CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Scoala Speciala Dorohoi
Anul scolar 2007-2008
PROIECT DIDACTIC
DATA: 2. 04. 2008
CLASA a III-a A
GRUPA I
DURATA: 45 de min
OBIECTUL: Terapia tulburarilor de limbaj
TULBURAREA DE LIMBAJ: Dislalie polimorfa
TEMA: Realizarea pronuntiei corecte a sunetelor deficitare
SUBIECTUL: Diferentierea sunetelor "p" si "b"
SCOPUL: Formarea priceperilor si deprinderilor de pronuntie corecta
TIPUL ACTIVITATII: Corectiv- terapeutica
OBIECTIV GENERAL: Diferentierea sunetelor "p" si "b" in emitere independenta, in silabe directe si indirecte, cuvinte care contin sunetele "p" si "b", cuvinte paronime, propozitii cu aceste cuvinte;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa pronunte corect sunetele "p" si "b";
-sa recunoasca vizual si auditiv sunetele in silabe, cuvinte, propozitii;
-sa descopere diferentele de articulatie dintre "p" si "b";
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, demonstratia articulatorie, explicatia, exercitiul, comparatia;
MIJLOACE DIDACTICE: oglinda logopedica, imagini cu obiecte a caror denumire contine sunetele "p" si "b", material verbal, plansa, alfabetul.
PROPUNATOR: BUHASCHI LUDMILA
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. crt. |
Etapele activitatii |
Timp |
Desfasurarea activitatii |
Metode si procedee didactice |
Evaluare |
Pregatirea activitatii |
2min. |
Pregatirea materialului didactic, aerisirea salii de clasa, dezinfectarea oglinzilor logopedice, asezarea copiilor la locurile lor. | |||
Reactualizarea articularii corecte a sunetelor "t" si "d" |
15min. |
Realizarea catorva exercitii de incalzire a aparatului fono-articulator. Realizarea unor exercitii de dezvoltare a auzului fonematic. Exercitii de pronuntie a unor cuvinte ce contin sunetele "t" si "d". |
conversatia demonstratia articulatorie exercitiul |
frontala |
|
Dirijarea activitatii terapeutice |
20min. |
Se pronunta sunetul "p", apoi sunetul "b", avand grija ca subiectul sa realizeze corect diferenta de articulare si sa constientizeze diferentele prin palparea laringelui in timpul emiterii sunetelor. Se vor pronunta silabe ce contin sunetele "p" si "b" in toate pozitiile, iar subiectul va trebui sa le reproduca. (ex.: pa-ba, apa-aba, ap-ab) Se va utiliza aparatul pentru educarea auzului, pentru a constientiza diferentele de articulare. Se vor repeta prin vorbire reflectata cuvinte ce contin sunetele "p" si "b". (ex. pot-bot, pata-bata, por-bor, pir-bir, par-bar, para-bara, corp- corb, pol-bol) Se vor prezenta apoi copiilor imagini pe care vor trebui sa le denumeasca. Li se va solicita sa precizeze in care cuvinte se aude sunetul "p" si in care se aude sunetul "b", precum si pozitia pe care o ocupa in cuvant. Se vor formula propozitii pe baza acestor imagini. Se vor imparti copiilor jetoane cu imagini si li se va cere sa le aranjeze pe doua coloane separate, in functie de sunetele pe care le contin cuvintele care le denumesc. Elevii vor fi ajutati si indrumati in realizarea acestei sarcini. Pe tot parcursul activitatii se vor face corectarile de pronuntie care se impun. |
demonstratia articulatorie conversatia explicatia comparatia conversatia explicatia comparatia jocul didactic |
individuala |
|
Asigurarea retentiei |
6min |
Se vor repeta serii de cuvinte paronime, corect, precizandu-se sensul fiecarui cuvant. Se vor alcatui apoi propozitii cu aceste cuvinte. |
demonstratia articulatorie explicatia |
individuala |
|
Evaluare |
2min. |
Se vor face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii. Vor fi evidentiati copiii care au manifestat interes, au fost activi si au raspuns corect. |
conversatia evaluativa |
finala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2447
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved