| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
Proiect de lectie
Clasa: a II-a
Obiect: Abilitati practice
UNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale din natura
Subiect: Peisaj de primavara
Tipul lectiei: mixta
Scop: imbogatirea reprezentarilor cu privire la noile forme pe care le pot lua materialele in procesul transformarii acestora in timpul lucrului; cultivarea unor procese psihice si trasaturi de caracter (creativitate, imaginatie, spirit de observatie si de initiativa)
Obiective operationale
O1: sa identifice materialele si instrumentele folosite in realizarea lucrarii (aracet, polistiren, doua cutii goale de chibrit, pufarine, foarfeca, scobitori, hartie glac);
O2: sa urmareasca etapele in realizarea produsului;
O3: sa lucreze in acelasi timp, urmarind indicatiile institutorului;
O4: sa imbine materialele dupa indicatii, obtinand produsul finit;
O5: sa aprecieze obiectiv lucrarile colegilor sau pe cele proprii;
O6: sa discute imaginile si sa stabileasca anotimpul.
Metode si procedee: conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul practic, lucrul in echipa (cate 2 elevi realizeaza obiectul finit)
MATERIAL DIDACTIC: 2 planse cu anotimpul primavara; caseta pentru asigurarea fondului muzical (Richard Clayderman); casetofon; peisajul de primavara - model; foarfeca, hartie glac maro, aracet, crengute uscate, polistiren, 2 cutii goale de chibrit, pufarine, scobitori)
Institutor
| 
    ETAPELE LECTIEI  |  
    OB  |  
    CONTINUTUL INVATARII  |  
    STRATEGII DIDACTICE  | 
  
| 
   1. Moment organizatoric  |  
   Se asigura conditiile psihologice si organizatorice necesare desfasurarii orelor de abilitati practice.  |  
   Pregatirea materialelor necesare  | 
 |
| 
   2. Captarea atentiei  |  
   O6  |  
   Li se prezinta elevilor cele 2 planse didactice ce infatiseaza anotimpul primavara. Elevii trebuie sa deduca anotimpul din aceste imagini.  |  
   conversatia planse didactice formulari / raspunsuri de / la intrebari  | 
 
| 
   3. Anuntarea temei si a obiectivelor  |  
   Institutorul le va spune elevilor ca la ora de abilitati practice vor realiza un peisaj de primavara.  |  
   Expunerea temei si a obiectivelor  | 
 |
| 
   4. Intuirea modelului si a materialelor necesare  |  
   O1  |  
   Li se repeta elevilor produsul pe care il vor realiza. Sunt intrebati ce materiale s-au folosit si ce materiale au pe banci.  |  
   Observatia Conversatia Foarfeca, aracet, crengute, pufarine, polistiren, scobitori, hartie glac, 2 cutii goale de chibrit  | 
 
| 
   5. Explicarea tehnicii de lucru  |  
   O2  |  
   Institutorul, pe baza modelului, le explica modul de realizare a produsului: se va forma si lipi casuta de polistiren, vom realiza copacei din crengute, gardul din scobitori. Dar trebuie sa fie realizat produsul intocmai dupa indicatii.  |  
   Expunere Explicatia Demonstratia Observatia  | 
 
| 
   6. Executarea lucrarii de catre elevi  |  
   O3 O4 O3 O4  |  
   Institutorul explica primul pas in realizarea lucrarii, iar elevii, in echipa de cate 2, vor realiza cerinta: decorarea cutiilor de chibrit, apoi lipirea acestora pe bucata de polistiren. Realizarea produsului se va face pe fond muzical. Se trece la al doilea pas in obtinerea lucrarii: decorarea crengutelor cu pufarine si fixarea lor pe polistiren. Acolo unde sunt necesare explicatii, institutorul va ajuta elevul ce intampina greutati. Ultimul pas: incercuirea copacilor si a casutei cu gard (scobitori).  |  
   Explicatia Demonstratia Exercitiul practic Caseta Casetofon 2 cutii chibrit aracet hartie glac foarfeca crengute, aracet, pufarine lucrul in echipa exercitiul practic scobitori  | 
 
| 
   7.Evaluarea lucrarilor  |  
   O5  |  
   Se aleg atat lucrari ingrijite cat si mai putin ingrijite. Acestea sunt expuse in fata clasei. Se vor analiza, urmarind criteriile: decorarea cu grija, fara sa pateze hartia casutei de aracet; fixarea pufarinelor de crengute; aspectul estetic.  |  
   Observatia Analiza lucrarilor expuse in fata clasei Conversatia  | 
 
| 
   8. Aprecieri finale  |  
   Se fac aprecieri asupra modului de lucru al intregii clase.  |  
   Aprecieri finale  | 
 
PROCES TEHNOLOGIC
| 
   NR. CRT.  |  
   OPERATII DE LUCRU  |  
   INDRUMARI TEHNICE  |  
   INSTRUMENTE FOLOSITE  |  
   MATERIALE  | 
 
| 
   Organizarea lucrului  |  
   Corespunzatoare lucrului  |  
   Foarfeca  |  
   Crengute, 2 cutii chibrit, aracet, pufarine, polistiren, scobitori, hartie glac maro  | 
 |
| 
   Decupare  |  
   Dupa conturul cutiei de chibrit  |  
   Foarfeca  |  
   Hartie glac maro, cutiile de chibrit goale  | 
 |
| 
   Decorarea cutiilor de chibrit  |  
   Prin lipire pe ambele parti ale cutiei cu hartie maro  |  
   Aracet, 2 cutii goale, hartie glac maro  | 
 ||
| 
   Lipire  |  
   Pe bucata de polistiren, pe partea ingusta a cutiilor. Distanta intre cutii ≈ 4-5 cm.  |  
   Polistiren, aracet, hartia pentru acoperisul casei, casuta  | 
 ||
| 
   Decorarea crengutelor  |  
   Aracet, crengute, pufarine  | 
 |||
| 
   Fixarea copaceilor si imprejmuirea casutei cu gard.  |  
   Pe bucata de polistiren  |  
   Polistiren, casuta, copacei, scobitori (gard)  | 
 ||
| 
   Control tehnic de calitate (C.T.C.)  |  
   autocontrol  |  
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 3543				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved