CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA a VI-a
ARIA CURRICULARA Consiliere si orientare
OBIECTUL: Dirigentie
TEMA: Cum si de ce invatam?
DIRIGINTE:
OBIECTIVE DE REFERINTA
- eficientizarea procesului de invatare prin controlul elementelor din mediu si prin planificarea timpului de studiu;
- identificarea surselor care genereaza blocaje in calea invatarii.
OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1 - sa defineasca conceptul de invatare ( a invata );
O2 - sa analizeze factorii favorizanti ai invatarii eficiente;
O3 - sa identifice momentele propice ale zilei pentru realizarea temelor;
O4 - sa inteleaga relatia dintre mediul de invatare si calitatea invatarii;
O5 - sa desprinda strategiile pentru o invatare eficienta.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, expunerea, problematizarea, studiul de caz, jocul didactic, metoda ciorchinelui, chestionarul.
MIJLOACE DE INVATAMANT: planse, imagini adecvate, carti, dictionarul elevului, bilete, chestionare.
ORGANIZAREA TIMPULUI: 50 minute
SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTELE LECTIEI |
Ob. op. |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
STRATEGII DIDACTICE |
Evaluare |
||
Metode |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|||||
1. MOMENT ORGANIZATORIC |
Dirigintele stabileste ordinea si disciplina, apoi se pregatesc materialele necesare orei de dirigentie. Se noteaza absentele. |
Elevii isi pregatesc ce necesare orei de dirigentie |
conversatia |
frontala | |||
2. DISCUTAREA PROBLEMELOR ORGANIZATORICE ALE CLASEI |
Se discuta situatia la invatatura si disciplina , se rezolva micile probleme daca este cazul. Se va accentua importanta comunicarii si colaborarii dintre ei, cu familia, cu dirigintele sau cu alti factori, pentru a solutiona problemele specifice varstei si orice problema care apare in general. |
Elevii participa cu interes la discutie. |
conversatia explicatia | ||||
3. TRECEREA LA TEMA NOUA |
O2 O3 |
- Cati dintre voi isi fac temele zilnic? - De ce aveti nevoie sa va faceti temele repede si corect? - De ce invatam? Care este motivul pentru care voi invatati? Trecerea la tema noua se va realiza prin prezentarea unui studiu de caz in urma caruia vor putea fi extrase regulile unei invatari eficiente, aceste informatii venind chiar de la elevi. Se prezinta o poveste in care sunt prezentate personaje cu care elevii se pot identifica.( ANEXA 1 ) - Care sunt motivele pentru care Andrei nu reuseste sa-si faca temele, iar atunci cand le face, sunt pline de greseli? - Cum si cand este indicat sa ne pregatim temele? - la masa de lucru (birou), dupa odihna; - trebuie evitate zgomotele; - camera trebuie sa fie luminata si aerisita; - informatiile se retin cel mai bine dimineata intre orele 9-10 sau dupa-amiaza intre 17-19; - dupa 30-40 min. de studiu se face o pauza de 15-20 min. pentru odihna. |
Elevii raspund la intrebari. - Pentru a sti cat mai multe lucruri, pentru note mari, pentru a-i face pe parinti fericiti sau pentru a ajunge cineva in viata. - Andrei ar trebui sa-si faca temele doar in camera sa, in liniste, fara televizor; - Ar trebui sa-si faca temele dupa ce a dormit o ora inainte; - Inainte de a-si face temele ar trebui sa-si aranjeze toate cele necesare scrierii temelor. |
conversatia studiul de caz expunerea problemati- zarea conversatia |
Carti Anexa 1 |
Frontala frontala | |
4. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
- Astazi, la ora de dirigentie vom discuta despre modul Cum invatam, unde si cand este bine sa ne pregatim temele pentru a doua zi, de asemenea vom realiza impreuna pasii unei invatari eficiente iar in final veti primi un chestionar in care va veti descoperi propriul stil de invatare. Voi scrie pe tabla titlul lectiei. |
Elevii constientizeaza obiectivele si vor scrie apoi titlul in caiete. |
explicatia |
frontala | |||
5. PREZENTAREA NOULUI CONTINUT |
O1 |
- Copii, ce inseamna a invata? Se realizeaza o schema la tabla aplicand metoda ciorchinelui prin care elevii vor da si alte sinonime ale verbului "a invata". Ei vor apela si la dictionarul limbii romane pentru a da cat mai multe informatii. |
|
Dictionare | |||
O2 O3 O4 O5 |
Deci, a invata inseamna a asimila o lectie, o regula, a dobandi cunostinte prin studiu. Intr-un bol se gasesc cateva bilete pe care sunt scrise unele povestioare in care se ilustreaza exemple sau contraexemple pentru un stil eficient de invatare, iar din aceste studii de caz si din discutiile care vor urma, vor putea fi extrase regulile unei invatari eficiente. Regulile unei invatari eficiente: citirea integrala a lectiei; citirea atenta; realizarea unui rezumat, a unei scheme a lectiei; invatarea logica; repetarea; reproducerea rezumatului; repetarea. Se vor arata copiilor cateva planse pe care sunt scrise unele proverbe romanesti despre invatatura. |
Rand pe rand, elevii extrag biletelele pe care le citesc si pe care le vor comenta in fata clasei. Elevii noteaza in caiete regulile unei invatari eficiente. Elevii noteaza proverbele in caiete. |
metoda ciorchinelui studiul de caz |
Bilete planse |
individu-ala |
observarea sistemati -ca |
|
6. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI |
In continuare fiecare elev va primi cate un chestionar care, dupa ce va fi completat, acestia vor descoperi propriul stil de invatare.(ANEXA 2). Se selecteaza raspunsurile mai semnificative si se discuta. |
Completeaza cu atentie chestionarul. |
chestiona-rul |
individu-ala | |||
7. APRECIERI VERBALE |
Voi face aprecieri verbale cu privire la modul cum au raspuns elevii. Ora se incheie prin anuntarea temei pentru saptamana care urmeaza: "Munca in echipa - avantaj sau dezavantaj?" |
Isi noteaza in caiete tema. |
ANEXA 1
Andrei, este un baietel de varsta voastra, care vine destul de des cu temele nefacute la scoala, iar cand le face, sunt pline de greseli. Dar haideti sa vedem cum arata o zi obisnuita din viata lui Andrei. Pai, suna clopotelul. "Gata, s-a mai sfarsit o zi", isi spune Andrei si porneste spre casa. Ajuns acasa, se schimba, mananca, apoi se apuca sa-si faca temele in sufragerie, cu televizorul deschis, ca sa mai poata trage cu ochiul din cand in cand la desene. Bunica tot intra si iese, sora lui Andrei vorbeste la telefon cu prietena ei, tot in sufragerie, si uite ca deja a trecut o ora si Andrei nu a scris mai mult de trei randuri. "Ah, imi trebuie manualul de romana, isi spune Andrei, unde mi-oi fi lasat ghiozdanul?" se intreaba Andrei si porneste in cautarea manualului. "L-am gasit! Inapoi la treaba!dar cine ma striga la poarta? A, e Dragos, vrea sa iesim la joaca. Ar trebui sa-mi fac intai temele, dar lasa, le fac cand ma intorc" isi spune Andrei si fuge la joaca. Se intoarce acasa dupa 3 ore, obosit. Nu mai are chef de lectii. Totusi se apuca de ele, dar desenele ii atrag atentia din nou. In cele din urma, adoarme cu capul pe caiet. Viseaza ca isi scrie temele, dar realitatea este ca maine, din nou, Andrei va merge la scoala cu temele nefacute
1. Mihai este elev in clasa a V-a. Peste trei saptamani urmeaza sa aiba teza romana, dar inca nu s-a apucat de invatat; el se gandeste ca-i va fi mai usor sa retina informatiile daca le invata doar cu cateva zile inainte de teza.
- Sunteti de acord cu Mihai? Ce l-ati sfatui?
(Atunci cand volumul materiei de invatat este mai mare - cum ar fi de ex. pentru o teza - trebuie realizata o planificare in timp a materiei, astfel incat in ultimele zile sa se repete ceea ce s-a asimilat.)
2. Adela este colega de clasa cu Mihai. Spre deosebire de acesta, ea s-a apucat din timp de invatat. In fiecare zi invata cate o lectie si imediat dupa ce o retine o repeta de cate 5-6 ori. In ziua urmatoare, trece la alta lectie din manual.
- Este corect modul in care procedeaza Adela?
3. George are obiceiul sa invete intins in pat sau la masa in timp ce rontaie cate ceva. De multe ori nu se mai poate concentra pentru ca i se face somn sau foame in timp ce invata. Sora sa, Ioana, invata stand in fotoliu in fata televizorului. De multe ori privirea ii este atrasa de cate o melodie dar ea spune ca este atenta doar la invatat.
- Ce parere aveti despre modul in care invata George si Sora sa Ioana? Cum ar trebui sa fie locul in care invatam?
(Locul unde invatam trebuie sa fie special pentru invatat, la birou, de ex. Acest loc trebuie sa fie bine aerisit, luminat, fara televizor sau casetofon in functiune. Invatarea pe muzica este posibila pentru unele persoane, cu conditia ca sonorul sa nu fie prea tare.)
4. Bogdan vrea sa termine cat mai repede ce are de invatat pentru lucrare ca sa poata iesi afara; ca urmare, isi planifica sa se aseze la birou si sa nu se mai ridice 3-4 ore, pana nu isi va termina materia pentru lucrarea la romana, cat si celelalte teme. Dupa o ora constata ca nu prea se mai poate concentra, dar nu se ridica de la birou. Incepe sa rasfoiasca o revista din sertar si viseaza cu ochii deschisi, gandindu-se ca asa se va odihni incat sa poata invata din nou.
- Sunteti de acord cu modul in care si-a propus Lucian sa invete? Ce credeti ca nu este bine? Cum ar trebui sa procedeze acesta?
(Pauzele sunt deosebit de importante. Dupa 50-60 min. sunt necesare 10-15 min. de pauza, iar dupa 2-3 ore de invatat este nevoie de o pauza mai lunga. Visatul cu ochii deschisi nu ajuta cu nimic este un timp mort, trebuie sa alegem o activitate diferita de cea de invatare, care sa ne relaxeze.
5. Maria si-a planificat bine timpul si materia pe care o are de invatat pentru teza. Se asaza la birou cu cartea in fata si incearca sa citeasca cat mai atenta o lectie. Citeste pana cand i se pare ca stie lectia bine, dar cand mama ei ii pune o intrebare nu reuseste sa raspunda. Ii spune mamei: "Nu asa, intreaba-ma sa-ti spun lectia de la inceput - doar o stiu!"
- De ce credeti ca nu a stiut Maria sa raspunda la intrebarile puse de mama ei? Cum ati sfatui-o pe Maria sa invete astfel incat sa tina minte mai usor si sa nu se incurce la intrebari?
( Ar trebui sa realizeze un rezumat sau o schema a lectiei. Sa invete logic apoi sa repete.)
Numele......... Data.....
STILUL MEU DE INVATARE
Chestionar
Notati cu X in casuta corespunzatoare descrierii propriului stil de invatare:
AFIRMATII |
DA |
NU |
1. Invat cu voce tare. | ||
2. Invat mai bine cand am in fata o imagine sau un text scris. | ||
3. Sunt capabil sa imi imaginez ceea ce invat. | ||
4. Am o memorie buna pentru cantece si melodii. | ||
5. Imi amintesc usor marimea, forma si culoarea obiectelor. | ||
6.Ma plimb prin camera in timp ce invat. | ||
7. Invat mai bine privind la altcineva. | ||
8. Pot intelege o povestire cand o aud inregistrata pe caseta. | ||
9. Mi se pare ca este foarte dificil sa stai mult timp linistit. | ||
10. Urmaresc mai usor indicatiile scrise decat pe cele orale. | ||
11. Citesc cu voce tare materialul de invatat. | ||
12. Invat in timp ce ascult muzica. | ||
13. Elimin zgomotele care mi-ar putea distrage atentia. | ||
14. Subliniez datele importante si informatiile esentiale pe care doresc sa le invat. | ||
15. Rog pe cineva sa imi puna intrebari despre materialul pe care l-am invatat. | ||
16. Repet informatiile invatate. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 19944
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved