Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC CLASA: a IV-a EDUCATIE TEHNOLOGICA Tablou- Pom infloritROIECT DIDACTIC

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



DATA:

SCOALA: Scoala cu clasele I - VIII Stoicanesti

INVATATOR:

CLASA: a IV-a B

ARIA CURRICULARA: Tehnologii

DISCIPLINA: EDUCATIE TEHNOLOGICA

TEMA: Lucrari din diferite materiale

SUBIECTUL: Tablou- Pom inflorit

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa dea raspunsuri corecte intrebarilor introductive;

O2 - sa descrie materialele folosite si utilizarea lor;

O3 - sa precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate;

O4 - sa realizeze lucrarile propuse, respectand etapele precizate;

O5 - sa selecteze si sa asambleze partile componente ale lucrarii;

O6 - sa participe cu atentie si interes pe tot parcursul activitatii;

O7 - sa aprecieze corect lucrarile realizate de colegi;

O8 - sa execute miscari in conformitate cu cerintele disciplinei;

O9 - sa manifeste deprinderi de a colora, de a decupa dupa contur, de a lipi, de a

asambla corect si estetic formele in vederea relizarii lucrarii propuse;

O10- sa manuiasca si sa utilizeze corect mijloacele de invatamant;

METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia , problematizarea, demonstratia , observarea organizata , exercitiul

MIJLOACE DE INVATAMANT:carton colorat, hartie creponata, foarfece, hartie colorata , lipici, carioci, material textil

FORME DE ORGANIZARE: frontala,  individuala, in perechi, in grup

Bibliografie:

* * * * * - Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, clasele I - II, Bucuresti,

Joachim, Schonheer - "Jucarii din hartie",Ed.Ion Creanga, Bucuresti, 1979, p.23.

Neagu, Draga - "Fantezii si indemanare",Ed.Tineretului, Bucuresti, 1979, p.30

Zlal Aytre-Scheele - "Hobby ORIGAMI - Constructii din hartie pentru cei mici si cei mari", Ed.M.A.S.T. Romania, 2001, p.49

Cireasa, Victor - "Calatorie in lumea plantelor",Ed.Casa Editoriala Regina, Iasi, 2001, p.76

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei

Elemente esentiale de continut

Metode si procedee

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

1 min

Asigur conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei.

Se stabilesc ordinea si linistea in clasa necesare inceperii activitatii. Pregatesc materialul didactic necesar.

-conversatia

2.Captarea atentiei

3 min.

Se poarta o discutie despre anotimpul primavara:

In ce anotimp suntem?

Care sunt lunile corespunzatoare acestui anotimp?

conversatia

Frontala

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

2 min.

Astazi o sa facem si noi un tablou de primavara. Va trebui sa lucrati in liniste , sa pastrati ordinea si disciplina, sa pastrati acuratetea lucrarilor, sa decupati dupa contur, sa lipiti formele decupate.

explicatia

4. Dirijarea invatarii

20 min.

Se prezinta plansa model. Se intuieste imaginea si se analizeaza partile componente.

Pentru fiecare grupa se executa unul dintre elemente pentru a exemplifica modul de lucru.

Explic si demonstrez etapele de lucru pentru fiecare grupa in parte.

Fiecare echipa isi alege cum va realiza pomul.

-doi elevi vor decupa florile

-un elev decupeaza sau realizeaza frunzele dupa caz;

-un elev decupeaza insecte la alegere

-un elev va contura pomul

Cer elevilor sa inceapa realizarea lucrarilor

-supraveghez elevii ,dand indicatiile corespunzatoare , acolo unde este cazul

Numesc cate un reprezentant din fiecare grupa pentru a verbaliza etapele ce trebuie parcurse pentru a realiza lucrarile propuse.

-explicatia

demonstratia

explicatia

munca independenta

Pe grupe

Frontala

Individual

Pe grupe

Observare comporta-mentala

5.Obtinerea performantei

Activitatea independenta

a elevilor

5 min.

Dupa terminarea acestei tehnici,se va trece la ansamblarea elementelor decupate pe cartonul tabloului.

Ansamblarea se face prin lipirea decupajelor,in ordinea aleasa de ei.

Fiecare elev din echipa vine cu idei cat mai creative.

In timpul lucrului,elevii vor audia "Primavara" de Vivaldi.

conversatia

Observare sistematica comporta-mentala

6. Feed-back-ul

4 min.

Voi cere elevilor sa asambleze partile componente ale tabloului.

Supraveghez lucrul elevilor amintind unde este cazul,cum se realizeaza tablouri si vin cu noi indicatii.

conversatia

7.Evaluarea lucrarilor

10 min.

Fiecare echipa isi prezinta tabloul in fata clasei.

Elevii evalueaza lucrarile prin buline.Tabloul care va primi cele mai multe buline ,va fi cel permiat . Incurajez si celelalte echipe.

explicatia

Frontala



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4914
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved