Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC Clasa: a III-a Matematica Inmultirea numerelor naturale mai mici ca 100. Terminologia specifica-factor, produs, dublu, triplu

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data: 13 XI 2006

Scoala: Stefan cel Mare" Dancu



Clasa: a III-a B

Disciplina: Matematica

Subiectul lectiei: Inmultirea numerelor naturale mai mici ca 100. Terminologia specifica-factor, produs, dublu, triplu.

Tipul lectiei: Lectie de predare-invatare

Scopul lectiei: Insusirea terminologiei specifice operatiei de inmultire

Obiective operationale

Elevii vor fi capabili:

  1. sa utilizeze terminologia specifica operatiei de inmultire;
  2. sa transforme adunarea repetata de termeni egali in inmultire si invers;
  3. sa efectueze inmultiri folosind adunarea repetata;
  4. sa rezolve exercitii / probleme folosind adunarea repetata/ inmultirea.

Strategia didactica:

a)      Metode si procedee:explicatia, exercitiul, problematizarea, conversatia, dialogul dirijat, jocul didactic;

b)      Material didactic: plansa cu terminologia operatiei de inmultire, fise de lucru (Anexele 1, 2, 3 si 4);

c)      Forma de organizare a activitatii: frontala, individuala, pe grupe;

d)      Timp: 50 minute.

Bibliografie:

.N. Neagu, C. Petrovici, - Elemente de dicactica matematicii in gradinita si invatamantul primar- Editura Pim, Iasi 2003.

.A. Ungureanu, A. Rusu, A. Cohal, C. Zmau, -Planificarea calendaristica orientativa. Proiectarea unitatilor de invatare -clasa a III-a. Editura "AS'S", Iasi, 2006.

.M. Manolache, D. Ciobanu, P. Asaftei, -Exercitii si probleme de matematica pentru clasa a III-a. Editura Coba, Bucuresti, 2005.

Anexa 1

INMULTIREA- TERMINOLOGIE

.Numerele care se inmultesc se numesc FACTORI

. Rezultatul inmultirii se numeste PRODUS.

.Semnul operatiei se numeste ORI.

X 3 = 21

factor ori factor produs

.DUBLUL unui numar este numarul adunat de doua ori.

25 + 25 = 25 x 2 = 50

.TRIPLUL unui numar este numarul adunat de trei ori.

10 + 10 + 10 = 10 x 3 = 30

Anexa 3

FISA I

Uneste inmultirea cu adunarea repetata corespunzatoare:

Exemplu: 9 x 2 8 x 5

8 + 8 + 8 + 8 + 8 9 + 9

2 x 5 14 x 2

2 + 2 + 2 + 2 + 2

3 x 4 3 x 6

7 x 2

FISA II

Scrie, dupa caz, inmultirea sau adunarea repetata:

Exemplu: 4 x 3 = 4 + 4 + 4

10 + 10 + 10 + 10 = 10 x 4

2 x 7 =

2 x 8 =

6 + 6 + 6 + 6+ 6+ 6 =

4 x 25 =

Anexa 4

Descopera numarul care se repeta si scrie inmultirea corespunzatoare:

ETAPE SI SUBETAPE

O OB. OP.

CONTINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

1. Moment organizatoric

2.Verificarea temei

3. Captarea atentiei

4. Anuntarea noului continut

5. Dirijarea invatarii

6. Obtinerea performantei

7. Incheierea activitatii

a) Fixarea cunostintelor

b) Tema pentru acasa

O4

O1

O2

O3

O4

O2

Stabilesc linistea in clasa si pregatesc cele necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei.

Verific tema calitativ si cantitativ.

Elevii vor citi rezultatele obtinute la exercitii si se vor corecta daca au gresit.

Calcul mintal oral.

a)Adunari repetate:

3+3+3+3=

b) Doua numere egale cu suma: 80, 16, 100, 50, 24, 32.

-Astazi trecem la o lectie noua "Inmultirea numerelor naturale. Terminologie.", in care vom invata terminologia specifica operatiei de inmultire si vom efectua operatii de inmultiri folosindu-ne de adunare.

Scriu titlul lectiei la tabla iar elevii il scriu pe caiete.

a) Prezint plansa pe care elevii vor descoperi terminologia folosita la operatia de inmultire (Anexa 1).

Elevii isi noteaza pe caiete definitiile pentru "factor, produs, dublul si triplul unui numar".

b) Elevii vor deschide manualele la pag. 18, unde vor observa modul de rezolvare a sarcinilor.

Lucram exercitiile 1,2 si 3 (oral) si exercitiul 6 (in scris pe caiete) de la pag. 19 (Anexa 2).

c) In continuare lucrez cu copii oral:

-Calculeaza dublul numerelor: 6, 4, 23, 18, 45.

-Calculeaza triplul numerelor: 5, 20, 10, 3, 7.

. Pe tot parcursul lectiei antrenez in discutie si eleva cu C.E.S.

d) Pe tabla si pe caiete se lucreaza exercitii sub forma de inmultire:

1. Afla dublul numerelor: 8, 9,10, 5.

2. Calculeaza triplul numerelor: 7, 6, 4, 12.

Cate un elev va veni la tabla sa rezolve o sarcina.

e) Elevii impartiti in doua grupe (in functie de nivelul  de pregatire) vor primi cate o fisa de lucru (Anexa 3). In timp ce elevii lucreaza fisa eu voi ajuta pe cei care intampina dificultati in rezolvarea sarcinilor. Dupa ce au terminat de rezolvat sarcinile date fiecare grupa va citi raspunsul si se vor corecta daca este cazul.

Joc didactic. "Istetelul descopera".

Elevii vor fi impartiti in patru grupe eterogene. Fiecare grupa va primi cate o fisa (Anexa 4). Grupa care termina prima de rezolvat sarcinile striga BINGO!. Celelalte grupe vor inceta lucrul si se vor corecta, daca au gresit.

Grupa care rezolva corect cele mai multe sarcini primeste aplauze.

- Ce am invatat astazi la matematica?

- Ce sunt factorii?

- Ce este produsul?

- Cum aflam dublul unui numar? Dar triplul sau?

- De invatat terminalogia la inmultire.

- De scris exercitiul numarul 4 de la pag.19.

Activitate frontala

Conversatia

Exercitiul

Problematizare

Explicatia

Activitate frontala

Explicatia

Observatia

Conversatia

Exercitiul

Problematizare

Activitate pe grupe

Activitate pe grupe

Joc didactic

Dialogul dirijat

Explicatia

Fac aprecieri verbale privind efectuarea temei

Evaluarea capacitatii de scriere

Observarea sistematica

Evaluarea capacitatii de lucru in echipa

Fac aprecieri verbale

Fac aprecieri globale privind participarea la lectie



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 15025
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved