaluare, autocunostere, perceptia propriei persoane, imaginea de sine, calitati, defecte, eu in oglinda;

RESURSE:

Resurse procedurale/metode: conversatia, expunerea, explicatia, activitate individuala, chestionarul

Resurse materiale: fise de lucru (fisa nr.1 - Harta inimii, fisa nr.2 - Eu in oglinda, fisa nr. 3 - chestionar) chestionar, coli albe de hartie, markere

FORME DE ORGANIZARE: individuala, frontala si pe grupe

FORME DE EVALUARE: observarea sistematica, analiza raspunsurilor.

BIBLIOGRAFIE:

Baban, A. (2001). Consiliere educationala, Editura PSINET, Cluj-Napoca;

Jigau, M. (coord.). Aria curriculara Consiliere si orientare, Institutul de Stiinte ale Educatiei, Consiliul National pentru Curriculum;

- A. Anghel, F. Marcinschi, Decizia e a mea!

II. SCENARIU DIDACTIC

SPARGEREA GHETII

Exercitiu de spargere a ghetii: Fiecare elev primeste o foaie de hartie pe care sa enumere 4 calitati si 4 defecte care ii caracterizeaza. Elevii noteaza aceste traaaturi si apoi le prezinta.

Se trag concluziile: - cunoasterea de catre adolescenti si tineri a partilor pozitive si negative ale personalitatii lor joaca un rol important in gasirea unor modalitati de depasire a aspectelor negative si a unor modalitati de dezvoltare a ceea ce au mai bun. Exista foarte multe elemente ale personalitatii in formare de care ei nu sunt constienti, elemente pe care le ignora sau le minimalizeaza precum si elemente de care sunt mandri.

EVOCAREA:

- profesorul imparte elevilor fisa de lucru nr.1(Harta Inimii) cerandu-le sa realizeze cerintele indicate pe fisa de lucru (fiecare elev primeste o foaie pe care este desenata o inima ce cuprinde patru zone numerotate cu A, B, C, D. Elevii vor trebui sa completeze cele 4 zone in modul urmator:

cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult;

cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi;

cel putin 3 lucruri pe care le faci bine;

cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;)

Concluzii. se citesc cateva fise dupa care acestea se vor afisa pe un panou

REALIZAREA SENSULUI:

Autocunoasterea sau autoaprecierea reprezinta cunoasterea calitatilor si defectelor proprii, a capacitatilor, aptitudinilor si atitudinilor, a trasaturilor de personalitate precum si a gradului lor de dezvoltare. Ea se realizeaza prin comparatie cu ceilalti oameni si evidentiaza particularitatile individuale in cadrul unor grupuri.

Profesorul imparte elevilor fisa de lucru nr. 2 (Palatul oglinzilor) si vor realiza sarcinile de lucru: mai intai se vor autocaracteriza, iar apoi vor face schimb de fise cu colegul de banca pentru a indica trasaturile pe care le-a sesizat el, la final se vor trage concluziile (elevii fiind intrebati daca exista vreo diferenta intre modul in care s-au evaluat ei si modul in care sunt perceputi de ceilalti. Folosind harta inimii vor fi pusi sa identifice daca exista cuvinte scrise in zona D care se regasesc in caracterizarea facuta de coleg).

REFLECTIA:

Redactati un eseu de 5 minute in care sa motivati necesitatea autoaprecierii corecte a imaginii de sine.

Evaluarea activitatii:

Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfasurata.

Fisa de lucru nr.1: Harta inimii




Nume:

 


Cerinta: completeaza spatiile inimii astfel:

A:cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult;

B:cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi;

C:cel putin 3 lucruri pe care le faci bine;

D:cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;

FISA NR. 2

PALATUL OGLINZILOR

Marcheaza cu X in dreptul cuvintelor care te descriu ( il descriu pe colegul de banca) cel mai bine:

EU COLEGUL DE BANCA

Harnic

Emotiv

Inteligent

Prietenos

Zgarcit

Cu simtul umorului

Curajos

Indiferent

Sensibil

Agresiv

Modest

Egoist

Fricos

Rautacios

Sincer

Timid

Calm

Fa schimb de fisa cu alti colegi. Daca vrei unuia sa-i reprosezi ceva si sa-i spui ce nu-ti convine la el, alege cele mai potrivite cuvinte: .

FISA NR. 3

CHESTIONAR

Dati o nota activitatii desfasurate.

Ce v-a placut?

Ce nu v-a placut?

Credeti ca v-a fost utila? Daca da, de ce?





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 9774
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved