| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DIDACTIC
Data: 9 iunie 2006
Clasa: a III-a D
Institutor:
Unitatea de invatamant: Scoala Nr. 3 "Constantin Parfene" Vaslui
Aria curriculara: Tehnologii
Obiectul: Educatie tehnologica
Subiectul: Tehnica Tangram - "In curtea bunicilor"
Scopul instructiv-educativ: fixarea notiunilor geometrice prin construirea unor figurine obtinute din patratul Tangram
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi
Obiective operationale
sa recunoasca figurile geometrice: patrat, dreptunghi, triunghi, *paralelogram;
sa construiasca figuri utilizand cele sapte piese din patratul Tangram;
sa plaseze figurile obtinute intr-un spatiu utilizand detalii.
Strategii didactice: observatia, dialogul, exercitiul, explicatia, lucrul in echipa
Mijloace de invatamant: planse demonstrative, fise pentru exersarea orientarii spatiale, patrate colorate, suporturi din carton, lipici, panouri pentru expunerea lucrarilor, culori, carioci
DURATA: 45 minute.
| 
    Nr. crt.  |  
    Secventele Lectiei  |  
    Ob. operationale  |  
    Metode si procedee  | 
  ||
| 
    Activitatea invatatorului  |  
    Activitatea elevilor  | 
  ||||
| 
   Moment organizatoric  |  
   Invatatorul asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei. Descrie tipul de comportament necesar bunei desfasurari a lectiei.  |  
   Elevii se pregatesc pentru lectie.  |  
   
   Conversatia  | 
 ||
| 
   Captarea si orientarea atentiei  |  
   Invatatorul declanseaza o conversatie despre vacanta care se apropie si despre petrecerea timpului la bunici. Se amintesc anumite texte in care este prezentata viata la tara.  |  
   Elevii asculta cu atentie si participa activ la discutii.  |  
   Povestirea conversatia  | 
 ||
| 
   Anuntarea subiectului  |  
   Se discuta plansele facute ora anterioara "Gimnaste" si " Fotbalisti" , prezentandu-se modaliattea de lucru si motivarea alegerii acelor teme. Astazi vom realiza cu piesele de la patratul Tangram o lucrare mai complexa "In curtea bunicilor" in care se vor putea realiza mai multe figure, imbinandu-le cat mai realist.  |  
   Raspund intrebarilor stabilind legaturi intre ceea ce i se ofera ca perceptie si viata cotidiana.  |  
   Conversatia Observatia dirijata / frontal  | 
 ||
| 
   Explicarea modului de lucru  |  
   Invatatorul sugereaza anumite figuri, prezentandu-le schema si se reamintesc etapele de lucru : a) Numerotarea figurilor geometrice b) Decuparea c) Alegerea modelului d) Conceperea figurinei e) Lipirea pieselor f) Detalii  |  
   Urmaresc explicatiile.  |  
   
   
   
   Explicatia / frontal  | 
 ||
| 
   Dirijarea invatarii si asigurarea feed-back-ului  |  
   
   
   O1 O2 O3  |  
   Realizarea lucrarilor Pentru crearea unei ambiante placute se poate audia un fragment muzical orchestral sau se poate solicita fiecare elev pentru a realiza anumite cerinte cum ar fi : denumirea imaginilor primite, propunerea unor elemente noi in tablou in functie de ce are la tara, stabilirea dimensiunilor prin raportare la altele etc. Faza incubatiei - elevii pot utiliza cele 7 piese incercand sa redea cat mai fidel formele alese. Faza de iluminare - elevii, in munca de cautare pot gasi combinatii interesante de culori si detalii pe care le pot incerca separat sau se pot decide asupra unei combinatii, a unui context Activitatea independenta este permanent supravegheata de invatator. Se precizeaza criteriile de evaluare (pe tabla): - corectitudinea executiei; - aspectul ingrijit; - gradul de finalizare; - originalitatea lucrarii. Vor fi mobilizati copiii mai inceti  |  
   2-3 elevi repeta etapele de lucru Elevii dovedesc ca si-au insusit etapele de lucru, respectandu-le in realizarea lucrarii.  |  
   
   
   
   
   Exercitiul  | 
 |
| 
   Verificarea si aprecierea rezultatelor  |  
   
   O3  |  
   Cu cateva minute inainte de epuizarea timpului de lucru se anunta incheierea activitatii. Tabloul obtinut se expune in sala de clasa. Se fac aprecieri asupra activitatii intregii clase.  |  
   
   Incheie activitatea. Evalueaza lucrarile colegilor.  |  
   
   Analiza frontala / frontal  | 
 |
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 4642				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved