CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 11 decembrie
SCOALA: Sc. de Arte si Meserii "Vasile Gherasim", Marginea
CLASA: a III-a C
INVǍTǍTOR:
ARIA CURRICULARǍ: Matematica si stiinte
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVǍTARE: Impartirea
SUBIECTUL LECTIEI: Impartirea la 2 si 3
TIPUL DE LECTIE: consolidare si sistematizare de cunostinte
SCOPUL LECTIEI:
consolidarea cunostintelor referitoare la impartirea la 2 si 3
dezvoltarea operatiilor gandirii
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa utilizeze corect terminologia matematica specifica operatiei de impartire;
O2-sa efectueze exercitii de impartire utilizand scaderea repetata;
O3-sa efectueze exercitii de impartire utilizand inmultirea;
O4-sa afle jumatatea sau treimea unui numar dat ;
O5-sa calculeze de cate ori se cuprinde 2 si 3 in numere date;
O6-sa rezolve corect o problema parcurgand etapele de rezolvare;
O7-sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare.
STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: conversatia, exercitiul, jocul didactic, explicatia, munca independenta
b) resurse materiale: fise de lucru pentru elevi; proiector, planse in format power point, plansa cu rebus, fise de concurs
c) resurse informationale
1. MEC: Programe scolare pentru invǎtǎmantul primar, Bucuresti, 1998
2. Marin Manolescu, Proiectare si evaluare in invatamantul primar ed. Steaua Procion, Bucuresti 1997
3. Daniela si Florian Berechet, Maria si Florin Gardin- Matematica-culegere de exercitii si probleme-clasa a III-a, Ed. PARALELA 45
4. www. didactic.ro
d) Modalitǎti de organizare a activitǎtii cu elevii:
activitate frontalǎ;
activitate individualǎ;
activitate pe grupe.
LOCUL DESFASURARII: sala de clasa
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE |
FORME DE ORGANIZARE |
|||
1.MOMENT ORGANIZATORIC |
-Se creeaza conditiile psihologice si organizatorice necesare unei bune desfasurari a lectiei |
conversatia |
Frontal | ||
2.VERIFICAREA TEMEI |
-Se verifica tema cantitativ in timp ce elevii rezolva exercitiile de pe fisa de lucru.1 (anexa 1) -Se verifica fisa de lucru, apoi calitatea temei pentru acasa. |
conversatia, explicatia munca independenta |
caietele elevilor fise de lucru |
Frontal Individual |
Ev. orala- rezolvarea corecta a exercitiilor de pe fisa de lucru |
3.CAPTAREA ATENTIEI |
-Se prezinta un rebus .Prin rezolvarea lui se obtine pe verticala cuvantul "impartire". -Se poarta o scurta discutie despre aceasta operatie. |
conversatia joc didactic |
plansa cu rebus |
Frontal |
Observarea sistematica |
4. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR LECTIEI |
-Se anunta titlul lectiei "Impartirea la 2 si 3-exercitii si probleme" si cateva din obiective in maniera accesibila copiilor. -Se scrie titlul pe tabla si in caiete. |
explicatia |
Tabla caietele elevilor |
Frontal |
Observarea sistematica |
5.DIRIJAREA INVATARII |
1. CALCUL MINTAL *Aflati catul numerelor: 10 si 2, 15 si 3, 20 si 2, 16 si 2, 27 si 3. *Care este jumatatea nr *Care este dublul numarului 8? Dar jumatatea lui? *Aflati numarul de 3 ori mai mic decat 9. Care este nr de 3 ori mai mare decat 9? Dar cu 3 mai mic? *La jumatatea nr 20 adaugati nr 5. Cat ati obtinut? *Calculati numarul de 3 ori mai mic decat 6.Dublati-l. Mariti-l cu 6. Cat ati obtinut ? 2.CALCUL SCRIS -Se prezinta pe rand slidurile din materialul in format power point. Exercitiile se rezolva la tabla si in caiete. *Bunica a cumparat 12 pisici. Ea le asaza cate 2 intr-un cosulet. De cate cosulete a avut nevoie? Rezolvati folosind scaderea repetata. *Aflati rezultatul ajutandu-va de tabla inmultirii: 2 = 14 : 2 = 9 : 3 = 14 : 2 = *Calculati: -jumatatea nr 2, 6, 12 -treimea nr. 30,15,27 -de cate ori se cuprinde 2 in 20, 8, 16 -de cate ori se cuprinde 3 in 9,24,6 *Munca independenta "Ajuta fluturii sa ajunga la flori" -Se verifica munca independenta. *Socotiti si ghiciti: -Eu sunt jumatatea triplului lui 4. -Sunt catul nr 9 si 3 marit cu 4. -Eu sunt mai greu ! Sunt jumatatea dublului lui 8. |
exercitiul oral exercitiul conversatia exercitiul exercitiul munca independenta |
proiector material ppt caietele elevilor fise de munca independenta |
Frontal Fronta Individual |
Observarea sistematica Ev. orala -raspunsul corect la cerinte Gradul de participare la lectie |
6. OBTINEREA PERFORMANTEI |
- *Problema La ora de abilitati Danut a confectionat 6 globuri, iar Adrian de 2 ori mai putine. Cate globuri au confectionat impreuna ? -Se analizeaza problema : ce se cunoaste, ce nu se cunoaste, cum se poate afla. -Se scrie rezolvarea problemei pe tabla si in caiete. |
exercitiul conversatia analiza sinteza |
Frontal |
Ev. scrisa si orala-rezolvarea fisei de lucru |
|
7.ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI |
CONCURS-Se imparte clasa in trei grupe.Fiecare grupa primeste cate o fisa ce contine exercitii in lant . Fisa trece pe rand pe la fiecare elev iar acesta rezolva un exercitiu si da mai departe. Grupa care termina prima si rezolva fisa corect castiga dreptul de a acorda calificativele pentru aceasta ora de matematica. |
jocul didactic |
fise de concurs |
Individual |
Participarea activa la desfasurarea jocului Autoevaluarea |
8. TEMA PENTRU ACASA |
-Se solicita elevilor sa-si noteze tema pentru acasa (manual, pag 45, ex. 4, 5 si 6 ) |
conversatia |
caietele elevilor |
Frontal |
Observarea sistematica |
ANEXA 1
FISA DE LUCRU
1.Rezolvati:
2 = ____ 24 : 3 = ____
3 = ____ 27 : 3 = ____
2 = ____ 16 : 2 = ____
3 = ____ 8 : 2 = ____
2 + 10 = ____ 27 : 3 - 8 : 2 = ____
_________ = ____ _________________
FISA DE LUCRU
1.Rezolvati:
2 = ____ 24 : 3 = ____
3 = ____ 27 : 3 = ____
2 = ____ 16 : 2 = ____
3 = ____ 8 : 2 = ____
2 + 10 = ____ 27 : 3 - 8 : 2 = ____
_________ = ____ _________________
ANEXA 2
REBUS
A
1 | ||||||||||||||||||||||||
2 | ||||||||||||||||||||||||
3 | ||||||||||||||||||||||||
4 | ||||||||||||||||||||||||
5 |
| |||||||||||||||||||||||
6 | ||||||||||||||||||||||||
7 | ||||||||||||||||||||||||
9 |
B
1.Adunarea repetata de termeni egali
2.Rezultatul adunarii
3.Rezultatul inmultirii
4.Numarul din care se scade
5.Numerele care se aduna
6.Rezultatul scaderii
7.Semnul scaderii
8. Numerele care se inmultesc
9.Adunarea, scaderea, inmultirea sunt matematice
A-B Operatia pe care am invatat-o orele trecute
ANEXA 3
CONCURS PE GRUPE
GRUPA 1
X 2 - 2 : 2 X 3 + 6 : 3 : 2
GRUPA 2
: 3 + 4 : 2 X 4 + 1 : 3
GRUPA 3
X 7 + 9 : 3 : 2 + 7 : 2
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10330
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved