CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
MATEMATICA
PIRATII
PROIECT DE LECTIE
DATA: 20 februarie 2009
CLASA: a II - a B
INSTITUTOR:
SCOALA: Scoala cu clasele I - VIII nr 7 Onesti
OBIECTUL: Matematica
SUBIECTUL: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 - 100, cu trecere peste ordin ,, PIRATII''
UNITATEA: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 100 cu trecere peste ordin
TIPUL: consolidare si sistematizare de cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTA
O.13 - sa efectueze operatii de adunare, in concentrul 0 - 100 cu
trecere peste ordin
O.23 - sa rezolve probleme care presupun doua operatii din
cele invatate
O.26 - sa extraga informatii pe baza rezolvarii unor exercitii;
O.31 - sa exprime oral, in cuvinte proprii etape ale rezolvarii
unor probleme
O.41 - sa manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor
unor exercitii si probleme;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Ø O.1 - sa calculeze corect operatii de adunare, in concentrul 0 - 100 cu trecere peste ordin;
Ø O.2 - sa opereze cu terminologia matematica specifica
Ø O.3 - sa respecte ordinea efectuarii operatiilor in exercitii care contin aflarea sumei;
Ø O.4 - sa asocieze litere unui rezultat;
Ø O.5 - sa exprime oral, cu cuvinte proprii etape ale rezolvarii unor probleme;
Ø O.6 - sa rezolve probleme care presupun doua operatii din cele invatate;
Ø O.7 - sa manifeste rapiditate in rezolvarea fisei de lucru;
Ø O.8 - sa manifeste curiozitate si entuziasm pe tot parcursul orei;
METODE SI PROCEDEE:
v conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca independenta, competitia;
MIJLOACE DIDACTICE:
v plansa - operatii de adunare si scadere
v fisa de lucru;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
v Matematica pentru ciclul primar (Ioana Pencea, Editura Coresi).
v Programa matematica pentru clasa a II a
v "Sa deslusim tainele matematicii" - clasa a II - a
( A. Badescu, G. Iaurum, Editura Aramis, 2003 )
Manual matematica - clasa a II a , Editura Euristica
- Mihai Stanciu-''Didactica postmoderna'',Suceava,Editura Universitatii, 2005
SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII DIDACTICE
Activitatea propunatorului si etapele instruirii |
Activitatea elevilor |
. Moment organizatoric pregatirea clasei, materialelor si a elevilor pentru desfasurarea orei; 2. Captarea si orientarea atentiei Se propune elevilor ca ora de curs sa se desfasoare sub forma unui joc , la sfarsitul careia acestia vor putea descoperii o comoara. 3. Verificarea temei Verific tema calitativ si cantitativ. 4. Anuntarea temei si a obiectivelor Azi, la ora de matematica, vom ajuta piratii sa gaseasca o comoara, rezolvand exercitii si probleme cu numere de la 0 la 100, pentru a invata sa calculam cat mai corect si rapid. 5. Dirijarea subtila a invatarii - Priviti ce am pe catedra - Este un ravas. L-am primit de la niste pirati. - Cine sunt piratii? - Acum va citesc ce ne-au scris! "Vrei comoara mult visata N-ai s-o gasesti indata Ca misterul sa-l rezolvi, Exercitii sa rezolvi! Daca ti mai ramane vreme Pune-te si fa probleme! Primul set de exercitii, Il gasesti ....." - Ce va trebui sa facem ca sa gasim comoara? - Ne-au spus unde gasim exercitiile si problemele? - Gasim exercitiile si problemele rezolvand aceste exercitii. Intorc o plansa cu exercitii de adunare de la 0 la 20 cu trecere peste ordin. Fiecarui rezultat ii corespunde o litera astfel formandu-se cuvantul care arata unde se gasesc exercitiile si problemele. |
..elevii asculta cu atentie indicatiile primite ..elevii prezinta tema ..elevii privesc ..oameni care cauta comori pe mare .. elevii asculta .. sa rezolvam exercitii si probleme .. nu ! .. elevii privesc plansa |
- Ce observam pe plansa - Sa le rezolvam! ___ 12 = A ___ 13 = A ___ 18 = D ___ 11 = T ___ 14 = C ___ 16 = R ___ 15 = E - Ce cuvant am obtinut? - Vino, sa vezi daca e ceva pe catedra - Sa vedem ce se gaseste in primul plic! - Deschideti caietele de clasa. Notam data si titlul "Exercitii si probleme" - Sa rezolvam acum exercitiile din primul plic! - Foarte bine. Dar pentru a afla comoara, trebuie sa rezolvam toate exercitiile din plicuri. - Deschide plicul 2 ! - Sa le rezolvam! - Sa deschidem plicul 3 ! - Ce observi ? - Citeste-o cu voce tare! Notez pe tabla problema. Mariti cu 26 suma numerelor 28 si 37. - Ce va trebui sa aflam prima data - Ce operatie presupune cuvantul "suma - Dupa ce am aflat suma, ce trebuie sa facem cu ea ? - Ce operatie presupune aceasta? - Pofteste la tabla |
.. niste operatii de adunare Elevii solicitati rezolva exercitiile ordonand literele conform rezultatului; .. cuvantul "CATEDRA Elevul solicitat gaseste mai multe plicuri numerotate. Un elev deschide plicul. .. sunt niste exercitii de adunare si scadere. Elevii deschid caietele. Noteaza data si titlul. Elevii solicitati rezolva la tabla exercitiile iar restul in caiete. Elevul solicitat deschide plicul. .. sunt niste exercitii de adunare si scadere. Elevii solicitati rezolva la tabla exercitiile. Un elev deschide plicul. .. o problema Elevul citeste problema. Elevii solicitati vor citi problema. .. vom afla suma .. operatia de adunare .. trebuie sa o marim cu 26 .. operatia de adunare Elevii solicitati rezolva la tabla iar restul in caiete. Rezolvare: 1. Aflam suma 28 + 37 = 65 |
- Sa deschidem plicul urmator, cu numarul 4! - Ce se afla inauntru ? - Citeste-o! Notez problema pe tabla Intr-o livada sunt 16 meri, iar caisi cu 27 mai multi. Cati pomi fructiferi sunt in total? - Ce cunoastem in problema Stim cati caisi sunt ? - Ce stim despre ei ? - Cum putem afla cati caisi sunt ? - Care va fi aceasta operatie ? - Care este intrebarea problemei ? - Ce operatie ne cere aceasta cerinta - Pofteste sa o rezolvi la tabla - Acum sa deschidem plicul cel mare cu numarul 5. - Ce contine plicul ? 6. Obtinerea performantei Impart fisele de lucru. - Daca rezolvati corect fisele veti obtine cuvintele care indica locul unde se afla comoara. Sa lucrati corect si ingrijit. - Ce cuvinte ati obtinut ? Elevul care a terminat rapid si corect cauta si gaseste comoara Evaluarea activitatii Apreciez munca elevilor. Drept recompensa elevii primesc comoara. 8. Tema Manual pg: 87 ex: 6, 7. |
2. Marim 65 + 26 = 91 R : 91 Un elev deschide plicul. .. o problema Mai multi elevi solicitati citesc problema. .. sunt 16 meri .. nu! .. sunt cu 27 mai multi .. prin operatia de adunare .. Cati pomi fructiferi sunt in total? .. operatia de adunare Elevul solicitat rezolva problema la tabla Rezolvare: 1. Cati caisi sunt ? 27 + 16 = 43 2. Cati pomi sunt ? 43 + 16 = 59 R : 59 pomi Elevul solicitat deschide plicul. .. niste fise de lucru Elevii studiaza fisele. Elevii rezolva fisele de lucru. .. "LANGA DULAP" Un elev imparte dulciurile. Elevii noteaza tema. |
65 + 5 =
38 + 2 =
27 + 18 =
50 - 27 =
60 - 35 =
2. Afla suma numerelor: 47 si 19,
58 si 24, 36 si 25,
15 si 37.
Mariti cu 26 suma numerelor 28 si 37.
Intr-o livada sunt 16 meri, iar caisi cu 27 mai multi. Cati pomi sunt in total ?
Efectuati exercitiile, ordonati literele pentru a afla in ce loc e ascunsa comoara:
34 + 29 = ____ 81 = G ; 34 = P ; 92 = A ;
76 + 16 = ____ 53 = U ; 90 = A ; 75 = D ;
48 + 34 = ____ 63 = L ; 82 = N ; 30 = A ;
62 + 19 = ____
15 + 15 = ____
58 + 17 = ____
24 + 29 = ____
38 + 25 = ____
45 + 45 = ____
17 + 17 = ____
Colorati conform rezultatului:
71 = galben
33 + 17 +
38 45 62 = rosu
72 = albastru
23 +
49
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7450
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved