CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DISCIPLINA: Educatie civica
CLASA: a IV-a
UNITATEA DE INVATARE: Drepturile copilului
SUBIECTUL: Dreptul copilului la educatie
TIPUL LECTIEI: Insusiri de noi structuri cognitive
SCOPUL: Insusirea de noi cunostinte privind prevederile Convetiei ONU cu privire la
,,Dreptul copiilor la timp liber, joc, odihna, recreere si activitati artistice sportive proprii
varstei sale"- Articolul 28-29.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa-si dezvolte vocabularul prin utilizarea corecta a conceptelor specifice
educatiei civice;
2.1. sa compare situatiile cu privire la drepturile si indatoririle copilului;
2.2. sa identifice norme si reguli de comportament civic in diferite situatii;
3.3. sa descrie tipuri de relatii si atitudini sociale (colaborare, competitie,
solidaritate, toleranta, intoleranta);
4.2. sa exprime opinii personale in aprecierea unor situatii cu continut civic;
3.2. sa inteleaga semnificatia globala a mesajului ascultat, stabilind legaturi
intre informatiile receptate si cele cunoscute anterior;
2.7. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
. cognitive
- sa extraga dreptul fundamental la care se raporteaza noul continut cognitiv cu
o acuratete de 95%, in urma analizei unui citat, din Conventia ONU cu privire
la Drepturile Copilului;
- sa argumenteze de ce este necesara educatia pentru dezvoltarea normala a
fiintei umane;
- sa construiasca un poster cu opinii personale asupra rolului educatiei pentru
dezvoltarea personalitatii si pentru pregatirea pentru o viata activa ca adult;
- sa gaseasca solutii pentru diverse situatii in care se incalca dreptul copilului la
educatie;
. afective:
- sa participe activ, constient si cu placere la desfasurarea lectiei propriu zise.
RESURSE PROCEDURALE: conversatia, problematizarea, brainstorming, studiul de
caz, metoda ciorchinelui, evaluare.
RESURSE MATERIALE: planse didactice cu drepturile copiilor, fise de munca
independente, fise de lucru in grup, extrase din documente.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.
BIBLIOGRAFIE:- Rapotan, N.si Ionita,L., Drepturile copilului, Ed. ,,Spiru
Haret",2006.
- Manualul de Eucatie civica pentru cls. a IV-a , autori: N.
Ilarion, C. Balan, C. Voinea- Ed.CD Press, Buc., 2006
- Salvati Copiii: Drepturile copilului, Buc., 2002.
- Conventia cu privire la Drepturile Copilului, Salvati Copiii, Buc.
2006.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL ACTIVITATII DIDACTICE |
TIMP |
STRATEGII DIDACTICE |
|||||||||||||||||||||
I. Moment organizatoric |
Se asigura: - distribuirea materialului didactic intregului efectiv de elevi; - disciplina necesara desfasurarii in conditii bune a activitatii didactice. |
1 min. |
Exercitiu organizatoric/ frontal |
|||||||||||||||||||||
II.Reactualiza- rea structurilor insusite anterior |
. Consolidarea structurilor cognitive deja existente- Se verifica tema. . Conversatie euristica pentru reactualizarea cunostintelor
|
3 min. |
Conversatie euristica/ frontal |
|||||||||||||||||||||
III.Formarea de noi structuri cognitive IV. Obtinerea performantei V. Evaluarea structurilor noi cunoscute I. Concluzii si aprecieri |
Cer copiilor sa se prezinte si sa mentioneze hobby-ul lor.
Astazi vom discuta despre un alt drept din Conventia ONU, cu privire la dreptul la educatie, deoarece in lume sunt multi copii carora nu li se respecta acest drept. Scriu titlul pe tabla si le spun elevilor sa fie atenti, deoarece la sfarsitul orei trebuie sa fie capabili: - sa analizeze citate din documentele oficiale; - sa cunoasca intelesul unor cuvinte. C. Analiza de documente . Fiecare elev are cate o fisa (nr. 1) care contine extrase din documente oficiale si le cer sa desprinda si sa noteze in caiete acel drept fundamental despre care vom discuta astazi ,,Dreptul copilului la educatie". ,,Orice copil are dreptul la educatie. Educatia trebuie sa pregateasca copilul pentru viata, sa-i dezvolte respectul pentru drepturile omului si sa-l formeze in spiritul intelegerii pacii si tolerantei". D.Ce intelegeti prin educatie? Gasiti cuvinte cu acelasi inteles sau alte cuvinte care va vin in minte legate de aceasta tema. Se va alcatui pe tabla, impreuna cu elevii, o schema asemanatoare cu cea de mai jos. Elevii scriu pe caiete.
E. Rezolvarea ex. nr. 2, pag. 26, din manual Priviti imaginile si raspundeti la intrebari: 1. Ce surse de informare sunt redate in imaginile de mai sus? 2. Gaseste alte surse de informare si spune cum contribuie acestea la eucatia ta. F . Se discuta cu intreaga clasa: - Care este responsabilitatea statului in indeplinirea acestui principiu general al Conventiei ONU ? . Statul are obligatia: ☺de a asigura invatamantul primar, obligatoriu si gratuit pentru toti; ☺de a incuraja crearea diferitelor forme de invatamant secundar; ☺de a asigura tuturor accesul la invatatura; ☺de a pune la dispozitia elevilor si de a permite accesul lor la informare; ☺de a lua masuri pentru frecventarea scolii cu regularitate. - Care sunt responsabilitatile voastre in legatura cu dreptul la educatie? . Datoria de a invata, de a fi prietenos si de a-i ajuta pe ceilalti copii, indiferent de varsta, rasa sau de aptitudinile lor. Completati pe fisa nr. 2 schema de la ex. nr. 1
-. -. -. -.. -. -. -.. G. Activitate pe grupe Organizati in grupe de 4 elevi, vor lucra pe fisa nr. 2, ex. nr 2. Cerinte: 1. Enumerati cateva conditii pe care trebuie sa le indeplineasca un copil pentru a deveni elev. Argumentati de ce credeti ca este bine ca un elev sa mearga la scoala. 3. Ce diferenta este intre un copil care fregventeaza scoala si unul care nu merge la scoala? 4. Desenati obiecte necesare educatiei! Afisez posterele pe tabla si le cer elevilor sa citeasca pe ele. Apreciem pe cele mai interesante. Se analizeaza raspunsurile grupelor. - Ce texte literare va amintiti care se refera la drepturi ale copilului incalcate de oamenii mari? H. Alege: A fi educat inseamna: sa saluti; sa rezolvi probleme la matematica; sa vorbesti cu voce tare in autobuz; sa stii pe e rost poeziile lui Mihai Eminescu; sa rupi florile din spatiile verzi sa multumesti; sa asculti melodia prwfwrata cu volumul dat la maxim; sa faci ordine si curatenie in propria camera sau in clasa; sa te bati cu colegii; Tema pentru acasa- Fisa de lucru - ex. nr. 2 Completati urmatoarele enunturi: A fi elev inseamna . Invat pentru .. . Scoala imi ofera.. . Datoria unui elev este . . Ca elev sunt multumit cand.. . Ca elev sunt nemultumit cand.. . Se dau indicatii. Se fac aprecieri. Indemn elevii sa se autoevalueze. |
3 min. 1 min. 3 min. 3 min. 3 min. 5 min. 5 min. 10 min 4 min. 1 min. 3 min. |
Expunere/ frontal Problematizare/ individual Brainstorming Conversatie/ frontal Exercitiu/ individual Conversatie/ frontal Exercitiu facultativ de grup Expunere/ frontal Explicatie/ expunere/ frontal Exercitiu evaluativ Exercitiu/ Pe grupe Problematizarea Execitiu individual Expunere / frontal Conversatie euristica/ frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10019
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved