CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Propunator: prof.
Clasa: a VIII - a C
Modul: Comunicare si relationare interpersonala
Tema: "Asculta ceea ce spun"
Data: 28 februarie 2008
Durata: 50 minute
Scopul lectiei Exersarea deprinderilor necesare unei ascultari eficiente
Obiectivul general: Formarea atitudinilor si abilitatilor interpersonale.
Obiective operationale: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
sa identifice care sunt comportamentele implicate in transmiterea si ascultarea unui mesaj;
sa inteleaga ce inseamna a comunica eficient;
Strategia didactica propusa pentru a fi folosita este urmatoarea:
Mijloace/ Resurse
articole din ziare
fisa se lucru - "Asculta ce spun";
flipchart;
Dictionarul elevului;
caietul dirigintelui;
caietul elevilor;
Metode si procedee:
Observarea dirijata
conversatia
descrierea
explicatia
problematizarea
Resurse bibliografice:
Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) - "Consiliere si orientare - ghid de educatie pentru cariera", Editura Asociatia de Stiinte Cognitive din Romania, Cluj Napoca, 2004;
Daniela Salagean, Dorin Pintilie, Mariana Pintilie (coordonatori) - "Suporturi tematice in activitatea dirigintelui" (auxiliar didactic), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2005;
Daniela Salagean, Steliana Eliade (colectiv de autori) - " Consiliere si orientare pentru profesori diriginti si invatatori " (auxiliar Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007;
Suport de curs - "Consiliere si orientare" - prezentare-generalitati;
DEMERSUL DIDACTIC
Desfasurarea activitatii |
Managementul si pregatirea psihologica a clasei (3 minute): T verific materialele pregatite, notez absentele; T discut cu elevii disciplina pentru perioada care a trecut (de la o saptamana la alta), situatia la invatatura; T daca e cazul rezolvam micile probleme; T le aduc la cunostinta elevilor ca activitatea din cursul acestei ore ii va ajuta sa-si formeze atitudinile si abilitatile interpersonale in transmiterea si ascultarea unui mesaj; Desfasurarea activitatii, propriu-zis (35 minute): 1. Aleg, la intamplare, doua articole scurte din ziar pentru a fi citite in clasa. Ii anunt pe elevi ca intentionez sa le citesc doua articole din ziar; apoi, fara nici o introducere, incep sa citesc primul articol. Dupa citirea lui, adresez elevilor intrebari specifice referitoare la continutul acestuia. Este posibil ca putini dintre elevi sa poata raspunde corect si cu amanunte. 2. Ii anunt din nou pe copii ca le voi citi un articol, iar la sfarsit le voi pune cateva intrebari specifice referitoare la continutul articolului. Le voi testa reactia anuntandu-i ca cel care va raspunde cel mai bine la intrebari va obtine o anumita recompensa (un CD multimedia educational), ca pot sa ceara clarificari, sa puna intrebari si asa mai departe. Dupa ce am terminat de citit, le adresez elevilor intrebari specifice. 3. Castigatorul va fi desemnat impreuna cu elevii din clasa (cel care a raspuns cel mai bine) si vom stabili impreuna cateva cerinte pe care trebuie sa le indeplineasca persoana care asculta. Dupa ce vor completa fisa de lucru, elevii vor prezenta cateva sugestii stabilite de ei in grupele de lucru. 4. Activitatea de la ora se va incheia cu abordarea temelor prezentate la sectiunea "Discutii". |
Discutii |
(10 minute) T De ce credeti ca putini dintre voi ati raspuns corect la intrebarile specifice desi ati ascultat primul articol? T La cel de-al doilea articol de ce s-a intamplat altfel? T Ce motive ar putea sa va determine sa ascultati ceea ce vi se spune? T Din ce cauza credeti ca multe mesaje nu sunt retinute corect, chiar daca sunt transmise eficient? |
Incheierea lectiei: |
(2 minute) Le cer elevilor ca pentru ora urmatoare sa se gandeasca la ce atitudine sa adopte pentru a arata ca sunt interesati de interlocutorul lor, pentru a demonstra ca stiu sa asculte. Anunt tema pentru ora urmatoare: "Mesaje EU-TU". |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2340
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved