CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Profesor
Data
Disciplina: Biologie
Clasa: a XII-a E
Tema: Modelarea structurii dublu-catenara a ADN-ului
Nr. de ore: 1
Tipul lectiei: Consolidare de cunostinte bazata pe modelare,descoperire dirijata si algoritmizare
Scopul lectiei: Cunoasterea structurii ADN-ului in vederea intelegerii rolului sau ca purtator al informatiei genetice.
Obiective operationale: - pe parcursul lectiei si la sfarsitul acesteia elevii trebuie:
sa recunoasca, cu ajutorul modelelor, substratul biochimic al informatiei genetice,
sa construiasca (cu ajutorul modelelor) un segment dintr-o molecula de ADN;
sa inteleaga cum se poate stabili inrudirea dintre doua specii diferite;
Metode si procedee: modelarea, descoperirea dirijata, problematizarea, algoritmizarea, explicatia, conversatia, demonstratia, observatia, lucrul cu manualul,
Mijloace de invatamant: carton, rigla, coli A4 de patru culori diferite, sarma de cupru sau aluminiu de diferite grosimi, program informatic corespunzator.
Organizarea activitatii
colectiv, pe grupe si individual
Nr. curent |
Evenimentele lectiei |
Situatii si sarcini de invatare |
Moment organizatoric |
Lectia se desfasoara in laboratorul de biologie. Elevii se pregatesc pentru lectie, prof. verifica prezenta, tinuta elevilor, asigurarea materiala a lectiei. |
|
Reactualizarea unor cunostinte insusite anterior |
Profesorul solicita elevilor sa-si aminteasca cunostinte referitoare la primele experiente ce vizau structura si functiile acizilor nucleici; structura nucleotidelor, modul de stabilire a legaturilor dintre bazele azotate. |
|
Captarea atentiei si enuntarea obiectivelor |
P. anunta tema lectiei si distribuie elevilor fisele de lucru. Profesorul deruleaza pe monitorul computerului un program informatic in care este prezentata structura nucleotidelor si modul lor de formare. |
|
Dirijarea etapelor lucrarii practice |
Profesorul organizeaza clasa in grupe de elevi, fiecare grupa urmand sa confectioneze din carton elementele structurale ale nucleotidelor (baze azotate, pentoze, radicali fosforici). Elevii urmeaza pas cu pas etapele din fisa de lucru, sub stricta supraveghere a profesorului, care ii ghideaza si spre urmarirea aranjamentului spatial. Profesorul formuleaza sarcina construirii unui fragment din molecula de ADN dupa schema ATACGTAGCT TATGCATCGA Urmarind derularea programului computerizat elevii realizeaza mai intai modelul unui nucleosid, apoi modelele mai multor nucleotide. Se asambleaza modelul unei catene ADN, apoi modelul catenei complementare. Cu ajutorul unor sarme de cupru se realizeaza puntile de hidrogen (duble intre A si T, triple intre C si G). Cu ajutorul programului informatic este prezentata sugestiv denaturarea si renaturarea ADN. |
|
Asigurarea fixarii cunostintelor |
Profesorul continua sa adreseze intrebari legate de procesul de replicare, denaturare si renaturare a ADN, diferente intre structura ADN si ARN. |
|
Evaluare formativa si transfer de cunostinte |
Profesorul apreciaza raspunsurile si noteaza elevii. |
MODELAREA STRUCTURII DUBLU-CATENARE A ADN-ULUI
Materiale necesare: carton sau placaj, trusa de traforaj, echer, compas, patru culori diferite, sarma de cupru sau aluminiu de diferite grosimi, ace cu gamalie.
Mod de lucru:
Desenarea pe carton sau pe placaj a modelului adeninei, guaninei, timinei si citozinei - dimensiunea 5-10 cm (5 cm pt. pirimidine si 10 cm pentru. purine). -fig. 1
Decuparea modelului fiecarei baze azotate si colorarea modelelor: A-galben, T-negru, G-rosu, C-albastru. Se realizeaza circa 30-40 de copii pentru fiecare baza azotata.
Desenarea modelului dezoxiribozei sub forma unui hexagon ca cel din figura, cu stabilirea pozitiei carbonului 3' si 5' (care apare ca o prelungire a hexagonului la unul din capetele sale ascutite). Efectuarea a 30-40 de copii.
Desenarea unui patrat cu latura de 3-4 cm, reprezentand radicalul fosforic. Efectuarea a 30-40 de copii.
Folosind fig. 1, stabiliti o succesiune de baze azotate pentru una din catenele dublei elice ( de exemplu A,G,C,T,T,A,A,G,C,T,T,A,A,T,A,T,T,A,G,G,G,C,C,A,A).
Pe principiul complementaritatii, stabiliti cu ajutorul decupajelor bazelor azotate succesiunea de pe catena complementara ( in cazul de mai sus ea va fi: T,C,G,A,A,T,T,C,G,A,A,T,T,A,T,A,A,T,C,C,C,G,G,T,T).
Legati bazele azotate la cele doua catene complementare prin punti de hidrogen (duble intre A si T si triple intre C si G), folosindu-va de sarme mai groase decat cele folosite la legaturile dintre celelalte componente. Sarmele le prindeti in modelul bazelor azotate la locul potrivit, asa cum se vede in fig. 2
Stabiliti legatura dintre modelul bazei azotate si acela al dezoxiribozei cu ajutorul sarmei, facand un orificiu in cele doua modele la locul potrivit conform Fig.2
Stabiliti legatura dintre modelul dezoxiribozei si acela al radicalului fosforic, urmarind regula ca la o catena aceasta legatura sa fie de la carbonul 5' la carbonul 3', iar la catena complementara de la 3' la 5', sugerand sensul opus al celor doua catene complementare.
Toate materialele indicate, ca si solutiile tehnice folosite sunt variabile in functie de ingeniozitatea si posibilitatile fiecarui experimentator.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4243
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved