Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC CLASA: a III-a Limba si literatura romana Tudor Vladimirescu

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



CLASA: a III-a

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

SUBIECTUL : Tudor Vladimirescu

MOTIVATIA : Lectia este valoroasa prin:

-mesajul transmis:dorinta de libertate,demnitate,

patriotism;

-prilejurile de exersare critica:sa intrebe,sa asculte,

sa argumenteze,sa lucreze individual si in grup;

-corelarea cunostintelor din istoria neamului,aflate

intamplator sau in alte ore,cu textul nou;

-desteptarea curiozitatii privind modul de lucru.

OBIECTIVE : -CADRU:

II Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;

III. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului

scris;

IV. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.

-DE REFERINTA:

II.-4 - sa redea prin cuvinte proprii un paragraf

dintr-un text;

III-2 sa desprinda informatii esentiale dintr-un

text citit;

III-4 sa citeasca intr-un ritm propriu un text nou;

III-5 sa manifeste interes pentru lectura;

IV-2 sa utilizeze sensul cuvintelor noi intr-un

enunt propriu.

-OPERATIONALE:

- sa formuleze intrebari si raspunsuri;

- sa argumenteze propria parere;

- sa gaseasca insusirile lui Tudor Vladimirescu;

- sa gaseasca ideile principale,sub forma de titluri;

sa citeasca fragmentul corespunzator unei idei;

sa alcatuiasca propozitii cu ajutorul cuvintelor si expresiilor date.

-EDUCATIVE:

- cultivarea sentimentului de admiratie si

recunostinta fata de eroii neamului;

abordarea cu curaj a unor situatii problema;

dezvoltarea sentimentului patriotic.

CONDITII PREALABILE

Elevii trebuie sa aiba:

- deprinderi de citire(in gand si cu voce tare-corecta,constienta,

cursiva,coerenta);

- deprinderi de a asculta,de a respecta opiniile celorlalti;

- deprinderi de munca independenta,in perechi,in grup.

-2-

EVALUARE: Eseu

RESURSE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI:

textul:

fise;

coli de hartie

carioca;

lectia se va desfasura pe parcursul a 90 minute.

LECTIA PROPRIU - ZISA

EVOCARE

Pe baza imaginii din manual se stabileste faptul ca oamenii au pornit

la lupta si ca aveau in frunte pe Tudor Vladimirescu.

Ii anunt ca vor citi textul,scriind titlul pe tabla (eu) si pe caiete (ei).

Anunt obiectivele operationale.

REALIZAREA SENSULUI

Impart clasa in patru grupe de elevi.

Fiecare copil are pe banca un Mana oarba

fragment din text( 4 fragmente).

Elevii citesc fragmentul dat pana cand il

pot prezenta colegilor din grupa: identifica cuvintele noi,primesc intrebari, ofera raspunsuri colegilor,rezuma fragmentul,stabilesc titlul fragmentului.

Dupa ce s-au facut aceste discutii,fiecare elev incearca sa stabileasca locul fragmentului sau in text,fara a se uita pe fisa celorlalti,bazandu-se pe informatiile obtinute din intrebari si raspunsuri.

Apoi scrie pe spatele fisei lui numarul de ordine pe care l-a stabilit.

Copiii citesc textul,in ordinea gasita.Daca li se pare ca asezarea fragmentelor nu a fost corecta,refac impreuna textul,aranjand fragmentele in alta ordine.

Ascult textul realizat de fiecare grupa.

Copiii spun care sunt cuvintele noi si cum le-au explicat.

Pe tabla va fi scris un text,in care ei vor inlocui cuvintele subliniate cu altele citite de ei.

Tudor Vladimirescu a ajuns erou popular.

El era de inaltime mijlocie.In martie 1821,Tudor a ridicat steagul luptei.Taranii l-au insotit.

Inspaimantati,boierii au fugit din tara.

Prin inselaciune si necinste Tudor a fost prin si ucis,dar flacara luptei poporului roman a ramas in inimile noastre.

Poporul pretuieste amintirea acestui mare patriot.Sacrificiul lui a ramas viu in memoria romanilor.

Se citesc propozitiile scrise pe tabla si se inlocuiesc cuvintele subliniate.

Copiii (individual) completeaza prima sarcina din fisa.

I-Grupeaza pe familii cuvintele inrudite cu : inima,vorba,suflet.

( inimos,sufletesc,vorbaret,a vorbi,sufleteste,.a insufleti,vorbitor,neansufletit, inimioara,sufletel,vorbulita,insufletit,vorbit).

REFLECTIE

Fiecare copil se gandeste la intrebari

referitoare la text.Se adreseaza intrebarile Braistorming

colegului de banca si se raspunde. In perechi

Stabileste fiecare intrebarea cea mai

interesanta si o adreseaza clasei.

Le adresez si eu cateva intrebari:

-3-

1-Cine a fost Tudor Vladimirescu? Braistorming

2-De ce s-a ridicat el la lupta ? In grup

3-De ce l-au urmat taranii ?

4-Ce au facut boierii ? De ce ?

5-Cat timp a condus Tudor tara ?

6-De ce ii cinsteste poporul memoria ?

Individual,elevii scriu pe fise insusiri ale lui Tudor Vladimirescu.

Apoi se grupeaza si scriu insusirile pe

o coala pe care o vor afisa.

Fiecare grup va trece pe la colile colegilor Turul

citind,completand acolo unde considera ca este nevoie, galeriilor

desenand si propriile sigle.

Grupul revine la coala lui initiala,citeste

observatiile facute,da explicatii clasei.

Scriu pe tabla insusirile gasite de elevi,iar ei si le noteaza in caiete.

EVALUARE

Elevii scriu,pe fise,rezumatul ( pe scurt ) al textului.

INCHEIERE

Grupati,elevii raspund la intrebarile: Lucrul in

a-De ce poate fi numit Tudor Vladimirescu echipa

erou national ?

b-Ce putem invata din acest text ?

EXTINDERE

- Cum altfel s-ar fi putut termina Lucrul in grup

povestirea ?

Le recomand elevilor sa citeasca si alte povestiri despre Tudor Vladimirescu,pe care sa ni le prezinte ora viitoare.

INVATATOARE:



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2940
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved