CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA 12 decembrie 2008
CLASA : I-a
PROFESOR
ARIA CURRICULARA Arte
DISCIPLINA : Teorie si solfegii
TIPUL LECTIEI : Exersarea de competente
OBIECTIVE CADRU DE REFERINTA:
1.5. sa diferentieze auditiv calitatile sunetului muzical (intensitatea, durata, inaltimea)
1.6. sa recunoasca auditiv, dupa structura ritmica, cantecele invatate
2.1. sa interpreteze cantecele din repertoriu in nuanta medie:- cantarea colectiva in nuanta medie fireasca, cu
participare afectiva;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive: O1- sa-si insuseasca vizual si practic locul notei SI din octava I-a pe portativul muzical
O2 - sa recunoasca si sa intoneze curat nota SI in cadrul unor exercitii de intonatie;
O3 - sa recunoasca duratele de patrime, optime si doime;
O4 - sa citeasca ritmica duratelor;
O5 - sa interpreteze corect piesa "Ninge" (autor Ion Vintila);
O6 - sa alcatuiasca singuri exercitii cu nota SI;
Afective : O7 - sa manifeste efectiv placere pentru a canta si a participa la activitate;
O8 - sa intoneze expresiv piesa "Ninge" (de Ion Vintila);
O9- sa manifeste spirit de colegialitate si cooperare in cadrul echipei;
O10 - sa participe cu interes la activitate;
O11 - sa se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate;
Psihomotorii : O12 - sa-si mentina pozitia corecta in timpul executiei muzicale;
O13 - sa utilizeze corect spatierea notelor pe portativ in exercitiile propuse;
O14 - sa utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spatierea caietului;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee : conversatia euristica, explicatia, invatarea prin cooperare, invatarea prin descoperire, exercitiul oral si scris,demonstratia, problematizare, auditia, instruirea sub forma de joc, metoda cubului;
Mijloace de invatamant : planse cu notele muzicale invatate pana in prezent, manualul, instrumentul muzical - pianul;
FORME DE ORGANIZARE : activitatea frontala, activitatea pe grupe, activitatea independenta.
Resurse si managementul timpului
spatiul de lucru : sala de clasa
capacitati normale de invatare ale elevilor
capacitatile aptitudinale ale elevilor
timpul de invatare : 45 minute
DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTELE LECTIEI |
TIMP |
ELEMENTE DE CONTINUT |
OB. |
METODE |
MIJLOACE |
1.Moment organizatoric |
- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele, caietele necesare orei de educatie muzicala si voi nota absentii - Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice. |
|
|||
2.Verificarea temei. |
- Voi verifica tema atat cantitativ cat si calitativ; - Verificarea calitativa se face selectiv. Astfel, elevii vor fi solicitati prin sondaj, sa descopere duratele notelor din exercitiile ritmice, sa motiveze raspunsurile, antrenand intreaga clasa, prin intrebari frontale |
Conversatia euristica |
Caietul de muzica |
||
3.Realizarea cunostintelor invatate anterior. |
- Se va realiza o verificare orala a cunostintelor, folosind planse cu notele muzicale cunoscute, planse cu valorile de note. |
Conversatia euristica Explicatia Metoda exercitiului |
Plansele pentru exercitii |
||
4.Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor. |
- Voi anunta elevii ca astazi vom sistematiza cunostintele noastre anterioare referitoare la notele cunoscute si integrarea notei SI din octava I-a in cadrul unor exercitii vocale, situate pe plansele de lucru. - Cunostintele se vor consolida in exercitiile aplicative cat si prin executarea voala prin descoperire a cantecului cunoscut "Drag mi-e jocul romanesc", ce vor fi rezolvate prin activitati frontale, cat si prin activitati independente prin aplicarea notiunilor teoretice - Voi comunica elevilor obiectivele urmarite intr-o maniera accesibila acestora. - Se va scrie pe tabla, pe portativ sunetul Si si controla daca in caietele lor aceasta nota a fost scrisa corect. |
O12 O1 O2 O3 |
Conversatia Explicatia Demonstratia Metoda exercitiului |
Plansele pentru exercitii Tabla |
|
5. Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare. Dirijarea invatarii si obtinerea performantelor |
- Elevii vor incerca sa realizeze in caiet 2 masuri cu nota SI in masura de 2/4, dupa care se va deschide manualul la lucrarea muzicala "Ninge"(de Ion Vintila) si se vor analiza duratele notelor si executarea lor corect din punct de vedere ritmic. - Lucrarea va fi explicata si analizata dupa continutul strofelor. - Se vor forma 4 grupe de elevi care vor invata textul muzical fractionat in cele 4 strofe existente, dupa care rolurile lor se vor schimba, ca in final fiecare sa poata sustine singur piesa da capo al fine. |
O6 O4 O5 O13 O14 O7 |
Conversatia Explicatia Demonstratia Auditia Descoperirea Instruirea sub forma de joc |
Manualul |
|
6. Consolidarea cunostintelor |
- Se va lucra dupa plansele care vizeaza ritmul muzical si plansele cu exercitiile melodice ce utilizeaza in continutul lor nota SI. - Se va face marcarea structurii ritmice a cantecului, prin batai din palme, miscari corporale, jucarii muzicale; - Se va trece la detasarea structurii ritmice a primului vers sau a altui vers reprezentativ si marcarea acesteia; - Se va identifica cantecul dupa structura ritmica a versului ales, printr-o receptare auditiva; - Se va trece la interpretarea alternativa, de la vers la vers, vocal si in gand, timp in care se vor marca sonor timpii masurii din cantec (auditie interioara, prin joc). - Se va exersa pe grupe piesa "Ninge" si apoi se va executa cu toata clasa. - Se va incerca executia piesei muzicale cu acompaniament la pian. - Se vor pune intrebarile : "Ce stiu despre nota Si?" "La ce imi servesc cunoasterea notelor muzicale"?, "Ce piesa muzicala o cunoasteti care include si nota SI?" "Cine a vazut filmul: "Sunetul muzicii"?" Prin metoda cubului, elevii vor raspunde la intrebarile si notiunile insusite la aceasta lectie - Se va propune elevilor sa se autoevalueze corect intre ei. |
O9 O10 O11 |
Conversatia Descoperirea Problematizarea Instruirea sub forma de joc Metoda exercitiului Modelarea Povestirea |
Plansele pentru exercitiile ritmice si melodice |
|
7.Tema pentru acasa |
Pentru acasa elevii vor realiza o tema de 4 masuri in 2/4 in care vor compune un asa-zis "cantec" cu notele cunoscute , incluzand si nota SI , cu duratele de optimi, patrimi si doimi. - Vor executa ritmic si apoi melodic cantecul "Ninge" , vor solfegia cantecul "Drag mi-e jocul romanesc"si vor reflecta daca la gradinita au cantat un fragment din cantecul care a stat la baza filmului "Sunetul muzicii". |
PLANSE DE LUCRU
Exercitii ritmice cu duratele notelor cunoscute:
1.
2.
3.
4.
Exercitii melodice cu notele cunoscute :
1.
2.
Solfegiu:
Grupele:
gr.A gr.B gr.C gr.D
Bibliografie :
Programa scolara a Educatiei muzicale din Invatamtantul vocational
Ion Vintila, Valentin Gabrielecu - Manualul de TEORIE SI SOLFEGII - Invatamantul vocational, profil artistic, specializarea muzica, clasa I, Ed. Didactica si pedagogica, 2006
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5531
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved