CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data: 27.IV.2006
Profesor:
Liceul: Grup Scolar "Gh. Duca" Constanta
Disciplina: Matematica - algebra
Clasa : a XII-a G
II. COMPETENTE VIZATE
Competente specifice:
Competente derivate:
Ø Descrierea modului de definirea unui spatiu vectorial
Ø Identificarea unor spatii vectoriale cunoscute
Ø Determinarea unor combinatii liniare si a unui sistem de generatori
Ø Recunoasterea unor multimi liniar independente
Ø Aplicarea proprietatilor bazelor in probleme
III. STRATEGIA DIDACTICA
Metode si procedee: problematizarea, expunerea, exercitiul, observatia.
Forma de organizare a clasei: activitate frontala combinata cu activitate pe echipe
Mijloace de evaluare: observatia, aprecierea, fise de lucru
Bibliografie:
Mircea Ganga, "Matematica", algebra pentru clasa a XII-a, Editura Mathpress, 2005
"Algebra", clasa a XII-a, Editura Rotech Pro, 1995
IV. DESFASURAREA METODICA A LECTIEI
consemnarea prezentei elevilor
verificarea aspectului general al clasei, existenta buretelui, a cretei
profesorul verifica tema pentru acasa si corecteaza eventualele greseli
elevii vor preciza daca sunt exercitii neefectuate, iar acestea vor fi lucrate la tabla
Elevii vor raspunde la urmatoarele intrebari adresate de profesor :
Care este definitia unui spatiu vectorial si ce exemplu cunoscut de spatiu vectorial cunoasteti?
. Anuntarea noii teme
Profesorul anunta titlul noii lectii: " Baza unui spatiu vectorial" .
5. Dirijarea invatarii
Se dau definitiile pentru combinatie liniara a vectorilor cu scalari, pentru sistem de generatori si pentru o multime liniar independenta. In final se enunta definitia pentru baza unui spatiu vectorial si se specifica care este baza pentru spatiul vectorial Rn
Dupa enuntul fiecarei definitii se rezolva cate un exercitiu, punandu-se accent pe aplicarea notiunilor teoretice in practica
Procesul de instruire continua cu impartirea clasei in grupe deelevi, fiecare grupa primind cate o fisa de exerciti. Fiecare echipa lucreaza cerintele si isi desemneaza un lider care va prezenta la tabla exercitiul pe care il mai avea de rezolvat. Pentru fixarea cunostintelor se rezolva exercitiile de pe fisele de lucru cu explicatiile de rigoare. Profesorul urmareste activitatea elevilor si ofera ajutor acolo unde este nevoie.
Profesorul face aprecieri cu privire la munca elevilor si noteaza elevii care au raspuns.
Tema pentru acasa este reprezentata de exercitiile 10(a),15(a),19 din manula de la pagina 10.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2796
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved