CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA : a IV-a
DISCIPLINA: Stiinte ale naturii
TILUL: Ciclurile vietii omului
TIPUL LECTIEI: predare-invatare-evaluare
MOTIVATIE:-Imbogatirea cunostintelor cu privire la viata omului, la activitatile acestuia, la ceea ce este specific lui; Elevii au posibilitatea sa recunoasca unele activitati desfasurate de acesta, sa cunoasca principalele etape ale vietii omenesti
OBIECTIVELE LECTIEI:
-sa observe diferentele intre fiinta umana si celelalte fiinte
-sa identifice in fragmentele din manual ciclurile de viata ale omului
-sa realizeze o schema cu ciclurile de viata ale omului atasand corect imaginile
-sa manifeste interes pentru lectie
EVALUARE
Nivelul implicarii copiilor-ciorchinele
-fiecare copil sa spuna ceva legat despre om
-Produsul activitatii -Stiu/Vrea sa stiu/ Am invatat-sa se completeze cu ideile copiilor
-Produsul activitatii de reflectie-Realizarea unei scheme cu ciclurile vietii omului
CRITERII PENTRU A EVALUA SCHEMA CU CICLURILE VIETII OMULUI-lizibilitatea, corectitudine in atasarea imaginilor etapelor de viata ale omului
RESURSE MATERIALE: fise de lucru, tabla, lipici, foarfece, manual
BIBLIOGRAFIE:-Elena Ibric, Marinela Chiariac,Cecilia Macri(2006)- manual cls. a IV-a, M.E.N, Editura Tiparg
METODE SI PROCEDEE: expunerea, conversatia, exercitiul, metoda Stiu-Vrea sa stiu-Am invatat, metoda ciorchinelui,eseu de 5 minute, Tehnica Ganditi/Lucrati in perechi/Comunicati.
DURATA: 1 ora
PROPUNATOARE:
Etape si continut esential |
Obiectivele lectiei |
Conceperea si organizarea activitatii |
Evaluare |
1. Organizarea clasei |
Se realizeaza un climat afectiv corespunzator desfasurarii lectiei. Se pregatesc materialele necesare pentru activitate. | ||
2. Captarea atentiei |
-sa manifeste interes pentru lectie |
Se realizeaza cu ajutorul unui scurt rebus iar pe partea verticala -mijloc se afla titlul lectiei-Omul | |
3. Anuntarea temei |
Se spune ca azi vor invata mai multe despre om si in special despre ciclurile vietii ale omului. Se pun intrebari despe ce inteleg ei prin ciclul vietii si daca se aseamana cu un drum pracurs de om. |
- observarea comportamentului nonverbal |
|
4. Evocare |
-sa observe diferentele intre fiinta umana si celelalte fiinte |
Li se cere copiilor individual, timp de 5 minute sa scrie tot ceea ce stiu despre om sub forma unui scurt eseu,despre activitatile sale, despre organismul sau,despre ceea ce il deosebeste de celelalte vietuitoare.Se foloseste metoda Tehnica Ganditi/Lucrati in perechi/Comunicati. Dupa aceasta se discuta in perechi ceea ce au notat. Cu raspunsurile copiilor se face un ciorchine la tabla. Elevii il scriu si ei in caiete. |
- aprecierea raspunsurilor |
5. Realizarea sensului |
-sa identifice in fragmentele din manual ciclurile de viata ale omului |
In cadrul acestei etape se lucreaza cu manulalul si frontal. Se citeste lectia din manual si in paralel se noteaza in tabelul realizat la tabla si in caiete "Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat." Inainte de a se citi lectia se completeaza cu elevii coloana Stiu. In timp ce se citeste lectia se completeaza si coloana Am invatat cu noile cunostinte. Dupa ce s-a terminat de citit lectia in curs de cinci minute se lasa elevii sa noteze in coloana "Vreau sa stiu "ce ar mai dori sa afle despre om. |
- observarea modului de lucru al elevilor si oferirea de ajutor la posibile dificultati de pe parcurs |
6. Reflectie |
-sa realizeze o schema cu ciclurile de viata ale omului atasand corect imaginile |
In cadrul acestei etape se impart fise de lucru elevilor , lipici si foarfece. Pe fisa de lucru au niste imagini cu oameni de diferite varste. Li se cere copiilor cat mai au timp sa realizeze ciclul vietii omului si sa ataseze imaginile corespunzator etapei de varsta pe o coala de desen. |
- aprecierea modului de lucru |
7. Concluzii/ Evaluare |
Se fac aprecieri verbale stimulative, individuale si colective. Se apreciaza munca elevilor si se recompenseaza acestia cu calificative. |
- aprecieri verbale - calificative |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4768
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved