CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
PROPUNATOR:
SCOALA NR 4 CAMPULUNG, ARGES
PROIECT DE LECTIE - Mos Ion Roata si voda Cuza -I. Creanga (abordare integrata) - CLASA: a IV-aARIA CURRICULARA: Limba si comunicare,
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Mos Ion Roata si voda Cuza -I. Creanga (abordare integrata)
TIPUL LECTIEI: consolidare
DURATA: 45 min
OBIECTIVE OPERATIONALE
Pe parcursul lectiei elevii vor dovedi:
O1 sa recunoasca personaje, titlul si autorul unei lecturi studiate dupa
citate/ilustratii date ;
O2 sa faca corespondenta imagine -idee principala,
O3 sa realizeze planul de idei al unei lecturi cunoscute,
O4 sa citeasca fluent, corect, expresiv , fragmente din textul suport,
O5 sa povesteasca fragmente(transformand vorbirea directa in vorbire indirecta),
O6 sa comenteze faptele unor personaje si sa argumenteze atitudinea pro sau
contra ;
O7 sa explice scrierea cu litera initiala mare a unor substantive; scrierea cu
cratima a unor cuvinte selectate din text;
O9 sa recunoasca partile principale ale unei propozitii dezvoltate;
O10 sa analizeze corect gramatical parti de vorbire invatate( substantive , verbe);
O11 sa -si asume diferite roluri in activitatile desfasurate pe grupe;
O12 sa colaboreze cu colegii in cadrul activitatilor pe grupe( in perechi)
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee:
lectura explicativa, conversatia,TURUL GALERIEI, PROCES LITERAR (jocul de rol) , povestirea selectiva, exercitiul, problematizarea, dramatizarea, activitatea independenta
Resurse materiale :
ilustratii "Mos Ion Roata si Unirea"
Povestiri -I. Creanga
costume ( Cuza ,i Mos Ion Roata, boier)
manuale, caiete, fise
Forme de organizare:
frontala, individuala, pe grupe, in perechi
Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematica, tema in clasa, evaluare
prin comparatie, activitate independenta
BIBLIOGRAFIE SELECTIVA:
-manual Limba si literatura romana-cls. a IV-a, autori Marcela Penes, Vasile Molan, editura Aramis
-"Povesti si povestiri"-Ion Creanga
-"Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar" , editura Corint, Bucuresti ,2005
-"Sa dezlegam tainele textelor literare"-cls.a IV-a, Carmen Iordachescu, editura Carminis
-"Metodica predarii limbii si literaturii romane"-V.Goia ,I.Dregatoriu, E.D.P. , Bucuresti, 1995
MOMENTELE LECTIEI |
OP. |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
RESURSE MATERIALE |
DOZARE |
METODE PROCEDEE/ FORME DE ORGANIZARE |
EVALUARE |
1. Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei Se pregatesc materialele |
1 min | ||||
2. Captarea atentiei si verificarea cunostintelor anterioare |
O1 O2 O3 |
Se impart elevii pe doua grupe Fiecare grupa primeste patru imagini (din povestirea"Mos Ion Roata si Unirea"-I Creanga), insotite de cate un citat si cate o plansa suport (anexele1 si 2) Se cere rezolvarea urmatoarelor sarcini de catre fiecare grupa: 1. Recunoasterea titlului lecturii careia ii apartin ilustratiile, autorul si completarea acestor date pe spatiile indicate pe fisa (anexa 2) Realizarea corespondentei imagine -idee principala data si completarea planului de idei al povestirii cu ideile ce lipsesc TURUL GALERIEI Fiecare grupa prin reprezentanti , "viziteaza "cealalta grupa si observa rodul muncii echipei adverse Se fac observatii, se pun intrebari, Fiecare grupa prezinta oral planul de idei al lecturii insotit de ilustratii Se numeste alta lectura care il are ca personaj pe mos Ion Roata: Mos Ion Roata si voda Cuza- I. Creanga, |
-fise de lucru - imagini din "Mos ion Roata si Unirea" |
12 min |
Conversatia Explicatia/ Frontal Jocul expunerea /frontal si individual conversatia/ frontal |
Observare sistematica Frontal si individual aprecierea raspunsurilor |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta tema : Patrunderea in tainele textului cu care elevii au facut cunostinta in orele anterioare: Mos
Ion Roata si voda Se vor lucra exercitii de comunicare diverse, pe marginea textului suport, se va citi si se va povesti selectiv textul , se va realiza rezumatul dupa planul de idei, intocmit anterior si in final se va dramatiza reintalnirea dintre Cuza si Mos Ion Se scrie titlul pe tabla si in caiet |
1 min |
explicatia/ frontal | |||
4. Dirijarea activitatii |
O4 O5 O6 O11 O12 O10 O7 O8 O7 O9 O10 O9 O10 |
A . CITIRE SI POVESTIRE SELECTIVA Se va citi -fragmentul introductiv -fragmentul corespunzator incidentului din Divan - fragmentul prin care Cuza ii reda demnitatea lui Mos Ion Se va povesti oral - dialogul Cuza-Mos Ion (transformarea vorbirii directe in indirecta ) - fragmentul corespunzator disputei din adunarea ad-hoc B. PROCES LITERAR (JOC DE ROL) Se propune dezbaterea incidentului din Divan, prin organizarea unui "proces" prin care Mos Ion - il acuza pe boier de defaimare si jignire si cere sa i se faca dreptate de catre judecatorul -Cuza Elevii isi distribuie rolurile de boier, ion Roata, avocati ai apararii , avocati ai acuzarii, judecator Se desfasoara "procesul": Se prezinta acuzatiile aduse boieru- lui de catre avocatii acuzarii, avocatii apararii motiveaza purtarea boierului Acuzarea contra ataca cu argumente in favoarea taranului Cuza , in calitate de judecator da sentinta , ce -I reda demnitatea lui Mos Ion. C. EXERCITII DE COMUNICARE a)- Scrieti pe caiete numele personajelor principale( Al. Ioan Cuza; Ion Roata) ; - Ce sunt ca parte de vorbire? Argumentati scrierea lor cu litera initiala mare b-)Gasiti in text, expresia folosita de autor pentru pamant putin! Scoateti cuvantul petic din expresie si folositi-l singur in alt enunt. -Scrieti pe caiet familia de cuvinte pentru pamant moment ortografic-explicare scriere "c-un" din expresia"c-un petic de pamant" c) -Selectati propozitia spusa de Cuza referitoare la Dumnezeu ( El nu bate cu ciomagul) -Subliniati partile principale de propozitie! -Prin ce e exprimat subiectul? Dar predicatul? Puneti verbului la trecut! Spuneti tot ce stiti despre partea secundara din propozitia selectata Pe parcursul secventei ,se analizeaza raspunsurile elevilor, se corecteaza pe loc greselile de exprimare si erorile gramaticale |
-manual si volumul Povestiri- Ion Creanga -plansa- Planul de idei (intocmit in ora precedenta) Costume -Cuza taran, boier caiete manual |
10 min 10 min 10min |
Exercitiul/ frontal -povestirea selectiva dupa plan/ frontal si individual joc de rol -problematizarea si /pe grupe exercitiul/ frontal si individual -exercitiul/ in perechi -exercitiul/ individual |
tema in clasa Obsrvarea sistematica Observarea sistematica Tema in clasa Activitate independenta scrisa |
5.Incheierea lectiei Tema pentru acasa |
O11 O12 |
DRAMATIZARE -fragmentul corespunzator reintalnirii de peste ani a domnitorului cu Mos Ion Caracterizarea unuia personaj principal folosind ca material ajutator ciorchinele realizat in cadrul lectiei |
Costume |
7min |
Dramatizare -concurs pe grupe expicatia/frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 12210
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved