CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a III-a
ARIA CURRICULARA :Limba si comunicare
DISCIPLINA : Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE : Vestitorii primaverii
SUBIECTUL : "Rapsodii de primavara" de George Toparceanu
TIPUL LECTIEI : predare-invatare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar/nonliterar in pagina
sa aseze corect in pagina textele scrise, respectand scrierea cu alineate si spatiul liber intre cuvinte, scrierea caligrafica / lizibila
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1- sa citeasca corect, constient, activ si cursiv poezia "Rapsodii de primavara" dupa George Toparceanu;
O2- sa integreze noile achizitii in contexte proprii;
O3- sa rezolve sarcinile din fisa de lucru;
O4- sa scrie caligrafic un fragment din poezie;
RESURSE:
Procedurale: conversatia, explicatia, observarea, exercitiul
Materiale: volumul de poezii, manualul, fise de lucru
FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual
BIBLIOGRAFIE
Serdeanu Ioan, Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, Editura Didactica si pedagogica, Bucuresti 1993;
*** - ,, Programe scolare pentru clasa a IV -a, Limba si literatura
romana ", Bucuresti, 2005;
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Ob. op |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Strategie didactica |
Obs |
||
Metode procedee |
Mijloace de inv. |
Forme de org. |
||||||
Moment organizatoric |
-Pregateste materialele necesare pentru buna desfasurare a lectiei |
-Se pregatesc pentru lectie |
frontal | |||||
Verificarea cunostintelor |
- Verifica tema pentru acasa cantitativ si calitativ |
- Citesc/ asculta continutul temei si se corecteaza unde este nevoie. |
conversatia exercitiul |
frontal | ||||
Captarea atentiei |
Prezint elevilor urmatoarea ghicitoare Cine aduce iar in tara Mandre pasari calatoare, Imbraca gradina-n floare Si-ncalzeste vremea afara? |
-descopera raspunsul la ghicitoare (primavara) |
exercitiul explicatia |
frontal | ||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Precizez elevilor ca azi vom invata poezia Rapsodii de primavara de George Toparceanu, iar daca sunt atenti, la sfarsitul orei reusesc sa citeasca corect poezia, sa inteleaga mesajul pe care aceasta il transmitei, sa rezolve corect o fisa de lucru, veti afla care sunt semnele primaverii. |
- Sunt atenti la ceea ce le comunic |
explicatia |
frontal | ||||
Dirijarea invatarii |
- Prezinta cateva date despre autor; -Prezinta o plansa cu portretul scriitorului si volumul din care face parte poezia "Vestitorii primaverii"; - Citesc , din volum, poezia in intregime - Solicit citirea fragmentului prezentat in manual -Solicita explicarea cuvintelor si a expresiilor noi din text Rapsodie=opera literara sau muzicala, inspirata adesea din creatia populara Taina=secret Margaritar= Boaba rotunda si tare de culoare alba-stralucitoare cu reflexe sidefii, care se formeaza in corpul unor scoici si care se intrebuinteaza ca podoaba de pret; perla Panere cosuri din nuiele Balai=blond Sihastru=singur, izolat Miozot= planta cu floare albastra numita si "nu-ma-uita" Se explica si anumite expresii frumoase intalnite in aceasta poezie: Crangul adormit= padurea de arbori tineri amortita dupa lunga iarna friguroasa si geroasa Cerul ca o petala de miozot= cerul albastru - Solicita alcatuirea unor propozitii folosind unele cuvinte din text: taina, margaritara, crangul adormit, sihastru,etc. -Verifica propozitiile alcatuite de elevi. Solicit elevilor sa deschida caietele, sa noteze data si titlul si sa transcrie poezia Acord explicatii suplimentare elevilor care solicita. Adresez urmatoarele intrebari elevilor? Ce a trecut prin crang? Ce a risipit primavara in taina mare? Ce stare sufleteasca transmit versurile? |
Urmaresc cu atentie informatiile despre autor si volumul dedicat copiilor. -Citesc poezia expresiv -Explica oral cuvintele noi din text. Alcatuiesc corect propozitii folosind cuvintele date -transcriu poezia respectand incadrarea corecta in pagina Prin crang a trecut primavara. Ea a risipit siruri de margaritare. Versurile transmit o stare de bucurie si veselie la sosirea primaverii |
conversatia explicatia observatia exercitiul conversatia explicatia exercitiul exercitiul Conversatia explicatia |
Plansa Volumul manual Caietul |
frontal frontal indivi-dual indivi-dual frontal | |||
Realizarea transferului si a retentiei |
Impart elevilor cate o fisa de lucru si cer acestora sa rezolve sarcinile. Acord explicatii acolo unde este necesar |
Rezolva corect exercitiile de pe fisa de lucru |
exercitiul |
Fisa de lucru |
individual | |||
Tema pentru acasa |
Ca tema elevi primesc sa alcatuiasca un scurt text din care sa reiasa aparitia primaverii pe plaiurile noastre |
Isi noteaza tema pentru acasa. |
explicatia |
frontal | ||||
Concluzii si aprecieri |
-Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei |
-Sunt atenti la aprecieri. |
aprecierea verbala |
frontal indivi-dual |
Poezia este scrisa de poetul
Ce aduna in poala norul sihastru? Gasiti insusiri pentru substantivele
crang..
taina
panere..
Titlul poeziei este
..
.
Subliniati forma corecta: Desenati chipul primaverii
taina = secret; ceva necunoscut; haina
panere = cosulete; paturi; oale;
sihastru = singur; izolat; multime
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7850
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved